Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Laseroterapia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, efekty

Avatar placeholder
23.04.2021 11:40
Laseroterapia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, efekty
Laseroterapia – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, efekty

Laseroterapia to metoda wykorzystywana na wiele sposobów – zarówno do zwalczania problemów dermatologicznych, jak i do walki z bólem w różnych stanach zapalnych, a także między innymi do walki z zakrzepicą żylną. Laseroterapia to metoda skuteczna, najczęściej bezbolesna, efektywna. Z tych powodów jest coraz częściej i chętniej wykorzystywana.

spis treści

1. Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia to metoda, która polega na działaniu promienia lasera (wiązek światła) na obszar, na którym znajdują się chore tkanki. W laseroterapii ważna jest oczywiście właściwa długość fal i moc, z jaką są one aplikowane.

W zależności od tego, w jakim celu ma być wykorzystana laseroterapia, wybiera się odpowiedni typ lasera oraz czas naświetlania. Zabieg może być wykonywany metodą kontaktową i bezkontaktową.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W pierwszym sposobie laseroterapii do ciała pacjenta przykładana jest niewielka głowica, na której końcu znajduje się dioda emitująca promieniowanie.

Drugi sposób laseroterapii nosi nazwę skanowania i wykorzystywany jest do naświetlania dużych partii ciała – wiązka światła emitowana jest na odległość.

W laseroterapii wykorzystuje się różne rodzaje laserów: biostymulacyjne, czyli niskoenergetyczne (wykorzystywane przede wszystkim w fizykoterapii), lasery średnioenergetyczne, lasery wysokoenergetyczne (używane w chirurgii i medycynie estetycznej).

2. Wskazania do laseroterapii

Laseroterapia wykorzystywana jest w wielu celach. Wskazania do laseroterapii obejmują zarówno choroby, jak i problemy natury dermatologicznej. Terapia zmian naczyniowych to tylko jedno z wielu wskazań do tej metody.

Laseroterapię wykorzystuje się też przy takich chorobach jak: zwyrodnienia stawów, stopa cukrzycowa, półpasiec, choroby przeciążeniowe i reumatyczne.

Laseroterapię wykorzystuje się też w leczeniu zespołów bólowych dotyczących kręgosłupa, łokcia tenisisty czy bolesnego barku. Nerwobóle, takie jak rwa kulszowa, oraz bóle mięśni różnego pochodzenia to kolejne wskazania do zastosowania laseroterapii.

Kiedy jeszcze można wykorzystać laseroterapię?

  • w leczeniu zapaleń zębodołu,
  • w fotoodmładzaniu,
  • przy usuwaniu przebarwień skórnych,
  • przy usuwaniu tatuaży,
  • w leczeniu oparzeń, bliznowców, trądziku pospolitego.
Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody
Laseroterapia – prosty zabieg dla zdrowia i urody [5 zdjęć]

Chcesz poprawić swoją urodę, ale boisz się skalpela? Pomocny może okazać się laser. To współcześnie

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosować lasera?

Mimo że laseroterapia ma szerokie zastosowanie i cieszy się coraz większą popularnością, należy pamiętać, że nie każdy może poddać się tej metodzie leczenia. Przeciwwskazania do laseroterapii to:

  • nowotwory,
  • ciąża,
  • występowanie krwawień,
  • infekcje – zarówno wirusowe, grzybicze, jak i bakteryjne,
  • gruźlica.
  • stosowanie leków fotouczulających.

Z laseroterapii nie mogą też korzystać niemowlęta oraz osoby z wysoką gorączką, a także te, których skóra pokryta jest świeżą opalenizną lub jest podrażniona.

Zobacz także:

4. Efekty laseroterapii

Po zastosowaniu laseroterapii dochodzi do dwóch efektów – pierwotnego i wtórnego. Te pierwsze dotyczą tkanek, które zostały poddane bezpośredniemu naświetlaniu.

Efekty wtórne laseroterapii natomiast stanowią końcowy element terapii i obejmują zarówno terapie biostymulujące, jak i przeciwzapalne i przeciwbólowe. Likwidacja obrzęków, przyspieszone mikrokrążenie, odbudowa komórek i naczyń krwionośnych to takie właśnie efekty laseroterapii.

5. Skutki uboczne

Zabieg laseroterapii może powodować też kilka skutków ubocznych. Po terapii laserem może pojawić się zaczerwienienie twarzy, obrzęk miejsc leczonych, może wystąpić rumień, a także swędzenie i zasinienie. Tego typu objawy mijają jednak dość szybko – zwykle po kilku dniach od zabiegu.

Uwrażliwienie skóry na działanie promieni słonecznych to kolejny częsty skutek uboczny laseroterapii. Przy bardziej inwazyjnych zabiegach może zdarzyć się, że wystąpi zakażenie skóry.

Skutkiem niepożądanym laseroterapii mogą być też strupy powstałe w miejscu naświetlanym. Niekiedy może też dojść do wystąpienia wysypki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze