Trwa ładowanie...

Breakdance freezes

Breakdance freezes
Breakdance freezes

Breakdance freezes to podstawowy element tańca breakdance polegający na nagłym „zastygnięciu” ciała tancerza w konkretnej pozycji na kilka sekund. Tancerz przyjmuje tę pozycję w czasie ruchu, co daje wrażenie chwilowego zamrożenia (z ang. freeze – mrozić, zamarzać). Breakdance freezes czynią całe widowisko taneczne atrakcyjniejszym dla widzów, ponieważ zazwyczaj „znieruchomienie” następuje w ciekawych i trudnych do wykonania pozycjach.

spis treści

1. Figury breakdance

Taniec breakdance wyróżnia cztery podstawowe ruchy. Jednym z nich jest freeze, który ma wiele odmian. Inne ruchy to:

  • toprock – cechuje się dynamiką i włączeniem elementu gestykulacji, toprock stanowi wstęp do całego widowiska, często wymaga umiejętności improwizacji;
  • power moves – są to najtrudniejsze figury breakdance, stanowią duże wyzwanie dla tancerza, momentami przypominają bardziej akrobacje niż taniec, są najatrakcyjniejszym elementem dla oglądającej publiczności, to między innymi obroty na plecach, obroty na głowie, chodzenie w kółko na rękach czy kręcenie się na łokciu;
  • footwork – wymaga dużej płynności, najczęściej wykonywany z przysiadu podpartego.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Rodzaje breakdance freezes

Istnieje wiele odmian breakdance freezes. Zazwyczaj są one nazywane tak, by wyraz podpowiadał, na której części ciała stykającej się z podłożem „zastygnięcie” ma miejsce.

  • Planche – ciało tancerza breakdance oparte jest na wyprostowanych rękach, twarzą jest on zwrócony do ziemi. Pozycja wymaga wiele siły, ponieważ cały ciężar ciała spoczywa na rękach, natomiast nogi są lekko zgięte w kolanach i znajdują się w górze, mniej więcej na wysokości głowy.
  • Baby Freeze – cały ciężar ciała spoczywa na głowie i obu rękach, jedno kolano opiera się na łokciu, druga noga jest zgięta i przez chwilę zastyga w bezruchu wraz z całym ciałem, nogi mogą zmieniać pozycję.
  • Air Baby – figura breakdance, w której łokieć ręki opartej o podłogę podpiera się na kolanie, druga ręka na początku znajduje się także na podłożu, lecz zdecydowanie wyżej niż ręka stanowiąca podporę dla nogi; druga, wyprostowana noga po złapaniu równowagi zawisa w powietrzu, tak samo jak i druga ręka;
  • Ninja freeze – aby wykonać tę figurę, należy stanąć w rozkroku, następnie prawą nogę przerzucamy do przodu i pod skosem w lewą stronę, wykonujemy przy tym skręt barkami. W następnym etapie, do prawej nogi dołączamy zamach lewą kończyną. Prawa ręka w tym czasie powinna dotykać podłoża. Pozostając w tej pozycji, musimy zmienić rękę podpierającą podłoże, na lewą. Musimy podnieść lewą rękę i wykonać w powietrzu obrót nogami w linii poziomej. Następnie prawą nogę stawiamy na podłoże zgiętą w kolanie, a pod zgięcie wkładamy wyprostowaną nogę przeciwną.

Inne breakdance freezes to: chair freeze, airchair, elbow airchair, double airchair/recliners, handglide freeze, hollowback, invert, pike, turtle freeze.

Wszystkie te pozycje może wymagają od tancerza breakdance'a dobrej kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Aby je prawidłowo i płynnie wykonać, konieczne są wielogodzinne intensywne treningi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze