Trwa ładowanie...

Lokówka do włosów - rodzaje, właściwości

Avatar placeholder
23.04.2021 14:50
Lokówka pozwoli stworzyć fryzurę na każdą okazję
Lokówka pozwoli stworzyć fryzurę na każdą okazję (123rf.com)

Lokówka do włosów jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów do stylizacji włosów, dzięki któremu stworzysz na głowie falowaną lub kręconą fryzurę. Po nakręceniu poszczególnych pasm włosów na rozgrzaną końcówkę lokówki możliwe jest stworzenie zarówno drobnych loczków, jak i romantycznych fal. Istnieją różne rodzaje akcesoriów do włosów, dzielone ze względu na średnicę lokówki i materiał, z jakiego została wykonana jej końcówka. Dzięki lokówce do włosów stworzysz fryzurę doskonałą na każdą okazję i dla każdego rodzaju włosów.

spis treści

1. Rodzaje lokówek do włosów

Najważniejszym elementem lokówki do włosów jest okrągła końcówka, która po nagrzaniu się do odpowiedniej temperatury umożliwia kształtowanie loków i fal. W zależności od swojej średnicy lokówka stworzy na włosach ścisłe lub luźne loki, a także spiralnie skręcone fale. Generalnie, im mniejsza średnica lokówki, tym drobniejsze loki. Aby uformować na włosach idealne sprężynki, najlepsza jest lokówka spiralna, która posiada rowki biegnące wzdłuż nagrzewającej się końcówki.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Najmodniejsze fryzury na nadchodzący sezon"

Lokówki do włosów dzielimy nie tylko ze względu na średnicę końcówki, ale także biorąc pod uwagę materiał, z którego jest zrobiona, czyli na:

  • lokówki chromowane lub metalowe – produkują one jony dodatnie, które otwierają łuskę włosa, powodując jej zniszczenie i suchość. Ten typ lokówek jest najtańszy, jednak polecany dla użytkowniczek korzystających z termicznych akcesoriów do włosów jedynie sporadycznie;
  • lokówki złote lub lokówki tytanowe – ten typ materiałów lepiej przewodzi ciepło, dzięki czemu cała powierzchnia końcówki nagrzewa się równomiernie, a włosy skręcają się dużo szybciej niż w przypadku lokówek metalowych i chromowanych;
  • lokówki teflonowe – urządzenia wykonane z tego materiału, w odróżnieniu od wymienionych wyżej akcesoriów, posiadają mechanizm chroniący włosy przed przywieraniem do nagrzanej powłoki (jednak z czasem teflonowa powłoka może się wyszczerbić, tym samym tracąc ochronne właściwości);
  • lokówki ceramiczne i lokówki turmalinowe – polecane przez zadowolone użytkowniczki i fryzjerów lokówki pokryte wspomnianymi materiałami są opcją najzdrowszą dla włosów. Wydzielają one ujemne jony, które wpływają na wygładzenie łuski włosa.
Fryzura wieczorowa – fale (WIDEO)
Fryzura wieczorowa – fale (WIDEO)

Fryzury na wieczór powinna być dobrana do okazji. Na wystawne przyjęcia doskonale sprawdzają się elegancie

zobacz galerię

Nieważne, czy używasz lokówki z powłoką metalową, czy ceramiczną – podczas zabiegu kręcenia włosów powinnaś zadbać o ochronę fryzury. Zanim posłużysz się lokówką do włosów, rozprowadź na nich balsam lub serum chroniące przed wysokimi temperaturami.

Zanim narazisz fryzurę na działanie rozgrzanego urządzenia, zwróć uwagę na jej kondycję – jeżeli farbujesz włosy lub poddajesz je trwałej ondulacji, lokówka nie powinna być elementem codziennej stylizacji włosów. Jeżeli jednak zabieg kręcenia włosów wykonujesz regularnie, zainwestuj w lokówkę wyposażoną w powłokę ceramiczną lub turmalinową.

2. Właściwości lokówki do włosów

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest lokówka, urządzenie posiada zwykle podłużny kształt i zaopatrzone jest w rączkę ułatwiającą manipulację rozgrzaną końcówką. Niektóre zestawy do stylizacji włosów wyposażone są w wymienne końcówki o różnej średnicy – najczęściej dołączana jest końcówka spiralna lokówki o średnicy 2-3 cm.

Dzięki gładkim końcówkom możliwe jest stworzenie loków i fal w najróżniejszych rozmiarach – ich średnica waha się od 1,5 cm do 5 cm, jednak w specjalistycznych sklepach fryzjerskich dostępne są również modele o większej średnicy.

Podczas zakupu urządzenia zwróć uwagę na przycisk lub suwak służący do kontroli temperatury lokówki. Tańsze modele lokówek umożliwiają ustawienie stopnia nagrzania na niski lub wysoki, jednak bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na określenie dokładnej temperatury.

Dzięki tej przydatnej funkcji możliwe jest zwiększenie temperatury lokówki w przypadku włosów grubych i opornych na kręcenie oraz jej zmniejszenie podczas nakręcania włosów cienkich. Średnio, temperatura urządzenia waha się od 50 do 200°C.

Po każdym użyciu lokówki do włosów powinnaś zadbać o jej czystość. W przeciwnym wypadku produkty do stylizacji włosów osiądą na powłoce urządzenia, utrudniając późniejszą stylizację włosów. Czyszczenie lokówki należy rozpocząć od wyłączenia urządzenia i odłączenia od źródła zasilania. Następnie odczekaj 1-2 minuty, aż płytki ostygną (kontakt z rozgrzaną powłoką może powodować oparzenia skóry).

Za pomocą papierowego ręcznika przetrzyj powierzchnię letniej płytki w celu usunięcia pozostałości kosmetyków do włosów, jednak jeżeli na lokówce znajduje się grubsza i bardziej oporna warstwa zanieczyszczeń, do zabiegu użyj wacika nasączonego alkoholem lub zmywaczem do paznokci. Na koniec ponownie przetrzyj płytkę suchym papierowym ręcznikiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze