Trwa ładowanie...

Czy implanty zębowe mogą uczulać?

Avatar placeholder
26.11.2018 10:53
Implanty zębowe to dla wielu osób najlepsze rozwiązanie
Implanty zębowe to dla wielu osób najlepsze rozwiązanie

Materiał powstał przy współpracy z Tourmedica.pl

Implanty zębowe są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii. Stanowią najdoskonalsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczych lub kilku zębów, a nawet całkowitego bezzębia.

Istnieją przeciwwskazania do zabiegu implantacji, takie jak zły stan zdrowia i zdiagnozowane choroby (np. AIDS, choroba nowotworowa) czy przeciwwskazania bezpośrednio w miejscu zabiegu (m.in. stan kości). Czy jedną z przeszkód do przeprowadzenia leczenia implantologicznego jest alergia? Czy implanty stomatologiczne mogą uczulać?

Zobacz film: "Najważniejsze informacje o implantach zębowych"

Prawdopodobnie, jeśli mówimy o „implantach zębowych”, mamy na myśli tytanowe, niewielkie śruby, które mają za zadanie zastępować naturalny korzeń zęba utraconego w wyniku choroby czy też urazu. Najczęściej spotykamy się z implantami właśnie tytanowymi, dlatego w samej definicji tego słowa pojawia się już tytan jako materiał, z którego implant jest wykonany.

Implanty z całą pewnością stanowią najlepsze rozwiązanie braków uzębienia. Stomatolodzy są zgodni – implanty przywracają nie tylko estetykę uśmiechu, ale także funkcjonalność zarówno utraconego, jak i sąsiednich zębów. Obecność wszczepionego w kość implantu zapobiega zanikowi kostnemu i zapewnia użytkownikowi pełen komfort. Czy każdy więc może mieć implanty?

Podczas prac nad poszczególnymi rodzajami implantów, stomatolodzy zdawali sobie sprawę, że idealny implant musi spełniać dwa najważniejsze warunki – przede wszystkim musi być trwały i wytrzymały oraz nie mieć szkodliwego wpływu na ludzki organizm, co w praktyce oznacza ni mniej, ni więcej, że w zetknięciu z żywą tkanką nie może wywoływać stanu zapalnego, reakcji alergicznych czy inicjować procesów rakotwórczych.

Nic więc dziwnego, że wybór padł na tytan, który jest doskonałym biomateriałem, nie będąc toksycznym dla ludzkiego organizmu.

1. Co w implantach zębowych może wywołać reakcje alergiczne?

Teoretycznie czysty tytan nie powoduje reakcji alergicznych. Jest obojętny dla organizmu człowieka, dzięki czemu nie jest w stanie wywołać reakcji systemu immunologicznego i nie działa uczulająco. Zawdzięcza to swoim jonom, które po uwolnieniu do tkanek zostają błyskawicznie utlenione. Teoretycznie.

W praktyce jednak obserwuje się przypadki, kiedy implanty zębowe wywołują reakcje alergiczne. Grupa badaczy z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zgodnie stwierdziła, iż "alergia na implant tytanowy w świetle danych klinicznych wydaje się być narastającym, choć na razie rzadkim problemem". Dlaczego więc tytan, który z założenia jest neutralny dla ludzkiego organizmu, wywołuje reakcje alergiczne?

Okazuje się, że uczulająco działa nie sam tytan, a domieszka metali wykorzystywanych do produkcji implantów zębowych. Obecnie w implantach stomatologicznych można zetknąć się z kilkoma postaciami tytanu, nie tylko czystego materiału, ale również ze związkami z innymi metalami.

Produkcja implantów zębowych ze stopów tytanu jest czymś powszechnym, zwłaszcza w przypadku małych firm. Wykorzystuje się między innymi aluminium, glin oraz cyrkon, i to właśnie te implanty, z domieszkami innych metali, mogą uczulać.

Wśród niepożądanych reakcji alergicznych dominują metaloza, przerost dziąseł czy włóknienia okołoprotezowe. Obserwuje się również odczyny podrażnieniowe przy implancie. Powyższe reakcje grożą destabilizacją osadzonego w kości implantu, a czasem nawet zmuszają stomatologa do usunięcia wszczepu, dlatego część lekarzy, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, proponuje swoim pacjentom przeprowadzenie testów alergologicznych na metale stosowane w produkcji implantów.

Takie postępowanie ma sens zwłaszcza u pacjentów ze skłonnościami do reakcji alergicznych. Wówczas stomatolog może zaproponować wykonane z tlenku cyrkonu implanty ceramiczne, będące alternatywą dla implantów tytanowych. Implanty ceramiczne można z powodzeniem stosować u osób uczulonych na metale, z jakich wykonane są implanty tytanowe. Alergia na dany metal nie jest więc bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu implantacji.

Jeśli nie ma przeciwwskazań i interesuje Ciebie wszczepienie implantów listę klinik które takie zabiegi wykonują znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze