Trwa ładowanie...

Jak dbać o domowe obowiązki podczas choroby?

Avatar placeholder
27.11.2018 13:50
choroba
choroba (mat. Klienta)

Choroba nie wybiera, przychodzi nagle i dezorganizuje życie. Pół biedy, gdy nie mieszkasz sam i ma kto się tobą zaopiekować. Co jednak gdy jesteś zdany na własne siły?

Podczas choroby dbanie o domowe obowiązki jest szczególnie uciążliwe
Podczas choroby dbanie o domowe obowiązki jest szczególnie uciążliwe

1. Ogranicz sprzątanie do minimum

W czasie choroby nie ma sensu porywać się z motyką na słońce. Niektóre rzeczy będą musiały poczekać na czas, gdy będziesz mieć więcej siły. Na razie rób tylko to, co niezbędne. Pamiętaj o przetarciu zlewu i umywalki, ale nie porywaj się na mycie wanny. To możesz zrobić po chorobie. Pozamiataj w kuchni i przedpokoju, ale nie sięgaj po odkurzacz, by wysprzątać cały dom. Jeśli nie musisz, nie wycieraj kurzy w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz. Wystarczy, gdy zadbasz, by sypialnia była czysta i przewietrzona.

2. Nie odkładaj na później

Jeśli nie masz zmywarki, zmywaj na bieżąco po każdym posiłku. Łatwiej umyć dwa talerze i garnek niż stać wieczorem pół godziny przy zlewozmywaku. Pamiętaj o nalaniu do nich wody tuż po użyciu. Jeśli coś rozsypiesz lub rozlejesz, posprzątaj to od razu. W innym przypadku to, co suche, rozniesiesz po całym domu, a mokre zaschnie i stanie się trudną do usunięcia plamą.

Jedyne, co możesz spokojnie odłożyć to pranie. Nie rób prania ręcznego codziennie wieczorem – nie potrzebujesz tylu czystych rzeczy, gdy chorujesz. To, co naprawdę musisz uprać ręcznie, odłóż na czas bliżej nieokreślony. Resztę wrzucaj do pralki i czekaj, aż się napełni. Wyjątek zrób dla trudnych do usunięcia plam – z tymi musisz rozprawić się od razu.

3. Wykorzystuj poranki i czas po drzemce

Wtedy masz najwięcej siły. Co prawda nie wystarczy jej na długo, szczególnie gdy masz gorączkę, ale to dość, by wykonać niezbędne czynności. Potem możesz odpocząć. Zajmij się pracą, gdy tylko się obudzisz. Nie odkładaj na "za chwilę, najpierw poczytam, sprawdzę telefon". Te proste czynności zabierają w chorobie sporo cennej energii. Możesz je wykonać później, nie są tak ważne, jak zachowanie ładu i porządku wokół siebie.

4. Dbaj o porządek

Gdy jesteś zdrowy, możesz pozwolić sobie na lekki rozgardiasz w domu. Nawet jak nabałaganisz, trudno, najwyżej posprzątasz. W chorobie nie możesz pozwolić sobie na taką niefrasobliwość. Nie dasz rady ogarnąć dużego bałaganu. Dlatego najlepszym wyjściem jest obsesyjne wręcz odkładanie wszystkiego na miejsce. Żadnych kubków ustawionych rządkiem na parapecie, żadnych książek i ubrań porozrzucanych po domu, żadnych pustych opakowań po lekach odłożonych "na chwilę".

5. Zakupy rób przez internet

Nie musisz wychodzić z domu, by mieć zaopatrzoną lodówkę. Większość niezbędnych artykułów spożywczych, kosmetyków i środków czystości możesz kupić za pośrednictwem internetu. Znajdź sklep, którego kurier ma obowiązek dostarczyć ci je dosłownie do domu. Nie ma mowy o dźwiganiu na trzecie piętro. Ba! U niektórych dostawców możesz liczyć nawet na pomoc w rozpakowaniu i natychmiastowe odebranie kartonowych opakowań. Finansowo także wyjdziesz na tym dobrze. Ceny porównywalne są raczej z wielkopowierzchniowymi marketami, niż z osiedlowymi sklepami.

6. Gotuj proste posiłki

Naprawdę nie musisz godzinami stać przy garach i patelniach, gdy akurat chorujesz. Postaw na proste dania, które łatwo i szybko przygotujesz w kilka minut. Przez kilka dni możesz przecież jeść dania gotowe i mrożonki. Jeśli naprawdę nie lubisz, gotuj raz na jakiś czas i odgrzewaj. W takim wypadku dobrze sprawdzają się wszelkie zupy.

7. A co, gdy jestem przewlekle chory?

Wtedy wszystko wygląda inaczej. Być może siły opuściły cię na dłuższy czas i nie dasz rady dbać o dom tak, jak on tego wymaga. Tymczasem czystość i porządek w domu to nie tylko kwestia estetyki. Nie jest tajemnicą, że kurz i brud są siedliskiem bakterii i nie sprzyjają rekonwalescencji.

Nie oszukuj się, nie dasz rady umyć okien, podłóg, wymieść wszystkich pajęczyn, wyprać dywanów czy porządnie wymyć kuchni i łazienki. Te pozornie proste domowe czynności tak naprawdę wymagają siły i kondycji. Nie ma sensu, byś próbował to zrobić samodzielnie. Zmęczysz się, a efekt i tak będzie daleki od oczekiwań.

Zamiast tego pomyśl o zatrudnieniu pomocy domowej, która kilka razy w miesiącu odwiedzi cię i zadba o czystość i porządek. Jeśli potrzebujesz – zatrudnij kogoś, kto zadba o twoje codzienne posiłki. Mrożonki są dobre na krótki czas, ale trudno miesiącami jeść tylko odgrzewane dania. Takie dorywcze usługi nie są drogie, a znacznie ułatwią ci egzystencję w chorobie. Sprawdź ceny usług w twojej okolicy na www.pomocedomowe.pl.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze