Trwa ładowanie...

Kozieradka na włosy - wskazania, efekty, przeciwwskazania

 Kinga Olchowy
06.10.2020 15:08
Kozieradka to znany i sprawdzony domowy sposób na pięke włosy.
Kozieradka to znany i sprawdzony domowy sposób na pięke włosy. (123rf)

Kozieradka to znany i sprawdzony domowy sposób na pięke włosy. Pomaga nie tylko poprawić ich wygląd, ale wspiera ich zdrowy wzrost. Może być wykorzystywana na wiele sposobów. Jej ogromną zaletą jest cena i dostępność - można ją kupić w każdym sklepie zielarskim, a także w niektórych marketach spożywczych. Zobacz, jak wpływa na włosy i jak jej używać.

spis treści

1. Właściwości kozieradki

Kozieradka to inaczej koniczyna grecka. Jej niezwykłe właściwości znały już nasze mamy i babcie. Kozieradka swoje dobroczynne działanie zawdzięcza przede wszystkim cholinie, lecytynie oraz fosfolipidom. Jest także bogatym źródłem witaminy A, C oraz witamin z grupy B.

Zawiera ponadto mnóstwo mikroskładników odżywczych, przede wszystkim krzem (który wspiera kondycję włosów, skóry i paznokci), magnez, żelazo, selen i potas. Kozieradkę można dodawać do potraw, przygotowywać napary do picia lub dodawać do kosmetyków. Można także tworzyć domowej roboty preparaty, które poprawią stan naszych włosów.

Zobacz film: "Jak dbać o tłuste i suche włosy. Hollywoodzki fryzjer radzi"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dodatkowo poprawia odporność i działa przeciwzapalnie. Radzi sobie ze zmianami trądzikowymi, wykazuje także właściwości przeciwobrzękowe. Zwalcza przetłuszczanie skóry twarzy i głowy, zmniejsza uczucie swędzenia (np. przy bardzo suchej, atopowej cerze), a także pomoże walczyć z sezonowym przeziębieniem.

Kozieradka ma charakterystyczny zapach i smak, który kojarzy się z rosołem lub pieczonym kurczakiem i nie każdemu może przypaść do gusty.

1.1. Kozieradka na wypadanie włosów

Jeśli zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów, warto sięgnąć po wcierkę z kozieradki. Należy jednak najpierw ustalić przyczynę takiego stanu. Włosy są osłabione na skutek przebiegu wielu chorób, w tym cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych, a także przewlekłego stresu. Dlatego najpierw należy ustalić, czy nie potrzebujemy leczenia. Kozieradką możemy dodatkowo wspomóc się w walce o mocne i zdrowe włosy.

2. Wcierka z kozieradki na porost włosów

Wcierka z kozieradki jest prosta do wykonania i łatwa w codziennym stosowaniu. Najpierw należy zaparzyć jej nasiona. Jedną łyżkę kozieradki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez ok. 15 minut. Można użyć także kozieradki mielonej, ale całe nasiona będą skuteczniejsze.

Przygotowany napar odsączamy i studzimy, a następnie przelewamy do wygodnej buteleczki z atomizerem. Tak przygotowaną wcierkę możemy przechowywać w lodówce do siedmiu dni.

Na około 2-3 godziny przed myciem wcieramy dokładnie kozieradkę w skórę głowy i zostawiamy do wchłonięcia. Można dodatowo zastosować specjalny czepek rozgrzewający. Po tym czasie włosy razem ze skórą głowy dokładnie myjemy. Na początku warto stosować wcierkę z kozieradki przed każdym myciem (najlepiej codziennie), później stopniowo zmniejszamy częstotliwość.

Pierwsze efekty stosowania preparatu widać po miesiącu regularnego stosowania. Włosy wypadają coraz mniej, a dodatkowo są pełne życia, lśniące i wyglądają zdrowo.

3. Kiedy nie stosować wcierki z kozieradki?

Nie zawsze można poradzić sobie z problemami przy pomocy kozieradki. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim androgenowe łysienie u mężczyzn - stosowanie wcierki może dodatkowo nasilić objawy i podrażnić skórę.

Jeśli wypadanie włosów związane jest z chorobą, najpierw należy zgłosić się do lekarza i ustalić plan leczenia, ponieważ kozieradka nie zawsze sobie poradzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze