Trwa ładowanie...

Hesperydyna - działanie, zastosowanie w medycynie i kosmetyce

 Kinga Olchowy
10.07.2020 11:20
Hesperydyna to substacja bardzo często wykorzystywana w kosmetyce.
Hesperydyna to substacja bardzo często wykorzystywana w kosmetyce. (GettyImages)

Hesperydyna to substacja bardzo często wykorzystywana w kosmetyce. Świetnie radzi sobie z problemami skórnymi, takimi jak widoczne naczynka oraz z tzw. uczuciem ciężkich nóg. Nie wszyscy jednak mogą z niej korzystać. Zobacz, jakie właściwości posiada hesperydyna i kiedy warto ją stosować.

spis treści

1. Co to jest hesperydyna?

Hesperydyna to organiczny związek polifenolowy, pozyskiwany z miąższu, pestek albo skórki owoców cytrusowych. To jeden z najważniejszych biofalwonoidów, ponieważ wykazuje szereg pozytywnych działań na organizm. Wykorzystywana jest bardzo często w lekach i środkach przeznaczenia medycznego, zwykle dostępnych bez recepty. Hesperydyna znalazła także swoje zastosowanie w kosmetykach. Produkty zawierające ten związek można dostać w wielu drogeriach i aptekach.

2. Właściwości hesperydyny

Hesperydyna znana jest ze swojego pozytywnego działania na układ krążenia. Wzmacnia napięcie ścian naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Hesperydyna bardzo przypomina inny składnik, stosowany w tych samych celach - diosminę. Często także występuje w składzie wraz z nią oraz z rutyną.

Zobacz film: "Aleksandra Kisiel mówi urodzie. Jak zadbać o cerę?"

Jedną z ważniejszych właściwości hesperydyny jest fakt, iż zatrzymują produkcję hialuronidazy - enzymu, który przyczynia się do rozpadu cząsteczek kwasu hialuronowego. Dzięki temu pozwala zachować naturalne nawilżenie skóry. Z wiekiem procesy odnowy cząsteczek tego kwasu odbywają się coraz wolniej, dlatego stosowanie hesperydyny jest szczególnie polecane osobom dojrzałym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Hesperydyna wraz z pozostałymi bioflawonoidami wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych i znacznie przedłuża aktywność kwasu askorbinowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Kwas askorbinowy chroni organizm przed wystąpieniem niedokrwistości oraz wspiera prawidłowe wchłanianie żelaza. Spełnia też kluczową rolę w produkcji włókien kolagenowych.

3. Zastosowanie hesperydyny w medycynie i kosmetyce

Zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym, hesperydyna ma podobne zastosowanie. Produceni chętnie wykorzystują ją jako składnik maści i kremów do twarzy mających zwalczyć widoczne, rozszerzone naczynka. Osoby borykające się z cerą naczynkową na pewno doskonale znają ten składnik, ponieważ nie tylko jest łatwo dostępny, ale także skuteczny. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega ich ponownemu pękaniu.

Hesperydynę można znaleźć w kremach, tonikach, maseczkach oraz serach do twarzy, a także w maściach i balsamach do ciała. Wówczas są ukojeniem dla zmęczonych, ciężkich nóg. Warto stosować tego typu kosmetyki wieczorem, po całym dniu pracy ciągle stojącej lub ciągle siedzącej.

3.1. Kto nie może stosować hesperydyny?

Hesperydyna to organiczny związek chemiczny, który nie wywołuje działań niepożądanych. Nie ma więc wielu przeciwwskazań do jego stosowania. Nie powinny po nią sięgać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość lub uczulenie na hesperydynę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze