Trwa ładowanie...

Korekcja odstających uszu

Avatar placeholder
04.12.2016 20:15
Korekcja odstających uszu
Korekcja odstających uszu

Charakterystyka polskiego pacjenta to w języku medycznym otoplastyka. Operacja ta wykonywana jest u wielu dzieci. Powszechnie wiadomo, że maluchy bywają okrutne i nie tolerują inności. I tak na przykład na podwórku czy na placu zabaw można usłyszeć przezwiska pod adresem kogoś, kto wygląda nieco inaczej, wyróżnia się. Przymioty te często dotyczą odstających uszu i brzmią w stylu „miś uszatek” albo „plastuś”. Operacja kosmetyczna uszu pozwala skorygować ich wygląd. Daje dobre rezultaty.

spis treści

1. Sposoby na odstające uszy

Odstające uszy mogą być prawdziwą zmorą, zwłaszcza dla małych dzieci, które przez swój wygląd są wyśmiewane i dyskryminowane. Jeśli maluch ma silną osobowość i wysoką samoocenę, potrafi w pełni akceptować swój wygląd, czując się wyjątkowo pomimo swoich niedoskonałości. Jednak większość dzieci w takich sytuacjach płacze i szuka sposobów na kamuflowanie swoich braków. Zwłaszcza dziewczynki zastanawiają się nad tym, jaki sposób na odstające uszy jest najlepszy. Często proszą o kupowanie opasek na uszy, zapuszczają włosy, a nawet przyklejają sobie małżowiny uszne plastrami. Niektórzy rodzice pojawiają się w klinikach chirurgii plastycznej z problemem dużych i odstających uszu u swojego potomstwa. Niejednokrotnie myślą, że operacją mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu warto wyjaśnić z lekarzem wszelkie niejasności.

Na pierwszej konsultacji lekarz odbywa zazwyczaj z pacjentem długi dialog, który ma na celu wybadanie, czy rzeczywiście chce on zmienić swój wygląd. Odstające uszy dla niektórych dzieci nie są problemem i to często bardziej rodzicom zależy na operacji niż samym malcom. Aby uchronić dziecko przed niepotrzebnym stresem związanym z akceptacją u kolegów i koleżanek, przeprowadzenie zabiegu zaleca się w wieku sześciu lat, jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Ucho człowieka do siódmego roku życia jest już całkowicie wykształcone.

Zobacz film: "Leki, których nie powinno się zażywać przed operacją plastyczną"

Budowa ucha oparta jest na szkielecie chrzęstnym. Tylko mały fragment skóry – tzw. płatek ucha – nie zawiera wsparcia chrzęstnego. Chrząstka ucha decyduje o kształcie całej małżowiny usznej i stopniu jej przylegania do skóry głowy. W większości przypadków typowe odstające ucho ma malutką lub w ogóle niewykształconą grobelkę małżowiny usznej – fałd w małżowinie usznej, w którym dalsza część ucha załamuje się i skierowuje się ku głowie.

2. Operacyjna korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest to stosunkowo prosty zabieg, niewymagający zbyt dużej ingerencji w ciało. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Czasem dzieciom podaje się przed zabiegiem lekkie środki sedatywne. Operacja uszu trwa około godziny. Polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Następnie chirurg odpreparowuje skórę w taki sposób, aby odsłonić chrząstkę małżowiny.

Zazwyczaj wycinany jest wrzecionowaty fragment skóry. Za pomocą igieł lekarz zaznacza miejsca załamania przyszłego fałdu grobelki. W kolejnym etapie zabiegu odkryte chrząstki są odpowiednio modelowane – wyginane ku tyłowi lub nacinane. Z dojścia tylnego do chrząstki zakładane są niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo umieszcza się wchłanialne szwy, które zmniejszają kąt małżowinowo-czółenkowy, znajdujący się pomiędzy muszlą ucha a okostną wyrostka sutkowatego czaszki.

W przypadku grubszej i masywniejszej chrząstki lekarz usuwa jej mały fragment w celu uzyskania bardziej naturalnego efektu. Korekcja odstających uszu odbywa się poprzez wycięcie fragmentu chrząstki lub jej nacięcie i zawsze opiera się na odpowiednim zszyciu z ukształtowaniem nowej grobelki. Na widocznej części ucha nie ma żadnego nacięcia – jest ono idealnie schowane w fałdzie skóry.

Na przedniej części ucha pozostaje jedynie lekki nadmiar skóry, ale z czasem zanika. Na końcu chirurg zakłada specjalny opatrunek z maścią antybakteryjną, który jest zdejmowany po około tygodniu. Głowę pacjenta zawija się bandażem elastycznym, który zapewnia dobre kształtowanie się małżowin usznych. Operacja odstających uszu kosztuje około czterech tysięcy złotych.

3. Zalecenia po korekcie uszu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może czuć się trochę rozkojarzony na skutek podanych leków znieczulających. Klinikę można opuścić zaraz po operacji. W szczególnych przypadkach pacjenci pozostają na jedną noc do obserwacji. Otoplastyka jest bezbolesna, jednak przez pierwsze trzy dni od jej wykonania można odczuwać delikatne pieczenie i ciągnięcie ranek. Okres rekonwalescencji trwa do dziesięciu dni. W tym czasie nie wolno myć głowy. Po operacji warto wyłączyć się z życia szkolnego czy zawodowego. Przez pierwsze cztery tygodnie od chirurgicznej korekcji uszu zaleca się szczególną ochronę miejsca poddanego zabiegowi. Należy unikać słońca i wiatru oraz wychodzenia na zewnątrz w czasie złych warunków pogodowych. Przez sześć miesięcy po operacji można nosić opaskę uciskową. Po upływie tego czasu chrząstka uszu powinna się przebudować i stać się bardziej odporna na zniekształcenia.

Operacje kosmetyczne, w tym korekcja odstających uszu, pozwalają skutecznie i na trwałe uporać się z wieloma defektami urody mocno wpływającymi na samoocenę.

Następny artykuł: Plastyka ucha
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze