Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Higiena intymna w ciąży

Avatar placeholder
06.04.2023 17:32
Higiena intymna w ciąży
Higiena intymna w ciąży

Higiena w ciąży – jak powinna wyglądać? Który płyn do higieny intymnej w ciąży wybrać? Czym grozi nieodpowiednia dbałość o czystość ciężarnej? Dla kobiet oczekujących narodzin dziecka są to bardzo ważne pytania, ponieważ zdrowie w ciąży jest najważniejsze. Jak wiadomo, niedostateczna lub nadmierna higiena intymna w ciąży może powodować stany zapalne okolic intymnych, powodując zagrożenie dla rozwijającego się maluszka.

spis treści

1. Kąpiel czy prysznic w ciąży?

Podczas ciąży zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do codziennych kąpieli. Pomagają one rozluźnić mięśnie, ułatwiają zasypianie, orzeźwiają kobietę oraz usuwają nieprzyjemny zapach. Jednak na pewno nie powinny być długie.

W zaawansowanej ciąży bardziej zalecany jest prysznic, ponieważ kąpiel stwarza większe ryzyko upadku, co może grozić przedwczesnym porodem. Ryzyko zainfekowania dróg rodnych podczas kąpieli jest niewielkie, jeśli dbamy odpowiednio o czystość naszej łazienki. Kąpiele są odradzane, jeśli doszło do pęknięcia błon płodowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pamiętaj, by często prać ręczniki, ponieważ wilgotny ręcznik to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Siedliskiem bakterii są także gąbka czy myjka, dlatego trzeba z nich całkowicie zrezygnować.

2. Środki do higieny intymnej

Okres ciąży sprzyja łapaniu infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, ponieważ pH pochwy zmienia się w kierunku zasadowego w wyniku zwiększonego wydzielania estrogenów. Podczas ciąży odradza się używanie jakichkolwiek intensywnie pachnących środków do higieny intymnej zawierających barwniki (np. dezodoranty do higieny intymnej), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko podrażnienia, zapalenia pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Nieprzyjemnego zapachu należy pozbywać się za pomocą ciepłej wody z płynem do higieny intymnej o pH 5,5, najlepiej zawierającym kwas mlekowy. Pamiętaj także o odpowiedniej bieliźnie – powinna być bawełniana, przewiewna i niezbyt obcisła. Jeśli używasz wkładek, pamiętaj, by je często zmieniać i nie nosić ich przez cały czas. Wkładka pozbywa się problemu brzydkiego zapachu, jednak ogranicza skórze dostęp do tlenu i predysponuje do wywoływania stanu zapalnego.

3. Pielęgnacja piersi i pochwy w ciąży

Podczas ciąży nie jest wymagana specjalna pielęgnacja piersi. Wystarczy codzienne mycie piersi ciepłą wodą z mydłem. Jednak pamiętaj, że stanik musi być dobrze dopasowany, co wcale nie jest łatwe, gdy rozmiar biustu się zmienia. Musisz zwrócić szczególną uwagę na higienę biustu po ciąży, kiedy będziesz karmić piersią.

Podczas ciąży naturalna wydzielina z pochwy jest intensywniej produkowana. Jest to spowodowane m.in. zmianami hormonalnymi w ciele kobiety i nie zawsze oznacza złapanie infekcji. Irygacja pochwy podczas ciąży jest niewskazana, chyba że na polecenie lekarza, który zdiagnozował stan zapalny. Irygacja nie powinna być wykonywana, gdy istnieje podejrzenie pęknięcia błon płodowych. Ciąża to okres, kiedy należy intensywniej o siebie zadbać, szczególnie o czystość i higienę całego ciała. Warto zatem zapamiętać kilka rad, jak dbać o higienę w ciąży. Higiena intymna gwarantuje nie tylko komfort kobiecie, ale również chroni rozwijający się płód przed infekcjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze