Trwa ładowanie...

Boks dla dzieci – czy i kiedy zacząć? Korzyści, zagrożenia, niezbędny sprzęt

 Katarzyna Kurek
07.02.2024 16:34
Boks dla dzieci wspiera kształtowanie zdrowej rywalizacji
Boks dla dzieci wspiera kształtowanie zdrowej rywalizacji (Adobe Stock)

Boks dla dzieci to sport, który budzi wiele obaw wśród rodziców. Najczęściej opiekunowie zastanawiają się nad bezpieczeństwem takiej aktywności. Czasem pojawia się też lęk o to, czy nie zwiększy on poziomu agresji. Czy te obawy są słuszne? Jakie są wskazówki dla rodziców, którzy chcą zapisać swoje dziecko na zajęcia z boksu?

spis treści

1. Co to jest boks dla dzieci?

Boks, nazywany też pięściarstwem, to jeden ze sportów walki. Zawodnicy walczą ze sobą na pięści w specjalnych rękawicach na wydzielonej powierzchni. Walka odbywa się według określonych reguł. Punkty zdobywa się na podstawie zadanych przeciwnikowi ciosów. Najogólniej, dozwolne są ciosy powyżej pasa, w przód lub boki przeciwnika.

Choć w wydaniu dla dorosłych boks rzeczywiście bywa bardzo brutalny, to jednak z reguły zajęcia bokserskie dla dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) wyglądają nieco inaczej. W tym przypadku nacisk kładzie się przede wszystkim na rozwój techniki.

Zobacz film: "Zobaczcie zwiastun "Być jak modelka""

Trening bokserski dla dzieci początkowo odbywa się często w formie bezkontaktowej. Dzieci uczą się głównie podstaw – ćwiczą uderzenia, sprawność i siłę fizyczną, ale i wytrzymałość, koordynację oraz dyscyplinę.

2. Jakie są korzyści z nauki boksu dla dzieci?

Boks zapewnia dzieciom wiele korzyści, nie tylko na ringu, ale także poza nim. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • rozwijanie koordynacji ruchowej, zwinności oraz sprawności fizycznej,
  • budowanie pewności siebie, wytrzymałości psychicznej,
  • nabywanie umiejętności samoobrony, mniejsze prawdopodobieństwo znęcania się rówieśników,
  • ćwiczenie samodyscypliny, pokory i cierpliwości,
  • kształtowanie zdrowej rywalizacji,
  • nauka radzenia sobie z porażką oraz szacunku dla umiejętności przeciwnika,
  • nawiązywanie nowych znajomości,
  • efektywne rozładowywanie emocji i napięcia, zdrowe radzenie sobie z gniewem i złością.

3. Boks dla dzieci – zagrożenia

Jak każdy inny sport, tak również i boks, niesie za sobą pewne zagrożenia. Zbyt intensywne, częste treningi mogą prowadzić do przeciążenia młodego organizmu. Pojawia się ryzyko sportowych urazów i kontuzji. Dlatego też, jak w każdym przypadku, wskazany jest umiar w tego rodzaju zajęciach.

Istotną kwestią jest także odpowiednie dobranie szkoły bokserskiej dla dzieci, a właściwie trenera, który odgrywa rolę mentora i przewodnika dla dziecka. Dlatego też zawsze należy zweryfikować nie tylko jego kwalifikacje bokserskie, ale i kompetencje w pracy z dziećmi. Nie wszyscy trenerzy umieją bowiem efektywnie pracować z najmłodszymi.

Dobry trener nie tylko inspiruje i motywuje, ale wie także, jakie środki bezpieczeństwa należy stosować podczas treningów boksu dla dzieci. Zawsze na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo podopiecznych. Wyróżnia się także cierpliwością, elastycznością i otwartością.

3.1. Trenowanie boksu a agresja u dziecka

Najczęściej boks pomaga rozładować dzieciom złość, a tym samym redukować zachowania agresywne. Sprzyja on też samokontroli emocjonalnej.

Jednak należy pamiętać o tym, że istotną rolę odgrywa w tym przypadku także odpowiednia motywacja dziecka, na którą wpływ mają też trener i rodzice. Ogromna presja, agresywne środowisko, negatywne wzorce mogą w pewnych przypadkach zniekształcać dziecku obraz tego sportu.

4. Co przygotować na trening?

Niezbędne akcesoria to przede wszystkim:

  • kask ochronny,
  • rękawiczki i bandaże bokserskie,
  • ochraniacz na zęby,
  • torba bokserska,
  • odpowiedni strój i buty.

Ważne jest, by sprzęt bokserski cechował się też odpowiednią jakością.

5. W jakim wieku rozpocząć trenowanie boksu?

Najczęściej kluby bokserskie dla dzieci oferują zajęcia od 8 lat. Jednak w pewnych miejscach trenuje się także młodsze dzieci. W razie wątpliwości dobrze jest skontaktować się z trenerem, który wie najlepiej, jakie są metody treningu boksu dostosowane do dzieci w określonym wieku.

Warto jednak pamiętać także o tym, że boks to nie tylko zabawa, ale i ciężka praca. Jest to tak naprawdę jeden z bardziej wymagających sportów. Do jego trenowania konieczne jest duże zaangażowanie, przestrzeganie zasad i utrzymywanie odpowiedniej motywacji. Dlatego też, jeśli trenowany jest zbyt wcześnie, może po prostu szybko zniechęcić dziecko.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze