Trwa ładowanie...

Jazda na nartach - podstawy, nauka, zalety i wady jazdy na nartach

Avatar placeholder
04.08.2021 12:27
Jazda na nartach wymaga odpowiedniego przygotowania, zakupu lub wypożyczenia sprzętu oraz poznania techniki.
Jazda na nartach wymaga odpowiedniego przygotowania, zakupu lub wypożyczenia sprzętu oraz poznania techniki. (Obraz S. Hermann & F. Richter, Pixabay )

Jazda na nartach to sport zimowy, do którego trzeba się odpowiednio przygotować i w niego zainwestować. Musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt narciarski oraz ciepłe ubrania na narty. Ponadto warto umówić się z prywatnym instruktorem jazdy, a pierwsze narciarskie kroki wykonać na prostym terenie – najlepsza będzie tak zwana „ośla łączka”. Nie decyduj się od razu na stok, gdyż możesz być zagrożeniem dla innych i dla siebie samego. Wystarczy dostosować się do kilku rad i nauczyć się techniki jazdy na nartach, a z pewnością osiągniesz sukces.

spis treści

1. Podstawy jazdy na nartach

Pierwszy kontakt z „narciarstwem” rozpocznij w sklepie sportowym lub wypożyczalni. Powinieneś wyposażyć się w buty, które po pierwsze – będą dopasowane do stopy i wygodne, po drugie – umożliwiające przy zapiętych klamrach uginanie nóg.

Dla początkujących narciarzy buty powinny być miękkie, zaś dla zaawansowanych – twardsze. Nie zapomnij o nartach i kijkach. Możesz je wypożyczyć. Jednak jeśli planujesz karierę z narciarstwem, powinieneś zakupić sprzęt narciarski.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Rodzaj nart powinien być proporcjonalny do twojego wzrostu lub niewiele dłuższy. Ponadto ich powierzchnia powinna mieć wyrównany, nasmarowany śluzem ślizg i ostre krawędzie, kijki zaś powinny sięgać do dolnej części mostka w klatce piersiowej.

Właściwie dobrany sprzęt narciarski to gwarancja bezpiecznej nauki jazdy na nartach. Ubiór powinny stanowić: czapka, rękawiczki, kombinezon narciarski i gogle (lub okulary). Nie ubieraj się za ciepło. Będziesz się przecież ruszać na nartach.

2. Nauka jazdy na nartach

Pierwszy kontakt ze sprzętem narciarskim najlepiej mieć w domu. Możesz wypróbować nawet na dywanie. Gdy staniesz pierwszy raz na śniegu, będzie ci łatwiej po domowych ćwiczeniach. Jeśli znajdziesz się na śniegu, będziesz już przygotowany.

Pierwsze kroki na śniegu powinny mieć miejsce na płaskim terenie z dobrze ubitym śniegiem. Najlepiej jest, gdyby teren płaski przechodził stopniowo w łagodny stok zakończony wypłaszczeniem. Wtedy możesz zacząć pierwszy zjazd.

Podczas nauki jazdy należy się nieustannie wspierać na nartach, ćwiczyć podnoszenie i zjazdy. Należy zachować ostrożność i ćwiczyć kroki narciarkie powoli i przy osobie doświadczonej.

Zobacz także:

Podczas pierwszego zjazdu pamiętaj, aby stanąć na nartach równolegle rozstawionych. Ugnij nogi. Sztywne narciarskie buty utrudniają ugięcie nóg w stawach skokowych. Aby wykonać prawidłowe ugięcie nóg, musisz czuć, że stoisz na całych stopach.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy stok narciarski, na którym rozpoczynasz naukę, nie ma wypłaszczenia. Należy wtedy przećwiczyć „przymusowe” zatrzymanie. Powinno to być wykonane w bezpieczny sposób. Przyda się to nie tylko do zatrzymania zjazdu. Podczas upadku nie należy napinać mięśni. Poszukuj cały czas miękkości i elastyczności ruchów.

Nauka jazdy na nartach dla początkujących powinna trwać kilka tygodni i musi odbywać się pod nieustannym okiem specjalisty. Nie zapomnij o ciepłym ubraniu i nieustanym treningu. Z pewnością, w pewnym momencie twojej nauki nieobce ci będą takie techniki jazdy na nartach, jak telemark czy alpejska technika skrętu.

3. Zalety jazdy na nartach

Jedną z największych zalet jazdy na nartach jest to, że stanowi świetny trening dla całego ciała. Wyjazd na narty wzmocni każdą grupę mięśni, jednak najintensywniej będą pracować mięśnie ud i pośladków.

Pamiętaj, że jazda na nartach poprawi kondycję i koordynacje ruchową. Wysiłek fizyczny przyśpiesza rytm serca, co usprawnia krążenie krwi. Zatem narty zapewniają większe dotlenienie i odżywienie całego organizmu.

Poza tym wysiłek na nartach powoduje spalenie tkanki tłuszczowej i pomaga uregulować poziom cholesterolu – zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Jeśli większość dnia spędzisz na stoku, prawdopodobnie spalisz około 3000 kalorii. Wyobraź sobie, ile to może być kalorii, jeśli wyjazd na narty będzie trwał kilka dni. Jednak podczas narciarskich szaleństw na stoku zapomnij o diecie niskokalorycznej. By spalić tkankę tłuszczową, wystarczy sama aktywność na śniegu.

4. Wady jazdy na nartach

Jazda na nartach, jak każda aktywność fizyczna, wiąże się z ryzykiem kontuzji – złamania, zwichnięcia, nadwyrężenia są dość częste na stokach. Jednak można temu przeciwdziałać, znając dobrze podstawy jazdy na nartach oraz pamiętając o solidnej rozgrzewce (szczególnie mięśni nóg i pośladków).

Nie zapomnij też o dokładnym rozciągnięciu mięśni po zakończonej jeździe. Ćwiczenia i rozciąganie powinny trwać przynajmniej dziesięć minut. Stretching po wysiłku fizycznym pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych zakwasów w mięśniach.

Poza tym, wybierając się na narty, trzeba zaopatrzyć się w dobry krem ochronny, by nasza cera nie ucierpiała. W mocnym słońcu łatwo nabawić się przebarwień skóry. Dodatkowo pamiętaj, by nie iść na stok zaraz po zjedzeniu posiłku. W ten sposób unikniesz niestrawności. Po jedzeniu odczekaj minimum jedną godzinę.

Jazda na nartach dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy jest wspaniałą przygodą i jednocześnie treningiem mięśni, znakomicie wpływającym na ogólną kondycję organizmu. Oczywiście pod warunkiem, że nie nabawimy się kontuzji.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zwichnięć lub złamań, w trakcie nauki narciarstwa należy dokładnie wykonywać polecenia instruktora, a po treningu wykonać ćwiczenia rozciągające.

Oczywiście, nie zawsze możliwe jest zapobiegnięcie kontuzjom, zdarzają się one nawet doświadczonym narciarzom, którzy podstawy narciarstwa mają w małym paluszku.

Ryzyko uszkodzeń ciała jest jednak obecne także przy innych rodzajach aktywności fizycznej, dlatego nie warto rezygnować z tego powodu z jazdy na nartach. Narciarstwo ma bowiem wiele zalet, o których nie należy zapominać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze