Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Krem do cery mieszanej

Krem do cery mieszanej
Krem do cery mieszanej

Skóra mieszana jest typem skóry trudnym w pielęgnacji, co niekiedy bywa bardzo frustrujące. Jest to związane z charakterystyczną cechą tego rodzaju skóry, jaką jest połączenie cech skóry tłustej oraz skóry suchej. W związku z tym wiele kobiet często decyduje się na stosowanie w tym samym czasie dwóch różnych kosmetyków. Niestety w praktyce się to nie sprawdza – nie dość, że metoda ta jest dosyć kosztowna, to również czasochłonna. Jak postępować z cerą mieszaną?

1. Charakterystyka cery mieszanej

Cerę mieszaną cechuje występowanie tzw. strefy T na powierzchni skóry. Partie tej strefy charakteryzują się wzmożonym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Z tego względu w ich obrębie skóra szybko się przetłuszcza, a w konsekwencji tego często widoczne jest w tych miejscach nieestetyczne błyszczenie skóry oraz rozszerzone ujścia mieszków włosowych (pory). Z kolei pozostałe partie skóry zlokalizowane w obrębie policzków z reguły cechują się silnym wysuszeniem.

Strefa T skóry mieszanej charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz twardej wody. Z kolei jednak pozostałe partie źle znoszą wyżej wymienione czynniki i w efekcie ich działania może dojść do podrażnienia tych partii skóry oraz wystąpienia nieprzyjemnego wrażenia, jakim jest nadmierne ściągnięcie i napięcie skóry.

2. Jaki kosmetyk wybrać do pielęgnacji skóry mieszanej?

Stosowanie dwóch różnych kosmetyków do pielęgnacji skóry mieszanej może być zbyt uciążliwe, aby działanie to wdrożyć na co dzień. Nakładanie kremu tłustego na obszary skóry policzków oraz aplikacja w tym samym czasie lekkiego kremu nawilżającego na strefę T byłaby bardzo czasochłonna. Na szczęście można tego uniknąć i wystarczy stosowanie jednego kosmetyku.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Kosmetyk do cery mieszanej powinien charakteryzować się lekką formułą oraz działaniem silnie nawilżającym. W jego składzie nie powinny znajdować się substancje komedogenne, gdyż sprzyjają one blokowaniu ujść mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników. Do substancji komedogennych zaliczamy między innymi:

  • Trójglicerydy (np. caprylic/capric triglyceride);
  • Oleje – z pestek winogron, brzoskwini, migdałów;
  • Mirystyniany.

W składzie tego kosmetyku powinny jednak znaleźć się substancje, które przyniosą skórze suchej policzków komfort i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia. Należą do nich: gliceryna, glikol propylenowy, mocznik oraz kwas hialuronowy. Substancje te albo mają zdolność wnikania przez warstwę rogową naskórka, gdzie wiążą się z wodą, albo tworzą na powierzchni skóry film, który ogranicza ucieczkę wody z głębi skóry.

Oczywiście na stan cery mieszanej duży wpływ ma klimat nas otaczający. W lecie cera ta szybciej się przetłuszcza. Z tego względu w tym czasie wskazane jest stosowanie kremów nawilżających o działaniu lekko matującym. Jednak w czasie zimy skóra szybko się odwadnia i sprawia wrażenie mocno odwodnionej. Wtedy warto aplikować na jej powierzchnię bardziej treściwe kosmetyki, które nie tylko zapewnią skórze odpowiednie nawodnienie, ale również pozostawią na jej powierzchni ochronną warstwę.

Pielęgnacja skóry mieszanej nie musi być uciążliwa. Wystarczy dobór jednego, odpowiedniego kremu do pielęgnacji.

Następny artykuł: Krem matujący
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze