Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Trening crossfit - charaterystka, korzyści, kto może trenować, zasady

Avatar placeholder
23.04.2021 12:06
Trening crossfit - charaterystka, korzyści, kto może trenować, zasady
Trening crossfit - charaterystka, korzyści, kto może trenować, zasady (Grafika / Shutterstock)

Trening crossfit to w ostatnim czasie jedna z najmodniejszych aktywności fizycznych. Zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko wśród pasjonatów sportu, ale też osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami crossfitu i chcą polepszyć swoją formę. To idealna opcja dla tych, którym znudziły się monotonne ćwiczenia na siłowni. Trening crossfit składa się bowiem z różnorodnych elementów, w związku z czym nie sposób się na nim nudzić. Sprawdź, czym jest crossfit i jaki wpływ może mieć na twoją kondycję.

spis treści

1. Co to jest crossfit?

Moda na trening crossfit trwa od kilku lat. W klubach treningowych przybywa coraz więcej miłośników tego sportu. Pozwala on bowiem nie tylko wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić parę kilogramów, ale przede wszystkim poprawić wydolność organizmu. Crossfit narodził się w Stanach Zjednoczonych. Został opracowany przez Amerykanina G. Glassmana i służył początkowo do trenowania kalifornijskiej policji. Z czasem trening crossfit trenowali także strażacy oraz żołnierze amerykańscy.

Glasmman oparł swój program ćwiczeniowy na trzech głównych filarach. Składał się z treningu siłowego z wykorzystaniem sztangi do ćwiczeń, poprawiających sprawność ćwiczeń gimnastycznych oraz aerobowego treningu wydolnościowego. Dzięki zaskakującym rezultatom treningowym crossfit z dnia na dzień zdobywał coraz większą popularność.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy crossfit jest kontuzyjny?"
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Wszystkie ćwiczenia wytrzymałościowo-siłowe mają na celu poprawę kondycji ćwiczącego. Dzięki regularnym treningom crossfitu można odzyskać równowagę oraz wpłynąć na swoją wytrzymałość i koordynację. Stajemy się szybcy, zwinni i dokładni, poza tym zyskujemy większą moc i siłę.

Podstawą treningu crossfit jest różnorodność, w związku z tym trening może obejmować różne zestawy ćwiczeń, od skakania na skakance, biegania do podnoszenia ciężarów, rzucania piłką lekarską itp.

2. Korzyści crossfitu

Trening crossfit to także szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Pozwala poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Dzięki treningom crossfit w grupie, ćwiczący mają większą motywację do działania, a trening zamiast koniecznością staje się dla nich przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dla niektórych crossfit stał się nieodłączną częścią ich życia. Trening crossfit pomoże spalić zbędną tkankę tłuszczową i wzmocni siłę mięśni.

3. Kto może trenować crossfit?

Dla kogo przeznaczony jest trening crossfit? W zasadzie jest to trening, który może być wykonywany przez każdego niezależnie od wieku czy poziomu sprawności. Plan treningowy jest opracowany w taki sposób, aby mogli z niego skorzystać nie tylko profesjonalni sportowcy, ale też przykładowo osoby w podeszłym wieku. Osoby, które decydują się na trening crossfit robią to z różnych powodów.

Dla jednych ćwiczenia crossfit mogą stać się szansą do uzyskania wymarzonej sylwetki. Treningi crossfit pomagają spalić kalorie oraz mają pozytywny wpływ na przemianę materii. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy wymodelować określone partie ciała i wzmocnić poszczególne mięśnie.

To też warto wiedzieć

Trening crossfit jest zalecany także osobom, które chcą poprawić wydolność swojego organizmu. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowo-krążeniowego. Poza tym polepszają sprawność stawów oraz mięśni.

Trening crossfit to także doskonała alternatywa dla żmudnych ćwiczeń na siłowni. To nie tylko podnoszenie ciężarów, ale też bieganie, wiosłowanie czy np. przeciąganie liny, czyli to wszystko, czego nie można doświadczyć w czasie treningu crossfit w innych warunkach.

Zajęcia crossfit są również znakomitym sposobem na „aktywny odpoczynek” po pracy i stresującym dniu. Zwiększają poziom energii oraz poprawiają samopoczucie. Zdarza się, że trening crossfit jest wykorzystywany również przez profesjonalnych sportowców w celu poprawienia kondycji.

Przeciwwskazaniem do treningu crossfitu są przebyte operacje lub problemy zdrowotne związane m.in. z zaburzeniami układu krążenia lub oddechowego.

4. Zasady treningu crossfit

Przed rozpoczęciem treningu crossfit warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem, który pomoże dobrać plan treningowy do indywidualnych potrzeb i możliwości ćwiczącego. Trening crossfit powinniśmy zacząć od solidnej rozgrzewki, która pozwoli przygotować mięśnie do dalszego wysiłku. Powinna trwać 10 - 15 minut.

Program treningowy crossfit powinien zawierać zarówno ćwiczenia statyczne, jak i dynamiczne. Trzeba ustalić kolejność wykonywania poszczególnych ćwiczeń, ich ilość, liczbę powtórzeń oraz czas trwania. Trening crossfit powinien odbywać się regularnie: 2 - 3 razy w ciągu tygodnia i trwać 15 - 30 minut. Najlepiej, jeżeli trening będzie się odbywał co drugi dzień, wtedy w czasie dnia wolnego organizm ma szansę na regenerację i odpoczynek, w związku z czym będzie efektywniej pracował następnego dnia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze