Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Mikrodermabrazja a cera naczynkowa

Avatar placeholder
15.06.2023 13:22
Mikrodermabrazja a cera naczynkowa
Mikrodermabrazja a cera naczynkowa

Mikrodermabrazja to zabieg, który umożliwia mechaniczne ścieranie głębokich warstw naskórka. Pozwala na powolne ścieranie powierzchni skóry, aż do pożądanego poziomu, pod stałą kontrolą wizualną. Mikrodermabrazja polega na usunięciu warstwy rogowej naskórka przy użyciu mikrokryształów i podciśnienia. Terapia jest stosunkowo bezpieczna (nie powstają blizny i przebarwienia), bezbolesna i trwa krótko. Zabieg ten jednak nie jest polecany w przypadku cery naczynkowej, gdyż nie toleruje ona intensywnych peelingów. Mogłyby one nasilić widoczność zmian skórnych, takich jak rumień, teleangiektazje oraz podrażnienie.

spis treści

1. Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa charakteryzuje się skłonnością do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Początkowo zaczerwienienie ma charakter przejściowy – zwykle po kilku minutach rumień blednie, z czasem jednak może się utrwalić. Nieodpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej może prowadzić do poważnych zmian na skórze i powstania trądziku różowatego. Cechy charakterystyczne cery naczyniowej to: pieczenie, widoczne pajączki na twarzy (teleangiektazje), nadwrażliwość i rumień. Rozszerzone naczynka mogą dotyczyć każdego typu skóry, zmiany zlokalizowane są najczęściej na policzkach, brodzie, a także nogach.

Czytaj więcej

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W przypadku cery naczynkowej warto zadbać o dietę bogatą w wapń i cynk. Należy włączyć do codziennych posiłków: kalarepę, ogórki, korzeń lukrecji, kurkumę, jaja, oleje roślinne, czarne jagody. Jak przy każdej cerze – warto pamiętać o nawadnianiu, ponieważ woda mineralna to nieodłączny atrybut zdrowia.

Wizyty u dermatologa lub kosmetyczki są równie ważne podczas pielęgnacji cery naczyniowej. Specjaliści dobiorą nie tylko odpowiedni środek pielęgnacyjny, ale także właściwy dla potrzeb danej cery zabieg kosmetyczny, np. wzmacniający naczynka. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laseroterapii i elektrokoagulacji. Ponadto wykonuje się: jonoforezę, krioterapię oraz skleroterapię (tę ostatnią wykorzystuje się głównie do zamykania naczynek na nogach). Takie zabiegi należy wykonać, kiedy nie ma jeszcze dużych wahań temperatur, najlepiej wczesną wiosną lub późno jesienią.

2. Mikrodermabrazja do cery naczynkowej?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym, który umożliwia głębokie złuszczanie. Zabieg ten pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi, takimi jak blizny, nierówności skóry oraz zmarszczki. Metoda jest bezpieczna, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Zabieg mikrodermabrazji skutecznie przyśpiesza regenerację skóry. Jednak w przypadku cery naczynkowej nie poleca się go, gdyż może nasilić rumień i spowodować podrażnienie tego wyjątkowo wrażliwego typu skóry.

Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja

Pielęgnacja cery każdego dnia pozwala na zdrowy i olśniewający wygląd. Istnieje wiele zabiegów na skórę.

zobacz galerię

Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni. Można ją również wykonywać jednorazowo.

W trakcie zabiegu kosmetyczka przykłada do skóry specjalną głowicę z otworem, którą przesuwa po całej złuszczanej powierzchni. Powierzchnia głowicy od strony skóry pokryta jest drobnymi kawałkami diamentu. Efekt kosmetyczny uzyskuje się poprzez działanie ścierające diamentu oraz zasysanie skóry przez otwór mieszczący się w głowicy.

Wskazania do mikrodermabrazji:

  • trądzik (tylko i wyłącznie w przypadku braku stanów ropnych),
  • blizny potrądzikowe,
  • łojotok,
  • zaskórniki, prosaki,
  • rozszerzone ujścia mieszków włosowych,
  • przebarwienia i odbarwienia,
  • odmładzanie skóry i likwidacja delikatnych zmarszczek wokół oczu, szyi.
Następny artykuł: Kosmetyki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze