Trwa ładowanie...

Blizny po oparzeniach – są na to sposoby!

 Kinga Olchowy
29.09.2020 15:35
Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym
Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym (informacja prasowa)

Blizny powstają na skutek różnych urazów, a także często są pamiątką po zabiegu operacyjnym. Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest stanem zejściowym po zagojeniu się ubytku tkanki. Stan zejściowy polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektórzy pacjenci mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i brzydkich blizn. Co warto wiedzieć o bliznach?

spis treści

1. Jak wygląda blizna?

Blizna to wgłębienie lub przebarwienie na powierzchni skóry. Jest wynikiem urazu, uszkodzenia mechanicznego lub konsekwencją niekórych chorób - np. ospy lub trądziku. Jej kształt zależy od takich czynników, jak:

  • przyczyna urazu (zranienie, skaleczenie, oparzenia, zmiażdżenie, blizny po cięciu nożem, blizna po cięciu cesarskim itp.),
  • miejsce na ciele,
  • czas trwania gojenia,
  • indywidualne skłonności do bliznowacenia.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Blizna początkowo ma kolor różowy, następnie blednie i przybiera kolor perłowy. Blizna nie zawiera pierwotnego barwnika skóry, dlatego właśnie jej odcień już zawsze będzie różnił się od koloru zdrowej skóry. Ponadto blizna nie zawiera mieszków włosowych, nawet jeśli pojawiła się w miejscu wcześniejszego owłosienia, jest zawsze bezwłosa.

1.1. Rodzaje blizn

Blizny podzielono na kilka rodzajów, w zależności od ich przyczyny, wyglądu, etc. Są to przede wszystkim:

  • Blizny zwykłe – pojawiają się zazwyczaj u dzieci, czasem u dorosłych. Powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, na skutek przedłużonego czasu gojenia. Ten rodzaj blizn kształtuje się nawet do 6 miesięcy czy roku od urazu. W tym czasie dochodzi do formowania się blizny, jej kształtu i barwy. Na początku blizny zwykłe są pogrubiałe i twarde, mogą wywoływać swędzenie lub pieczenie, mają sinoczerwone zabarwienie. Z czasem miękną, jaśnieją i stają się mało widoczne, a uczucie swędzenia ustępuje.
  • Blizny przerosłe – pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany pooperacyjnej czy rozdrapywanie blizny. Te zmiany są twarde i szerokie, a jeśli pojawią się na miejscu zgięcia stawów, mogą utrudnić normalne funkcjonowanie.
  • Bliznowce – narastają po zagojeniu rany. Narośla tworzą się ponad poziomem otaczającej skóry i przybierają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Bliznowiec przybiera barwę od różowego do ciemnoczerwonego i może być bardzo bolesny. Jego powstanie jest związane z nadmierną produkcją kolagenu, która pojawia się przy okazji drobnych skaleczeń lub zranień. Bliznowce mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej występują na ramieniu, w okolicy mostka i płatków usznych.
  • Przykurcze bliznowate – silne urazy powodują duży ubytek obszarów skóry. Niektóre blizny przyciągają brzegi skóry do siebie, tworząc przykurcze. Niestety przykurcze mogą obejmować przyległe mięśnie i ścięgna, a to powoduje ograniczenie ruchu w stawach. Przykurcze bliznowate trzeba leczyć operacyjnie.

2. Jak powstają blizny?

Świeża blizna jest zawsze zaczerwieniona. W zależności od stopnia poparzenia i wielkości rany, jej całkowite wygojenie może trwać od kilku miesięcy do ponad roku. Już na początku tego procesu powstaje ziarnina odbudowująca tkanki, które uległy uszkodzeniu i mają małą zdolność regeneracji.

Aby nowo powstające komórki ustawiły się we właściwym porządku, potrzebny jest kolagen, a w tej sytuacji posiadamy go znacznie mniej niż przy zdrowej skórze. To właśnie jego niedobór powoduje, iż powstająca z czasem biała blizna jest bardzo podatna na naciągnięcia i ponowne skaleczenia. Aby nie dopuścić do powstania "blizny przerośniętej", czyli zaczerwienionej, wybrzuszonej i sprawiającej ból przy ucisku, o poparzoną skórę trzeba odpowiednio zadbać.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się blizn po oparzeniach
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się blizn po oparzeniach

3. Laserowa i chirurgiczna korekcja blizn

Blizna powstaje wówczas gdy zostaje uszkodzona skóra właściwa i zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Często powstają w miejscu bardzo widocznym i chętnie chlelibyśmy się ich pozbyć. Istnieje wiele metod leczenia blizn, ogólnie można je podzielić na metody niechirurgiczne wykorzystujące farmakoterapię, fizykoterapię oraz na metody chirurgiczne, polegające na bardziej inwazyjnym usuwaniu blizn z wykorzystaniem różnych metod między innymi z wykorzystaniem lasera. Można także korzystać z zabiegów kosmetycznych, które są szerokodostępne i mają przystępną cenę.

Obszerne i kłopotliwe blizny można usunąć za pomocą zabiegów kosmetycznych, na przykład laseroterapii czy mikrodermabrazji. W bardzo trudnych przypadkach z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, czyli zabieg wycięcia fragmentu skóry i zastąpienie go nowym, pobranym z innego miejsca na ciele pacjenta.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi chirurgiczne są dużą ingerencją w nasz organizm, dlatego w przypadku mniejszych blizn warto zainteresować się metodami kuracji dostępnymi dla każdego we własnym domu.

4. Domowe sposoby na blizny

Jeśli powstała rana nie jest rozległa i głęboka, na początku świetnie sprawdzą się domowe sposoby na oparzenia, na przykład napar z rumianku, nagietka lub czarnego bzu, które mają właściwości bakteriobójcze i regenerujące. Gdy powstaje blizna, często pomocny okazuje się domowy masaż przy użyciu kremów lub maści z wyciągiem etanolowym z cebuli, allantoiną i heparyną.

Współdziałanie tych składników reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej. Takie działanie ma dostępny w aptekach bez recepty Contractubex, który wyróżnia występowanie w dwóch postaciach: żelu do masażu oraz wygodnych, idealnych na noc plastrów – podczas gdy my śpimy, one stopniowo uwalniają substancje czynne.

Contractubex to środek pozwalający pozbyć się blizn po oparzeniach
Contractubex to środek pozwalający pozbyć się blizn po oparzeniach

Preparat reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych zmian skórnych, a jednocześnie je wygładza i uelastycznia. Mimo że redukcja blizn to proces długotrwały, używanie Contractubex już po miesiącu od rozpoczęcia kuracji może spowodować widoczne postępy w leczeniu, takie jak ulga w procesie gojenia, łagodzenie zaczerwienienia, swędzenia i uczucia napięcia, a nawet zmniejszenie widoczności blizny.

To metoda w pełni skuteczna i bezpieczna, dlatego warto wypróbować ją, zanim zdecydujmy się na jakikolwiek zabieg.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze