Trwa ładowanie...

Brazylijskie jiu jitsu - historia, techniki, kto może trenować

 Paula Jakubasik
23.04.2021 10:00
Brazylijskie jiu jitsu - historia, techniki, kto może trenować
Brazylijskie jiu jitsu - historia, techniki, kto może trenować

Brazylijskie jiu jitsu (BJJ) wywodzi się z zapasów i judo. Jest sportem, który kładzie duży nacisk na walkę w parterze. Brazylijskie jiu jitsu jest uznawane za najbardziej skuteczną technikę walki wręcz. Dzięki niej można obezwładnić przeciwnika stosując różnego rodzaju chwyty, dźwignie i duszenia. Dlaczego warto trenować brazylijskie jiu jitsu?

spis treści

1. Czym charakteryzuje się brazylijskie jiu jitsu?

Jiu jitsu to japońskie sztuki walki. Połączenie judo i jiu jitsu wzbogacone o chwyty z zapasów stało się bardzo popularne w Brazylii, stąd też powstał nowy sport walki, czyli brazylijskie jiu jitsu.

Swoją popularność zawdzięcza sportom MMA (Mixed Martial Arts). Brazylijskie jiu jitsu ma bardzo duże uznanie wśród zawodników MMA, ponieważ ma dużą skuteczność i pozwala zablokować przeciwnika bez wyrządzania mu krzywdy.

Zobacz film: "Jiu-jitsu dla kobiet?"

Brazylijskie jiu jitsu tak jak inne sporty walki wywodzące się ze sztuki japońskiej posiada pasy - biały, niebieski, purpurowy, brązowy oraz czarny.

2. Historia brazylijskiego jiu jitsu

Powstanie brazylijskiego jiu jitsu to początki XX wieku. Do Brazylii przybył japoński mistrz sztuk walki Maeda Mitsuyo, który został wygnany ze swojej społeczności z powodu uczestnictwa w płatnych walkach.

Uczniem Maeda Mirsuyo był Carlom Gracie, syn jednego z polityków, którzy miał doświadczenie zarówno w zapasach, jak i walkach ulicznych. Łącząc te techniki walki Gracie stał się prawie niepokonany. Technika była udoskonalana i popularyzowana w USA. W latach 90. technika brazylijskiego jiu jitsu stałą się podstawą walki wśród zawodników MMA.

3. Techniki brazylijskiego jiu jitsu

Brazylijskie jiu jitsu to głównie walka w parterze. Celem brazylijskiego jiu jitsu jest powalenie przeciwnika na matę oraz obezwładnienie go. Wykorzystuje się do tego dźwignię bądź duszenie, przeciwnik ma się poddać, zdarza się, że w takim ucisku może dojść do utraty przytomności.

W brazylijskim jiu jitsu nie stosuje się uderzeń. Wśród chwytów brazylijskiego jiu jitsu popularne się rzuty, dzięki którym przeciwnik zostaje sprowadzony do parteru. Chwyty w parterze wykonuje się najczęściej nogami, zakleszczając przeciwnika.

Elementem charakterystycznym dla BJJ jest garda, ten chwyt polega na tym, że leżący przewodnik może chwycić nogami przeciwnika, który stoi bądź klęczy. Stosuje się także dosiady, czyli siedzenie okrakiem na leżącym przeciwniku.

Zobacz także:

4. Kto może trenować brazylijskie jiu jitsu?

Brazylijskie jiu jitsu jest sportem w zasadzie dla każdego. Ponieważ nie stosuje się w nim brutalnych ciosów jest rekomendowana także jako sztuka walki dla kobiet i dzieci. Brazylijskie jiu jitsu zyskało także uznanie wśród funkcjonariuszy, stosują je policjanci i wojskowi. Techniki stosowane w brazylijskim jiu jitsu wykorzystuje się podczas zajęć samoobrony.

Zawodnicy zajmujący się brazylijskim jiu jitsu zawodowo nie stosują niektórych technik walki, takich jak kopnięcia w krocze, cios w oczy, czy ciosy kantem dłoni. Te chwyty sprawdzą się natomiast w samoobronie. Brazylijskie jiu jitsu najlepiej sprawdza się w walce z jednym przeciwnikiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze