Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Rodzaje aparatów ortodontycznych

Osoby o krzywym zgryzie często mają obniżone poczucie własnej wartości, a także wskutek tego rzadziej się uśmiechają, co z kolei może wpływać na gorsze samopoczucie. Proste zęby to marzenie takich osób i są one gotowe zapłacić naprawdę wysoką cenę za to, aby zęby wreszcie pięknie wyglądały. Droga umożliwiająca skorygowanie ustawienia zębów jest dosyć długa, jednak wysoko rozwinięta dziś stomatologia estetyczna, znacznie ją upraszcza. Aby mieć piękne zęby należy założyć aparat korygujący zgryz, który nosi się do 1-4 lat. Niekiedy metoda ta jest bardzo bolesna. Czy istnieją inne sposoby umożliwiające prostowanie zębów?

1. Jak wygląda klasyczny aparat ortodontyczny?

Tradycyjny aparat posiada metalowe klamry. Osoby po założeniu tego rodzaju aparatu przez pierwsze klika dni często mają problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu. Niekiedy powoduje to powrót myślami do młodzieńczych lat, kiedy dużo nastolatków nosi je na zębach. Oczywiście warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż dzięki temu osiągniemy efekt niezwykle prostych zębów. Jeżeli zdecydujesz się na tę metodę, ortodonta na powierzchni twoich zębów przyklei specjalne, metalowe zamki i połączy je cienkim drutem. To właśnie ten drucik jest odpowiedzialny za prostowanie twoich zębów. Opcja ta kosztuje zdecydowanie mniej niż inne, mniej widoczne aparaty.

Niestety, w chwili obecnej jedynie aparaty ortodontyczne umożliwiają uzyskanie prostych zębów. Jeżeli bardzo się obawiasz założenia aparatu na zęby, mamy dla ciebie dobrą wiadomość: istnieją wersje aparatów, które są praktycznie niewidoczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Czy aparat może być praktycznie niewidoczny?

Dla osób dbających o swój wygląd, które nie wyobrażają sobie tego, aby nosić na zębach zwykły, widoczny aparat, wymyślono inną metodę – prostowanie za pomocą mniej widocznego aparatu. W tym przypadku klamry są przezroczyste i zdecydowanie mniej widoczne. Jedynym zauważalnym elementem jest metalowy drucik. Długość prostowania jest zależna od rodzaju skrzywienia zgryzu. Tak jak aparaty metalowe, te mniej widoczne nosi się mniej więcej przez okres od 1 roku do 4 lat. W tym czasie musisz bardzo uważnie dbać o zęby. Niezbędne jest ich mycie po każdym posiłku oraz stosowanie specjalnych nici dentystycznych. Higiena jest ważna ze względu na to, że zwiększone jest ryzyko powstania próchnicy i przebarwień zębów. Warto też wykonywać regularnie profesjonalne czyszczenie u dentysty.

Jeżeli jesteś zbyt niecierpliwa i czas oczekiwania na osiągnięcie efektu prostych zębów cię przeraża, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne licówki. Udaj się do specjalisty, który oceni, czy w twoim przypadku ta metoda ma sens i czy efekt będzie powalający. Licówki wykonane są z porcelany bądź ceramiki i są niezwykle cienkie. Ortodonta przymocowuje je z przodu każdego z zębów. Z reguły wystarczą około 2-3 wizyty, aby uzyskać optymalne rezultaty. Najpierw ortodonta dobierze rodzaj licówek i określi miejsce, w którym je przyklei. Następnie wykona zabieg i twoje zęby będą już zdecydowanie lepiej wyglądać. Ta metoda w rzeczywistości nie prostuje zębów, ale optycznie może ukryć niektóre mankamenty i luki w zębach. Niestety w przypadku bardzo krzywego zgryzu opcja ta się nie sprawdza.

Po dokonaniu decyzji o metodzie prostowania zgryzu porozmawiaj z ortodontą. Wyjaśni on twoje ewentualne wątpliwości. W zależności od czynników, takich jak wiek, budżet oraz rodzaj skrzywienia, ortodonta może polecić ci inną metodę. Gdy już się zdecydujesz, musisz być przygotowana na to, że profesjonalna opieka i konsultacja ortodonty będzie niezbędna aż do momentu zakończenia całego procesu prostowania zębów. Na efekty warto długo czekać. To niesamowite uczucie, gdy obserwujesz, jak twoje krzywe zęby zaczynają się prostować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze