Trwa ładowanie...

Jak żeglować? Kurs i patenty żeglarskie

Avatar placeholder
16.04.2021 12:57
Jak żeglować? Kurs i patenty żeglarskie
Jak żeglować? Kurs i patenty żeglarskie

Żeglarstwo jest to dyscyplina sportowa i turystyczna, którą uprawia się na sprzęcie o napędzie żaglowym. Żeglarstwo dzieli się na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (popularny windsurfing), lodowe i lądowe. Sport ten zaspokaja przeróżne potrzeby człowieka: poznawcze, estetyczne, emocjonalne oraz kulturalne. Żeglarstwo często wykorzystywane jest w celach resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. Jak wygląda nauka żeglarstwa? Jak żeglować?

spis treści

1. Nauka żeglowania

Naukę żeglowania można rozpocząć w każdym wieku. Należy zgłosić się na kurs żeglarski i rozpocząć starania o uprawnienia. Patenty żeglarskie dzielą się na cztery stopnie: pierwszy to żeglarz jachtowy, drugi to sternik jachtowy, trzeci – jachtowy sternik morski, i czwarty – kapitan jachtowy. Istnieje także nieoficjalny patent dla dzieci, tak zwany „patent jungi żeglarskiego”. Dzieci dostają również „kadet żeglarski”, rodzaj dyplomu. Dzieci zbierają na nim potwierdzenia poszczególnych sprawności. Wszystkie osoby uczące się żeglowania mogą mieć swoją książeczkę żeglarską, w którą należy wpisywać wszystkie odbyte rejsy, szkolenia, regaty i kursy. Jest to świadectwo zdobytych umiejętności.

Jakie jest praktyczne zastosowanie uprawnień żeglarskich? Patenty żeglarskie przydają się przede wszystkim przy wypożyczeniu jachtu. Wtedy właśnie wypożyczający prosi o zaświadczenie umiejętności. Ponadto uprawnienia sprawdzane są przez funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo na wodzie. Osoby powyżej 12 roku życia mogą ubiegać się o patent żeglarza jachtowego. Należy przystąpić do egzaminu praktycznego i teoretycznego po wcześniej odbytym kursie (podstawy żeglarstwa można opanować na kursie weekendowym, na obozie żeglarskim lub na Mazurach). Kursy i egzaminy odbywają się według ustaleń Polskiego Związku Żeglarskiego. Wszyscy początkujący żeglarze powinni być świadomi, że otrzymanie patentu to dopiero początek nauki żeglowania. Wiedzę na ten temat należy ciągle poszerzać, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i załogi.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Instruktor żeglarstwa

Osoba, która ma patent żeglarza jachtowego i średnie wykształcenie, może zostać instruktorem i uczyć przyszłych żeglarzy. Praca instruktora żeglarstwa jest bardzo odpowiedzialna. Należy przekazać podopiecznym podstawy uprawiania tego sportu oraz nauczyć ich „myślenia” na wodzie i odpowiedzialności, jaką będą ponosić za całą załogę. Stopnie instruktorskie dzielą się na dwa: Młodszy Instruktor PZŻ i Instruktor PZŻ. Instruktor PZŻ ma uprawnienia do samodzielnego prowadzenia kursów szkoleniowych oraz egzaminowania z ramienia Okręgowego Związku Żeglarskiego. Bycie instruktorem to ciężka praca, ale wiążą się z nią liczne korzyści. Instruktor żeglarstwa ma bowiem stały kontakt z wodą i żeglowaniem. Ponadto uczenie innych przynosi dużo satysfakcji i pomaga samemu stać się lepszym żeglarzem.

Żeglarstwo to trudny, ale i wdzięczny sport. Nauka żeglowania nie jest prosta, ale dla miłośników sportów wodnych to doskonały sposób na aktywny wypoczynek na łonie natury.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze