Trwa ładowanie...

Dermabrazja mechaniczna

Avatar placeholder
05.09.2013 13:26
Dermabrazja mechaniczna
Dermabrazja mechaniczna

Dermabrazja mechaniczna to inaczej głęboki peeling mechaniczny. Zabieg dermabrazji działa na naskórek silnie złuszczająco. Dermabrazja mechaniczna polega na tym, że mechanicznie ścierane są zewnętrzne warstwy naskórka, dzięki czemu może zacząć się proces regeneracji skóry. Przez jakiś czas skóra jest zaczerwieniona i napuchnięta, ale są to dolegliwości przejściowe. Ze względu na możliwość nadmiernego złuszczenia i podrażnienia, dermabrazję mechaniczną wykonuje się tylko w salonach kosmetycznych.

1. Zastosowanie dermabrazji mechanicznej

Dermabrazja mechaniczna powoduje regenerację skóry, dzięki czemu zabieg ten usuwa: blizny potrądzikowe, blizny po ospie, tatuaże, zmarszczki oraz nierówności skóry. Dermabrazji mechanicznej nie stosuje się do usuwania śladów po oparzeniach, znamion i innych wrodzonych defektów skórnych. Usuwanie blizn natomiast jest bardzo skuteczne. Dermabrazja mechaniczna to dość poważny zabieg kosmetyczny – w niektórych przypadkach stosuje się nawet znieczulenie ogólne. Po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunku z antybiotykiem przez około tydzień, skóra rozpocznie regenerację już około 3 dnia po zabiegu. Będzie w tym czasie zaczerwieniona i lekko napuchnięta. Całkowite wygojenie nastąpi jednak później – zaróżowienie skóry widać jeszcze przez miesiąc. Przez kilka miesięcy trzeba bardzo chronić skórę przed promieniowaniem UV. Efekty dermabrazji mechanicznej to: spłycenie zmarszczek, usunięcie blizn potrądzikowych i po ospie, rzadziej blizn pourazowych, a także wygładzenie skóry.

2. Przeciwwskazania do dermabrazji mechanicznej

Zabieg nie powinien być wykonywany u osób, które w danym miejscu mają jakiekolwiek infekcje, na przykład proces ropny skóry. Przeciwwskazaniem do dermabrazji mechanicznej jest także skłonność pacjenta do powstawania koloidów lub blizn przerosłych. Dermabrazji nie należy także przeprowadzać u osób, które w ciągu roku poprzedzającego zabieg miały wykwity skórne. Ten zabieg kosmetyczny jest niewskazany również w przypadku stosowania retinoidów, które mają wpływ na proces rogowacenia naskórka. Niezastosowanie się do powyższych wskazówek może mieć nieprzyjemne następstwa. Nawet jeśli stan skóry pozwala na wykonanie dermabrazji mechanicznej, warto uświadomić sobie, że efekty zabiegu mogą rozczarować. Bardzo zniszczony naskórek poddany dermabrazji może wracać do formy przez długi czas. Często zdarza się, że nie udaje się usunąć blizn i przebarwień do końca. Rezultat pierwszego zabiegu bywa niesatysfakcjonujący i konieczne jest jego powtórzenie, co wiąże się z wysokimi kosztami. Dermabrazja mechaniczna całej twarzy to koszt około 7000 złotych. Dla porównania, dermabrazja laserowa kosztuje około 5000.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dermabrazja mechaniczna to jedna z drastyczniejszych kosmetycznych metod pozbycia się zmarszczek czy blizn potrądzikowych. Równie inwazyjna jest operacja laserowa czy łagodniejsze rodzaje peelingu. Zabieg dermabrazji jest jednak mniej dotkliwy dla organizmu niż operacja plastyczna. Efekt dermabrazji zależy od indywidualnych predyspozycji skóry do regeneracji.

Następny artykuł: Mikrodermabrazja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze