Trwa ładowanie...

Manicure hybrydowy a ryzyko zachorowania na raka skóry. Dermatolog wyjaśnia

Avatar placeholder
28.04.2021 23:17
Do zrobienia hybrydy wykorzystuje się promieniowanie UVA.
Do zrobienia hybrydy wykorzystuje się promieniowanie UVA. (123rf.com)

Manicure hybrydowy ma wiele zalet. Jest trwały i utrzymuje się na paznokciach przez długi czas. Coraz częściej jednak słyszymy, że częste malowanie paznokci hybrydami może być niebezpieczne i zwiększać ryzyko raka skóry.

spis treści

1. Czym jest manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy wykonuje się przy pomocy specjalnej bazy, lakieru i tzw. topu, które utwardza się w lampie LED emitującej promieniowanie UVA. Dzięki temu lakier utrzymuje się na paznokciach nawet 2 tygodnie i nie wymaga poprawek.

Coraz częściej słyszy się jednak, że manicure hybrydowy nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Pojawiają się głosy, że może przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry, a nawet powodować zmiany nowotworowe. Dlaczego tak się dzieje?

2. Promieniowanie UVA w lampach do manicure hybrydowego

W lampach LED wykorzystuje się tzw. ultrafiolet bliski, czyli promieniowanie UVA. Zwykle długość fali to 365 i 400 nm. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA przyczynia się do przedwczesnego starzenie się i uszkodzenia skóry.

Według doktora Chrisa Adiguna, który napisał wytyczne odnośnie używania lakierów hybrydowych dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Dermatologów, problem z hybrydami polega na tym, że nie ma standaryzacji tej usługi.

Według niego, większość osób otrzymuje podczas wizyty w salonie zbyt dużą dawkę promieniowania, bo nie ma w tym względzie żadnych regulacji. Wiemy, że ryzyko raka skóry wzrasta jeśli zbyt długo przebywamy na słońcu (gdzie działa promieniowanie UVA i UVB), ale nie wiemy, jak działa promieniowanie UVA umieszczone w niewielkiej odległości od naszych rąk.

Warto więc zachować środki ostrożności i ograniczyć do minimum ekspozycję na promieniowanie UVA. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez idealnie pomalowanych paznokci, warto skorzystać z poniższych rad.

3. Jak się przygotować do nakładania hybrydy?

Żeby zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie UV pochodzące z lampy LED, dobrze jest przygotować się do zabiegu.

Po pierwsze, warto wykorzystać fakt, że manicure hybrydowy utrzymuje się dłużej niż zwykły lakier. Im rzadziej będziemy go robić, tym lepiej.

Warto też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni. W tym celu można stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, ale jak przyznaje doktor Adigun, nie wiadomo, na ile krem chroni nas przed sztucznie wytworzonym promieniowaniem. Poza tym, trzeba pamiętać, żeby posmarować ręce przynajmniej 20 minut przed planowanym zabiegiem.

Lepszym pomysłem jest użycie specjalnych rękawiczek, które chronią dłonie, ale mają wycięte otwory na paznokcie. Nowoczesne lampy mają krótki czas naświetlania i to z nich warto korzystać. Wtedy jednorazowa dawka promieniowania UVA, jaką przyjmiemy, będzie niższa.

Należy też pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV to tylko jeden z czynników ryzyka raka skóry. Do pozostałych należą fenotyp skóry (narażone są osoby z fenotypem I i II), wiek i obciążenie genetyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze