Trwa ładowanie...

Ochrona przeciwsłoneczna na zimę

Avatar placeholder
05.09.2013 13:52
Ochrona przeciwsłoneczna na zimę
Ochrona przeciwsłoneczna na zimę

Używanie ochrony przeciwsłonecznej zimą jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż zabezpieczanie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego latem. Promienie UVA produkowane przez Słońce docierają do Ziemi każdego dnia, niezależnie od pory roku i poziomu zachmurzenia nieba – oddziałują nawet przez taflę szkła. Około 5% światła słonecznego docierającego do ziemi zawiera promienie UVB, powodujące oparzenia słoneczne. Resztę tworzą promienie UVA. Promienie UVC z kolei zatrzymywane są przez atmosferę, chociaż istnieje ryzyko, że zostają przepuszczone przez dziurę ozonową.

1. Wpływ promieniowania słonecznego na skórę

W zależności od miejsca zamieszkania promienie UV docierają do powierzchni ziemi pod większym kątem podczas zimy niż latem, przez co temperatura jest niższa. Niezależnie od pory roku jesteśmy poddawani nieustannemu działaniu promieniowania UVA, odpowiedzialnego za trwałe uszkodzenia skóry. Promienie UVA wnikają w skórę znaczenie głębiej niż promienie UVB i powodują utratę kolagenu i elastyczności skóry, co prowadzi do jej obwisłości i marszczenia się. Wnikają również do tkanek podskórnych i wchodząc w reakcje chemiczne z chemikaliami znajdującymi się w organizmie, prowadzą do powstania niebezpiecznych wolnych rodników. W rezultacie skóra staje się bardziej podatna na powstanie zmian skórnych zwanych rogowaceniem słonecznym, które może prowadzić do rozwoju nowotworu. Zniszczenie skóry spowodowane promieniami UVA zachodzi, zanim pojawią się objawy oparzenia słonecznego i ten typ promieniowania jest uważany za główną przyczynę zniszczeń i starzenia się skóry.

2. Ochrona przeciwsłoneczna

Zimą większość z nas otula się kilkoma warstwami ubrań, w związku z czym to właśnie twarz, uszy i dłonie stają się najbardziej podatne na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Słońce może powodować nie tylko rozwój czerniaków, ale i przedwczesne starzenie się skóry, głębokie zmarszczki, przebarwienia skóry i powstanie wysypek. Dodatkowo, zniszczenia powodowane promieniowaniem słonecznym kumulują się z roku na rok. Za każdym razem, gdy doznasz oparzenia słonecznego, wiązania chemiczne komórek skóry, DNA, enzymów i białek zostają rozbite. Z czasem, zniszczenia skóry stają się nieodwracalne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Niestety, mimo iż wiele składników kosmetyków używanych do ochrony przeciwsłonecznej stanowi doskonałą ochronę przeciw promieniom UVB, w małym stopniu zabezpiecza przed promieniami UVA, powodującymi znacznie większe zniszczenia skóry. Poza tym, blokując dostęp promieni UVB, pozbawia skórę naturalnego źródła witaminy B, stanowiącej ochronę przed rakiem. Na szczęście, rosnąca świadomość w dziedzinie wpływu słońca na skórę prowadzi do powstania coraz większej liczby kosmetyków zapewniających zarówno filtry UVB, jak i UVA. Poza filtrami UVA/UVB wiele kosmetyków gwarantuje dodatkowe korzyści, a mianowicie aktywną ochronę komórek skóry w postaci antyoksydantów. Składnik ten pomaga w zabezpieczeniu skóry przed szkodliwymi toksynami przenoszonymi do organizmu wraz z zanieczyszczeniami powietrza, wiatrem i promieniami słonecznymi. Dobra ochrona przeciwsłoneczna zapewni nawilżenie i doskonałą barierę między skórą i szkodliwymi pierwiastkami.

Jeżeli planujesz zimowy wyjazd na narty, pamiętaj, że twoja twarz będzie wystawiona na wzmożone działanie promieni ultrafioletowych. Śnieg odbija około 80% światła docierającego do jego powierzchni. Dodatkowo, na każde 300 metrów wysokości oddziaływanie zwiększa się o około 2%. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji skóry, hamującym przedwczesny proces starzenia się skóry.

Następny artykuł: Wybór toniku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze