Trwa ładowanie...

Joga kundalini – pomysłodawca, zasady, zalety, zajęcia

Avatar placeholder
28.04.2021 16:53
Joga kundalini – pomysłodawca, zasady, zalety, zajęcia
Joga kundalini – pomysłodawca, zasady, zalety, zajęcia

Odmian jogi jest bardzo wiele i każda z nich jest wyjątkowa. Joga kundalini to nazwa brzmiąca dość magicznie i tajemniczo, jednak wyjątkowo. Joga kundalini łączy ze sobą techniki, które wpływają na rozwój ciała i umysłu. Opanowanie tego rodzaju jogi gwarantuje zadowolenie psychiczne, jak i fizyczne oraz całkowitą możność radzenia sobie ze stresem. Chcesz odzyskać pełnię ciała i umysłu? Poznaj technikę joga kundalini.

spis treści

1. Joga kundalini – pomysłodawca

Jogę kundalini rozpowszechnił Yogi Bhajana, który był hinduskim nauczycielem. Bhajana rozpowszechnił swój nowy pomysł na jogę kundalini na Stany Zjednoczone oraz Europę. W latach 70 nauczyciel jogi otworzył własną praktykę jogi kundalini, a następnie stał się jej mistrzem i nauczał pozostałych chętnych. Jego praktyki zachowały się do dziś i korzystają z nich nawet polscy nauczyciele jogi kundalini.

2. Joga kundalini – zasady

Joga kundalini została wymyślona przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu na odpoczynek, są zaganiane i mają codziennie natłok obowiązków.

Zobacz film: "Joga idealna w walce ze stresem"

Podczas zajęć jogi kondalinu należy skupić się na pięciu elementach:

  • asanach – pozycje jogi;
  • pranajamach – praca nad oddechem;
  • medytacji;
  • mantrze – śpiew i dźwięk;
  • mudrach – gestykulacja rękami.
Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię

Opanowanie wszystkich pięciu elementów daje możliwość wydobycia z głębi siebie energii twórczej. Ta energia ukryta jest w każdym człowieku i tylko odpowiednie dobrane ćwiczenia są w stanie ją uwolnić. Podczas regularnych ćwiczeń jogi kundalini wydobywana z wnętrza energia zaczyna wibrować i wędrować do góry kręgosłupa.

Wydobywająca się energia wędrującą po czakrach, czyli tzw. poziomach, których jest aż 7, a każdy z nich przypisany jest innej funkcji psychicznej. Twierdzi się, iż to właśnie zaburzenia związane z czakrami powodują wszystkie problemy ludzi ludzkości: niezadowolenie, lęki, wahania nastrojów, niska samoocena lub niedostateczne kontakty z otoczeniem.

3. Joga kundalini – zalety

Zalet wykonywania jogi kundalini - ale także innych odmian jogi - jest wiele. Można do nich zaliczyć:

  • świadomość własnego ciała;
  • zwiększenie elastyczności mięśni;
  • poprawa krążenie krwi w organizmie;
  • zminimalizowanie stresu;
  • zwiększenie wiary w siebie;
  • poczucie harmonii.

Joga kundalini wpływa przede wszystkim na nasz umysł. To on dostaje najwięcej pozytywów w czasie treningu. Po regularnych praktykach jogi kundalini znacznie obniżamy poziom stresu, wyciszamy się, jesteśmy spokojniejsi i bardziej opanowani. Jeżeli nasz umysł czuje się lepiej i jest w lepszej formie, to nasze ciało będzie zachowywało się podobnie.

4. Joga kundalini – zajęcia

Na zajęcia z jogi kundalini mogą udać się wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy poziomu wytrenowania. Zajęcia z jogi kundalini zazwyczaj trwają około 90 minut. Zajęcia rozpoczyna mantra, a następnie wykonywana jest rozgrzewka. Po rozgrzewce wykonywane są ćwiczenia właściwe, czyli zestawy asan. Potem następuje rozluźnienie całego ciała i medytacja. Podczas zajęć słychać spokojną muzykę.

Na zajęcia jogi kundalini należy zaopatrzyć się w stosowny strój. Najlepiej, aby nie ograniczał on ruchów, zazwyczaj ćwiczy się na boso. Nie można spożywać żadnych środków odurzających przed zajęciami, ponieważ zaburzają przepływ energii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze