Trwa ładowanie...

Gimnastyka korekcyjna – czym jest, na czym polega i do czego służy

Avatar placeholder
16.04.2021 15:05
Gimnastyka korekcyjna niweluje wady postawy.
Gimnastyka korekcyjna niweluje wady postawy. (123rf)

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia, podczas których wykonywane są specjalne zestawy ćwiczeń. Taka aktywność ma na celu zarówno profilaktykę, jak i korekcję wad postawy. Prowadzi do zwiększenia siły mięśniowej oraz wydolności organizmu. Jej celem jest również kształtowanie u dziecka nawyku prawidłowej postawy. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna to zarówno część wychowania fizycznego, gdzie obowiązują zasady metodyki przedmiotu, jak i forma ćwiczeń realizowanych poza szkołą w celach terapeutycznych. Wykorzystywane podczas zajęć zestawy ćwiczeń mają służyć korekcji postawy ciała.

Zajęcia korekcyjne dla dzieci prowadzone są najczęściej szkole, możliwa jest również gimnastyka korekcyjna w przedszkolu. Warto również korzystać z oferty domów kultury, stowarzyszeń czy centrów rehabilitacji oraz innych placówek, które organizują takie zajęcia na zasadach komercyjnych.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Do czego służy gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna służy do korygowania wad postawy poprzez ćwiczenia, ale i profilaktyki zaburzeń statyki ciała oraz schorzeń kostno-stawowych. Oznacza to, że wykonywanie określonych ćwiczeń może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa zmniejszy się. Ma również zapobiegać różnym zaburzeniom.

Inne zadania ćwiczeń korekcyjnych to zwiększenie siły mięśni oraz wydolności organizmu, a także kształtowanie i utrwalanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy. Wyrabianie wytrwałości posturalnej ma prowadzić do zachowywania prawidłowej postawy bez udziału świadomości, w różnych warunkach i okolicznościach życia codziennego.

Terapię uzupełniają ćwiczenia oddechowe, które rozwijają klatkę piersiową, płuca oraz poprawiające krążenie i dotleniające organizm.

Gimnastyka korekcyjna ma uświadomić dziecku, ale i jego rodzicom deficyty, które się pojawiły, ale i zwrócić uwagę na konsekwencje, wynikające z wad postawy, a także ich zaniedbania. Wbrew pozorom wada postawy to nie tylko defekt wizualny.

Jeżeli dziecko ma problemy z kolanami, stopami czy plecami, ból i dyskomfort może wywoływać nie tylko chodzenie czy bieganie, ale nawet siedzenie czy stanie. Ciało, by się bronić przed nieprzyjemnymi i dokuczliwymi wrażeniami, przybiera nienaturalne ustawienie.

Deformuje się szkielet, z czasem wady postawy się utrwalają, a patologia postępuje. Pojawiają się coraz poważniejsze zmiany, takie jak na przykład garb, niesymetryczność, klatka piersiowa szewska lub kurza, wysunięty do przodu brzuch.

Dziecko nie tylko źle wygląda, ale i ma kłopoty z oddychaniem, szybciej się męczy, jest mniej sprawne, często miewa bóle głowy, może pojawić się lękliwość czy nieśmiałość. Gimnastyka korekcyjna jest bardzo pomocna i pozwala uniknąć poważnych kłopotów.

Zaniedbane wady wymagają bowiem specjalistycznego leczenia, a nawet interwencji chirurgicznej. Profilaktyka i odpowiednia terapia pomagają utrzymać prawidłową postawę, wyeliminować jej wady, a także zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

3. Wskazania do gimnastyki korekcyjnej

Wskazaniem do gimnastyki korekcyjnej są różne wady postawy: kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych i wady sprzężone, czyli wszelkie dysproporcje i asymetrie w budowie i postawie ciała, zaniedbanie których może w przyszłości się utrwalić i wywołać poważne kłopoty.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci pozwala skutecznie zapobiegać powstawaniu wad postawy oraz korygować wady już istniejące. Celem gimnastyki korekcyjnej dorosłych jest wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała.

Wskazaniem do gimnastyki korekcyjnej są takie wady postawy jak:

  • plecy okrągłe (kifoza),
  • plecy wklęsłe (lordoza),
  • plecy okrągło-wklęsłe,
  • plecy płaskie,
  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), odstające łopatki,
  • kolana koślawe,
  • kolana szpotawe,
  • płaskostopie,
  • stopy szpotawe,
  • stopa koślawa,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • wady sprzężone.

4. Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Na zajęciach gimnastyki korekcyjnej wykonuje się wiele różnych ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę i właściwe ułożenie kręgosłupa. Najczęściej są to:

  • ćwiczenia mięśni grzbietu i pośladków,
  • ćwiczenia mięśni brzucha,
  • ćwiczenia korygujące ustawienie miednicy,
  • ćwiczenia antygrawitacyjne, czynne prostowanie i rozciąganie kręgosłupa,
  • ćwiczenia oddechowe.

Gimnastyka korekcyjna obejmuje ćwiczenia bez przyrządów, ale i z hantlami i taśmami. Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci często wykonuje się przy użyciu piłek gimnastycznych.

Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej można wykonywać nie tylko na sali w szkole czy w centrum medycznym, ale i w domu czy na świeżym powietrzu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze