Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Laserowe usuwanie trądziku

Laserowe usuwanie trądziku
Laserowe usuwanie trądziku

Leczenie trądziku przy użyciu lasera stosowane jest z dużym powodzeniem już od kilku lat. Metoda ta staje się tak samo popularna jak stosowanie leków doustnych – z tą różnicą, że laser powoduje mniej skutków ubocznych. Laser jest skuteczny zarówno w przypadku młodzieńczych zmian trądzikowych jak i w przypadku zmian występujących po 30 roku życia. Co warto wiedzieć o leczeniu trądziku laserem?

1. Jak wygląda zabieg laserowego usuwania trądziku?

W trakcie zabiegu, lekarz posiadający odpowiednie kwalifikacje, przykłada do skóry pacjenta specjalną głowicę emitującą światło lasera. Wiązka lasera działa na grudki i krostki objęte stanem zapalnym. Cała procedura jest praktycznie bezbolesna. W przypadku niektórych osób zdarza się, że mogę one odczuwać minimalny ból i przed zabiegiem stosuje się u nich znieczulenie miejscowe. Z reguły jednak ból jest tak niewielki, że nie ma takiej potrzeby.

Naturalne jest to, że po zabiegu może występować zasinienie bądź delikatny obrzęk skóry. W większości przypadków objawy te utrzymują się jedynie przez kilka dni. W tym czasie warto w odpowiedni sposób pielęgnować skórę, aby szybko się ona zregenerowała. Z tego względu po zabiegu lekarz udziela pacjentowi dokładnych wskazań co do postępowania ze skórą w warunkach domowych.

Cena jednego zabiegu waha się w granicach 300-1500 zł. Dlatego przed wyborem kliniki warto rozeznać się, gdzie cena zabiegu nie będzie zbyt wysoka. Ponadto koszt zależy również od ilości zmian skórnych, które mają zostać poddane zabiegowi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pamiętaj również o tym, aby decydując się na konkretną klinikę dermatologiczną, upewnić się czy pracują w niej odpowiednio przeszkoleni lekarze. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednie użycie lasera może wyrządzić skórze więcej szkód aniżeli korzyści.

2. W jaki sposób laser działa na trądzik?

Trądzik jest chorobą zlokalizowaną w obrębie mieszków włosowych. Charakterystyczna w przypadku tej choroby jest nadmierna keratynizacja naskórka oraz wydzielanie dużej ilości sebum przez gruczoły łojowe. W skutek tego często dochodzi do czopowania ujścia mieszka włosowego w obrębie którego namnażają się beztlenowe bakterie. Metabolizują one sebum do związków drażniących skórę co w konsekwencji doprowadza do powstawania nieestetycznych stanów zapalnych w obrębie mieszka.

Laser łagodnie ogrzewa górne warstwy skóry zlokalizowane w obrębie stanu ropnego. W skutek tego niszczone są właśnie te bakterie, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów ropnych tj. Propionibacterium Acnes. Światło lasera działa również na nadmiernie aktywne gruczoły łojowe i ogranicza ilość sebum przez nie produkowanego. Warto również wiedzieć, że laser nie tylko skutecznie leczy trądzik, ale również blizny po nim pozostałe.

Niewątpliwie można stwierdzić, że w dzisiejszych czasach laser jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia różnych defektów skórnych. Wiązka lasera stymuluje skórę do odnowy oraz wygładza jej powierzchnię. Już po kilku zabiegach widać wyraźną poprawę w wyglądzie skóry pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze