Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jak dbać o tłustą cerę?

Avatar placeholder
28.09.2016 09:47
Jak dbać o tłustą cerę?
Jak dbać o tłustą cerę?

Każda z nas ma określony typ cery. Często jednak trudno go ostatecznie zdefiniować, a to dlatego, że w dużej mierze zależy on od wieku, gospodarki hormonalnej oraz czynników zewnętrznych. Jednym z typów cery jest cera tłusta, która wymaga specjalnej pielęgnacji.

spis treści

1. Cechy cery tłustej

Tłusta cera jest pogrubiała i świecąca, często ma niezdrowy szarożółty odcień i widoczne, rozszerzone pory. Ten typ skóry jest skłonny do wszelkiego rodzaju wyprysków, krostek i wągrów, a stały nadmiar sebum może powodować pogrubienie naskórka. Tłusta cera może jednocześnie być tłusta i przesuszona, tzn. mieć niedobór wody.

2. Pielęgnacja cery tłustej

Wbrew pozorom tłusta cera jest bardzo delikatna. Trzeba zatem dbać o nią i pamiętać o oczyszczaniu, najlepiej za pomocą syndetu, czyli tzw. „mydła bez mydła” o właściwościach hipoalergicznych. Można również stosować specjalne kosmetyki dla cery tłustej i dodatkowo nawilżać skórę ultralekkimi kremami. Szczególnie skuteczne są kremy matujące, które pochłaniają nadmiar sebum i, dzięki zawartości miedzi i cynku, długotrwale przywracają skórze równowagę oraz hamują wydzielanie sebum. Tłusta cera szybko się zatyka, dlatego niezbędny jest peeling, który należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Należy również pamiętać o tym, że duże znaczenie dla stanu skóry ma odpowiednie odżywianie. Osoby, których cera jest tłusta powinny jeść przede wszystkim owoce, warzywa, ryby i chude mięso. Powinny natomiast unikać dań tłustych i słodyczy, które przyczyniają się do powstawania wyprysków i wzmagają wytwarzanie łoju.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Czego unikać przy tłustej cerze?

Osoby posiadające cerę tłustą nie powinny używać zwykłych mydeł ani toników na bazie alkoholu, które wzmagają produkcję sebum. Nie należy również stosować zbyt tłustych mleczek ani kremów, które powodują świecenie się skóry. Uwaga także na silnie kryjące podkłady, które mogą przyczyniać się do powstawania krostek i wyprysków. Powszechnie uważa się, że słońce ma dobroczynny wpływ na skórę. To przekonanie jest jednak złudne. Często mamy do czynienia ze skutkiem odwrotnym: wzrostem produkcji sebum i zwiększonym występowaniem krostek.

Następny artykuł: Zabiegi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze