Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Liposukcja ud - przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu, skutki uboczne

Avatar placeholder
23.04.2021 16:52
Liposukcja ud - przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu, skutki uboczne
Liposukcja ud - przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu, skutki uboczne

Liposukcja ud to zabieg chirurgii plastycznej polegający na odsysaniu złogów tłuszczu. Uda to miejsce, z którego najtrudniej jest pozbyć się tłuszczu za pomocą diety i ćwiczeń. Można zgubić zbędne kilogramy i mimo tego nie zauważyć różnicy w obrębie ud, dlatego też liposukcja ud jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii estetycznej na świecie. Liposukcja to droga na skróty w dążeniu do szczupłych ud, jednak jak każda inna operacja plastyczna wymaga odpowiedniego przygotowania i rozważenia możliwych powikłań.

spis treści

1. Jak się robi liposukcję ud?

Przed wykonaniem liposukcji uda pacjent będzie musiał wykonać kilka badań, między innymi morfologię krwi, OB, poziom glukozy, wskaźniki krzepnięcia. Możliwe, że będzie on musiał tez poddać się szczepieniu p/WZW B. Jak przebiega sam zabieg? Przed zabiegiem liposukcji ud chirurg dokładnie zaznaczy na ciele miejsca, z których usunie się tkankę tłuszczową. Odsysanie tłuszczu z ud może być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Podczas liposukcji ud w skórze wykonane zostaną niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się kaniulę, czyli cienką rurkę. Za pomocą kaniuli rozbija się złogi tłuszczu, a ten jest następnie odsysany. Skóra, mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne nie są naruszone. Niektóre metody liposukcji ud wiążą się ze wstrzyknięciem w tkankę tłuszczową roztworu soli fizjologicznej, która ułatwia rozbijanie i usuwanie tłuszczu. Zaletą stosowania tego płynu jest również zredukowanie obrzęku, zminimalizowanie uszkodzeń okolicznych tkanek oraz złagodzenie bólu pooperacyjnego. Liposukcja ud trwa od 2 do 5 godzin.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Odsysanie tłuszczu może być również ułatwione poprzez zastosowanie ultradźwięków rozpuszczających złogi. Dzięki ultradźwiękom zapobiega się zbyt dużej utracie krwi i powstawaniu siniaków. Ta metoda liposukcji ud jest szczególnie przydatna w przypadku trudnych do usunięcia, zwłókniałych złogów tłuszczu.

2. Przeciwsskazania do liposukcji

Liposukcja ud, jak każdy medyczny zabieg, nie może być wykonana w każdym przypadku. Nie może się jej poddać osoba, która cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi. Inne przeciwwskazania do liposukcji ud to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, skazy naczyniowe, ropne infekcje skóry i sluzówek, * ciąża i karmienie piersią.

3. Postępowanie po zabiegu odsysania tłuszczu

Liposukcja ud to zabieg inwazyjny, dlatego też powrót do zdrowia wymaga trochę czasu. Tuż po zabiegu pacjent będzie posiniaczony i obolały. Nogi będą zesztywniałe, opuchnięte, pozbawione czucia lub wręcz przeciwnie – mogą piec i boleć. Niekiedy chirurg pozostawia niewielki dren, który pozwoli na pozbycie się nadmiaru płynu z tkanek. Po 7-10 dniach od liposukcji ud zdejmowane są szwy. Po liposukcji ud przez 6 tygodni należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które pomoże złagodzić ból i opuchliznę oraz odpowiednio ukształtuje sylwetkę. Przez 6 tygodni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego.

Już po 2-3 tygodniach od zabiegu pacjent zauważa pierwsze rezultaty liposukcji ud. Pełny efekt widoczny jest dopiero po 6 miesiącach lub roku. W zależności od tego, jak dużo tkanki tłuszczowej usunięto, organizm będzie potrzebował trochę czasu na zaadaptowanie się do nowego kształtu. Uda staną się szczuplejsze i zgrabniejsze. Ze względu na to, że komórki tłuszczowe zostały usunięte, osoba, która poddała się zabiegowi raczej nie przybierze na wadze w tym miejscu. Jeśli jednak nie ćwiczy i nie stosuje diety, bardzo łatwo może przytyć w innej części ciała, co może doprowadzić do dysproporcji w budowie sylwetki.

4. Skutki uboczne liposukcji ud

Wszystkie operacje plastyczne wiążą się z ryzykiem skutków ubocznych i powikłań. Niektóre możliwe komplikacje liposukcji ud to:

  • dołki na powierzchni ud w miejscu odsysania tłuszczu,
  • zbijanie się tłuszczu w grudki,
  • utrata czucia,
  • powstawanie blizn,
  • przebarwienia skóry,
  • zapadnięcie skóry w miejscu odsysania tłuszczu,
  • powstawanie zakrzepów,
  • infekcje pooperacyjne,
  • wstrząs w wyniku znacznej utraty płynów lub reakcji na podany środek znieczulający.

Zobacz także:

Liposukcja ud to zabieg wykonywany wyłącznie w celach estetycznych, dlatego przed zdecydowaniem się na tego typu operację warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Osoba, która nie jest pewna swojej decyzji lub podejmuje ją jedynie ze względu na partnera, nie powinna poddawać się temu zabiegowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze