Trwa ładowanie...

Jak ćwiczyć w domu - zasady

Avatar placeholder
23.04.2021 16:26
Jak ćwiczyć w domu - zasady
Jak ćwiczyć w domu - zasady (Zdjęcie autorstwa Butz.2013 / CC BY 2.0)

Z uwagi na różne uwarunkowania wiele osób ćwiczy w domu. Za sprawą tzw. ludzi fitnessu, którzy udostępniają swoje treningi drogą multimedialną, ten sposób spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej promowany. Jako osoba związana z dziedziną fitness jak najbardziej pochwalam takie działania. Należy przy tym pamiętać, że aktywnością tą – nawet jeśli traktujemy ją jak zabawę – rządzą pewne reguły. Wyznacza je przede wszystkim dbałość o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

spis treści

1. Jak ćwiczyć w domu - zasady

Wykonując określone ćwiczenia, zawsze zachowujmy właściwą technikę. Mniej ważna jest ilość powtórzeń. Lepiej zrobić kilka do kilkunastu i móc kontynuować tę praktykę przez szereg lat, niż zrobić naraz kilkadziesiąt lub kilkaset i na dobre nadwyrężyć swoje ciało.

W praktyce warto najpierw obejrzeć cały trening, wysłuchać wyjaśnień na temat poszczególnych ćwiczeń i nawet poczytać, a dopiero potem zacząć „machać nogą”. Najbardziej wnikliwi będą wówczas nogę „odwodzić” i „przywodzić”. Co ciekawe, będą również potrafili wytłumaczyć dlaczego powtórzeń było 8, a nie 125. Tym, którym wydaje się to za dużo, śpieszę donieść, że bywają klienci, którzy od swoich trenerów wręcz wymagają takich odpowiedzi. Jest to niezbędne.

Zobacz film: "Jak zmobilizować się do ćwiczeń?"
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

O ile w klubie fitness ćwiczymy pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który ma szansę na bieżąco nas korygować, o tyle w domu – nawet korzystając z gotowego treningu – zapoznajmy się przynajmniej z techniką. Dobierajmy przy tym stopień zaawansowania do rzeczywistych umiejętności. Pamiętajmy też, że w zaciszu domowym widzi nas mniej osób. Jeśli programy ułożone są z wyraźnie sprecyzowaną kolejnością, korzystajmy z tych wskazówek. Często mają one swoje uzasadnienie, uwzględniające profesjonalną wiedzę na temat wysiłku fizycznego. W przypadku dodatkowego sprzętu do ćwiczeń, czytajmy instrukcje. O nazywaniu mięśni tylko wspominam, akcentując, że warto i takie informacje posiąść.

Ćwiczenie przed dużym lustrem może znacznie ułatwić nabywanie wprawy, pogłębianie świadomości swojego ciała, a tym samym przyspieszyć rozwój. Jest to natychmiastowa informacja zwrotna – robimy dobrze czy źle. Jakość takiego treningu od razu się podnosi, a czas oczekiwania na pozytywne efekty ulega skróceniu. W rezultacie przynosi to długofalowe skutki. Dodatkowo możemy uniknąć w ten sposób wielu niepotrzebnych ruchów, które nie tylko byłyby nic nie dającą stratą energii, a mogłyby nawet nadszarpnąć nasze zdrowie.

Przygotowując miejsce do ćwiczeń, pamiętajmy o zapewnieniu sobie właściwej przestrzeni i cyrkulacji powietrza (m.in. odpowiednie przewietrzenie pokoju). Tlen w czasie treningu w domu bywa nam wyjątkowo potrzebny. Strój obowiązuje nas tak samo w domu, jak w klubie (w-f to w-f). Załóżmy obuwie z podeszwą zapewniającą stopie odpowiednie trzymanie, swobodę ruchu i amortyzację. Podłoże nie powinno być zbyt śliskie. W praktyce, kiedy ćwiczymy w obuwiu, największe zagrożenie mogą sprawiać luźno leżące dywaniki. Te przy gwałtownych zmianach pozycji naprawdę mogą zacząć pretendować do latania, a nas narażać na upadek i uraz.

Rozgrzewka i rozciąganie są czymś niezbędnym. Wracając do tematu gotowych treningów, na filmikach pokazowych często mamy do czynienia jedynie z częścią główną. Tymczasem my jako ciała jesteśmy nieco bardziej wymagający. Zanim przejdziemy do konkretów, wykonajmy nieco wymachów ramion i nóg, zwiększając stopniowo zakres ruchu, aż przejdziemy do krążenia.

Prosta rozgrzewka może obejmować na końcu bieg bokserski i stretching dynamiczny. Na koniec całej sesji pamiętajmy zaś, by nie przerywać wysiłku gwałtownie i stopniowo zmniejszać jego intensywność, aż wyciszymy organizm i będziemy mogli się rozciągnąć. Przed treningiem warto pomyśleć o przygotowaniu sobie wody i ręcznika. Na koniec warto wziąć orzeźwiający ciepło-zimny prysznic i cieszyć się z dobrze spędzonego czasu.

Niektórym może się to wydawać dużo. Zachęcam jednak, by potraktować nasze ciała jako coś cennego, o co należy dbać. To z kolei wymaga wiedzy i odpowiedzialności. Odpowiedzialność pobudza nas do poszukiwania rzetelnych informacji i w ten oto sposób koło zdrowia się zamyka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze