Trwa ładowanie...

Korekcja płaskostopia – wskazania, opis zabiegów

Avatar placeholder
25.03.2024 13:50
Korekcja płaskostopia – wskazania, opis zabiegów
Korekcja płaskostopia – wskazania, opis zabiegów

Korekcja płaskostopia zazwyczaj polega na zastosowaniu odpowiednich wkładek ortopedycznych. W korekcji płaskostopia często jest również wykorzystywane obuwie ortopedyczne. Jeżeli płaskostopie nie jest bardzo zaawansowane, zdarza się, że korekcja płaskostopia polega jedynie na ćwiczeniach i zmianie trybu życia.

spis treści

1. Odpowiedni sposób korekcji płaskostopia

Korekcja płaskostopia może przebiegać w różny sposób. Jednak, aby dobrać odpowiedni sposób korekcji płaskostopia, należy dobrze zdiagnozować problem. Osoby z płaskostopiem często skarżą się na ból stóp. Ponadto cechą charakterystyczną płaskostopia jest też rogowacenie skóry na części stopy, a także różne zaburzenia w obrębie stóp.

Objawem, który jest wskazaniem do korekcji płaskostopia, są również różne deformacje stóp związane ze zwyrodnieniami stawów, jak np. halluksy. Lekarz prawdopodobnie zaleci korekcję płaskostopia, jeśli pacjent odczuwa ból nóg i kolan. Bardzo często zdarza się, że osoby z płaskostopiem gorzej znoszą wysiłek fizyczny, ponieważ mogą im doskwierać trudności z chodzeniem, stany zapalne oraz obrzęki stóp.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Na czym polega płaskostopie?"

2. Jak koryguje się płaskostopie

Korekcja płaskostopia zależy do rodzaju i stopnia zmian. Zazwyczaj w przypadku płaskostopia elastycznego korekcja płaskostopia nie jest konieczna, ponieważ zmiany, szczególnie u dzieci ustępują same.

Najgorsze buty dla twoich stóp
Najgorsze buty dla twoich stóp [10 zdjęć]

Bardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej,

zobacz galerię

Korekcja płaskostopia jest natomiast konieczna u starszych dzieci i osób dorosłych. W tym przypadku korekcja płaskostopia jest koniecznością, ponieważ zmiany są zazwyczaj bardzo nasilone. Korekcja płaskostopia przebiega zazwyczaj w postaci fizjoterapii oraz wizyt kontrolujących postępy leczenia. Korekcja płaskostopia polega na:

  • ćwiczeniach - ten element korekcji płaskostopia polega na wzmacnianiu mięśni stopy, dzięki wykorzystaniu ćwiczeń izometrycznych i oporowych. Mają one na celu przywrócenie pełnej sprawności stopie i zlikwidowanie przykurczy oraz stabilizację stopy. Ponadto korekcja płaskostopia na tym etapie polega również na wypracowaniu u pacjenta nawyku prawidłowego ułożenia stopy i chodu. W korekcji płaskostopia ważne są również ćwiczenia ogólnoustrojowe przy muzyce, które pomogą wypracować prawidłowe nawyki i pozwolą na ćwiczenia całej nogi, przez co zwiększy się jej siła, a to z kolei pozwoli na większą precyzję ruchów;
  • chodzenie na bosaka - korekcja płaskostopia obejmuje chodzenie po nierównej powierzchni;
  • stosowanie leków - w czasie korekcji płaskostopia czasem zdarza się, że ze względu na duży ból i stan zapalny muszą być stosowane zarówno leki przeciwbólowe i przeciwzapalne doustne, jak i miejscowe;
  • fizykoterapii - korekcja płaskostopia wymaga czasem stosowania również krioterapii, zabiegów rozluźniających i poprawiających wygląd tkanki;
  • masażu stopy;
  • kinesiotapingu - ten zabieg w korekcji płaskostopia ułatwi ustabilizowanie stopy i zachowanie równowagi;
  • uprawianiu sportów wzmacniających mięśnie, jak np. pływanie;
  • stosowaniu wkładek korekcyjnych lub specjalnego obuwia, aparatów na halluksy i koślawe paluchy - bardzo ważny element korekcji płaskostopia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W korekcji płaskostopia ważne jest również pozbycie się różnych czynników zwiększających ryzyko pogłębiania się płaskostopia. Dlatego w korekcji płaskostopia bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia, czy zachowanie odpowiedniej masy ciała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze