Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Fizykoterapia - charakterystyka, laseroterapia, elektroterapia, rodzaje magnetoterapii

Avatar placeholder
23.04.2021 12:05
Fizykoterapia - charakterystyka, laseroterapia, elektroterapia, rodzaje magnetoterapii
Fizykoterapia - charakterystyka, laseroterapia, elektroterapia, rodzaje magnetoterapii

Fizykoterapia pozwala zlikwidować ból i stan zapalny. Ten sam efekt można osiągnąć biorąc tabletkę, ale można też naświetlić chore miejsce, potraktować je prądem lub ultradźwiękami. Oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami jest główną cechą wyróżniającą fizykoterapię od innych metod leczniczych.

spis treści

1. Charakterystyka fizykoterapii

Fizykoterapia staje się coraz popularniejszym sposobem na zdrowie, czy raczej na jego przywracanie. Fizykoterapia jest wykorzystywana w niemal wszystkich dziedzinach medycyny, najczęściej w stomatologii, ortopedii i dermatologii.

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, która oddziałuje na organizm różnymi bodźcami fizycznymi: światłem, prądem elektrycznym, magnetyzmem, ultradźwiękami, niską temperaturą. Te czynniki pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych]. Fizykoterapia to zatem nowy sposób na zdrowie.

Zobacz film: "Leczenie bólu w Polsce [Kontrowersje]"

Początki fizykoterapii sięgają V wieku p.n.e., kiedy to zaobserwowano pozytywny wpływ na organizm promieni słonecznych oraz wód źródlanych. W lecznictwie wykorzystywano wówczas również prąd, który wytwarzają niektóre gatunki ryb. Z czasem fizykoterapia wykształciła własne narzędzia, służące wpływaniu na organizm ludzki, a są to różnorodne aparaty i urządzenia.

2. Kiedy stosowana jest laseroterapia?

Fizykoterapia wykorzystuje również laseroterapię. Zabieg laseroterapii stosuje się głównie w stomatologii, w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych.

Laser wykorzystywany w fizykoterapii może wyglądać jak długopis. Różnica polega na tym, że na końcu ma diodę, która emituje wiązkę światła o małej mocy i różnej długości fali. Można je także kierować na pacjenta za pomocą luster.

3. Na czym polega elektroterapia?

Fizykoterapia obejmuje również elektroterapię. Elektroterapia polega na działaniu na organizm prądem o zróżnicowanej częstotliwości.

3.1. Co to jest interdyn, interdynamic?

Ta fizykoterapia stoowana jest w schorzeniach skórnych, reumatycznych, ortopedycznych, a także w stanach zwyrodnieniowych. W czasie tego zabiegu fizykoterapii do ciała przyczepiane są 4 elektrody. Wytwarzane przez nie fale interferują. Odczucia: łaskotanie.

### Galwanizacja sposobem na leczenie reumatyzmu

Galwanizacja jest dobrym rodzajem fizykoterapii w leczeniu reumatyzmu, bólu, stymulacji mięśni i terapii chorób nerwów obwodowych. Takiego prądu nie można stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. Odczucia: mrowienie.

3.2. Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie jonoferezy

Jonoforeza to taka fizykoterapia, która ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające blizny. Do ciała przyczepiane są dwie elektrody: jedna jest nasączona lekiem, druga przyciąga znajdujące się w nim jony. Dzięki temu substancja się wchłania.

3.3. Elektrostymulacja metodą wywołania skurczu mięśni

Elektrody są umieszczane na nerwie i na mięśniu. Kiedy mięsień jest zdrowy, następuje skurcz. Jeśli w czasie tego zabiegu fizykoterapii skurczu nie ma, obydwie elektrody przyczepia się do mięśnia, tak by skurcz jednak nastąpił. Dzięki temu mięsień nie zanika.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Rodzaje magnetoterapii

Fizykoterapia wykorzystuje również różne rodzaje magnetoterapii. Wśród magnetoterapii wyróżniamy m.in.: Terapuls, Curapuls, Megatronic i Alfatron.

4.1. Terapuls, Curapuls

Przenikające ciało fale działają w czasie tego zabiegu fizykoterapii przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Elektroda, obejmująca fragment ciała o przekątnej 30 cm, powoduje ruch jonów w komórkach, a w konsekwencji przekrwienie tkanek.

4.2. Megatronic, Alfatron

Ta fizykoterapia trwa od 15 minut do godziny, jest niewyczuwalna. Chora część ciała musi się znaleźć w środku urządzenia. Specjalna pętla z cewką, generująca pole magnetyczne, świetnie działa przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w chorobach neurologicznych i ortopedycznych.

Warto wspomnieć także o ultradźwiękach jako metodzie leczniczej wykorzystywanej w czasie fizykoterapii. Ultradźwięki to fala mechanicznych wibracji, przenoszona do tkanki za pomocą głowicy z membranką. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, rozbijają złogi. Tę metodę fizykoterapii można połączyć z wcieraniem w skórę leków w formie żelu i tłuszczów.

Opisane zabiegi fizykoterapii są coraz częściej wykorzystywane w leczeniu schorzeń. Fizykoterapia przynosi pacjentowi ulgę i złagodzenie dolegliwości bólowych. Obecnie fizykoterapia stosowana jest głównie jako leczenie wspomagające.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze