Trwa ładowanie...

Czynniki wpływające na wzrost włosów

Avatar placeholder
24.01.2020 20:30
Czynniki wpływające na wzrost włosów
Czynniki wpływające na wzrost włosów (Zdjęcie autorstwa Nickolai Kashirin / CC BY 2.0)

Wzrost włosów zależy od wielu czynników, przede wszystkim od czynników genetycznych, hormonalnych, ale także od naszego stanu zdrowia. Ilość włosów pojawiająca się w ciągu życia zależy też od wieku. Im jesteśmy starsi, tym, niestety, nasza czupryna zmniejsza swoją bujność i gęstość. Na skórze człowieka występuje kilka rodzajów włosów, które różnią się grubością, szybkością wzrostu oraz długością. W zależności od tego, w którym miejscu na ciele rosną włosy, różnią się wyglądem. Na wzrost włosów wpływa też płeć i działalność gruczołów.

spis treści

1. Cykl wzrostu włosa

Mieszki włosowe wykazują cykliczną aktywność. Wyróżniamy trzy zasadnicze stadia rozwojowe włosa:

  • Sadium anagenu – okres wzrostu włosa, który łączy się z namnażaniem się komórek macierzy cebulek włosa i licznymi mitozami komórkowymi, zachodzącymi w obrębie włosa.
  • Stadium katagenu – okres, w którym włos przestaje rosnąć i ustają podziały komórek macierzy.
  • Stadium telogenu – okres, w którym włos wypada i następuje czas odpoczynku komórek macierzy.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dieta w dużym stopniu wpływa na kondycję włosów. W naszym codziennym jadłospisie nie może zabraknąć bardzo ważnych pierwiastków, takich jak miedź (wzmacnia włosy), cynk (dostarcza budulec) i żelazo (zapewnia prawidłowy wzrost włosów). Ważna rolę odgrywają także witaminy, a przede wszystkim witaminy B6 i A. Warto więc włączyć do diety między innymi ryby, kapustę, zielony groszek, ziemniaki oraz szpinak. Nie zapominajmy także o witaminie E. Zwalcza ona wolne rodniki, tym samym chroniąc naczynia włosowate, które dostarczają do włosów składniki odżywcze. Źródłem witaminy E jest np. marchewka, orzechy, kiełki pszenicy i brukselka. Aminokwasy, których potrzebujemy do szybszego wzrostu włosów, znajdziemy przede wszystkim w mięsie (wybierajmy drób i ryby). Należy także sięgać po więcej jajek, produktów zbożowych, otrąb, płatków owsianych i nasion roślin strączkowych.

2. Wpływ mieszków włosowych na rozwój włosów

Włosy w zależności od ich rodzaju, czyli miejsca występowania na ciele, różnią się czasem wzrostu i obfitością. Owłosienie skóry głowy rośnie do trzech lat, natomiast włosy rzęs wzrastają nieco krócej. Pod koniec okresu wzrostu włosów wszystkie komórki cebulek włosowych obumierają, przestają się dzielić i rogowacieją. Temu procesowi nie podlegają tylko komórki macierzy. Komórki macierzy dzielą się i pomagają usunąć martwy włos z mieszka włosowego na zewnątrz.

Nowy włos zaczyna wzrastać dopiero po pewnym czasie. Czasami rośnie on w tym samym mieszku włosowym, z którego wypadł stary włos – pod wpływem komórek macierzy starego włosa. Innym razem zaś tworzą się nowe komórki macierzyste, dzięki powstaniu brodawki cebulki włosa.

Od urodzenia liczba mieszków włosowych u człowieka nie zwiększa się. Jednak na wzrost włosów wpływ ma działanie hormonów, których poziom wzrasta w okresie dojrzewania. Obojętne płciowo mieszki włosowe rzęs, brwi oraz włosów przedramienia nie są wrażliwe na działanie męskich hormonów płciowych. Natomiast mieszki włosowe związane z dojrzałością płciową, a więc mieszki włosowe pach, nóg i rosnące w obrębie trójkąta łonowego reagują nawet na minimalne zmiany stężenia androgenów w organizmie.

Czytaj więcej

3. Płciowe uwarunkowania wzrostu włosów

U mężczyzn występuje tzw. owłosienie jednoznaczne, które jest związane z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Obejmuje ono okolice brody, nosa, końców uszu, pach, nóg, klatki piersiowej i trójkąt łonowy, sięgający szczytem do pępka. Wzrost włosów u mężczyzn zależy przede wszystkim od dużego poziomu męskich hormonów płciowych.

U kobiet, zwłaszcza po menopauzie, mogą wystąpić cechy męskiego owłosienia. Spowodowane jest to zwiększoną aktywnością w żeńskim organizmie androgenów nadnerczy, które mogą uaktywniać mieszki włosowe i wzrost włosów w miejscach typowych dla mężczyzn (broda, wąsy).

4. Czynniki przyspieszające wzrost włosów

Oczywiście, właściwa pielęgnacja włosów może znacznie ograniczyć ich wypadanie. Ale co wpływa na to, że włosy rosną szybciej i są mocniejsze?

  • Czynniki genetyczne: barwa włosów, rasa, cechy rodzinne.
  • Czynniki hormonalne – zwłaszcza wpływ androgenów.
  • Depilacja mechaniczna i chemiczna – zwłaszcza okolice nóg i twarzy.

Na wzrost włosów, wbrew pozorom, nie ma wpływu częste golenie czy strzyżenie. Także suplementacja (podawanie wspomagających składników pokarmowych) w sposób minimalny przyspiesza porost włosów.

5. Sposoby na przyspieszenie porostu włosów

Gdy jednak ubytek włosów jest znaczący i zastanawiasz się jak przyspieszyć wzrost włosów zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Włosy nie lubią zimna i gorąca, ale lubią ciepło. Zatem jeśli chcesz przyspieszyć porost włosów nie narażaj ich na drastyczne skoki temperatur. Unikaj lokówek i prostownic, a jeśli nie możesz się bez nich obejść stosuj środki ochraniające włosy przed bardzo wysokimi temperaturami.
  • Jedz zdrowo, gdyż składniki zbilansowanej diety, tj. witamina B12, wapń, żelazo i cynk wspomogą szybki porost silnych i grubych włosów. Ponadto przyspieszenie porostu włosów i paznokci powoduje spożywanie świeżych ryb, jajek, sera, soczewicy i orzechów brazylijskich.
  • Postępuj rozsądnie ze słońcem. Niewielkie dawki promieni słonecznych wpłyną korzystnie na porost włosów, jednak zbyt duże dawki promieniowania słonecznego mogą zbytnio wysuszyć włosy, co prowadzi do osłabienia i wypadania.
  • Przycinaj włosy regularnie tak często jak tego potrzebują. Włosy wyrastają ze skóry głowy, ale końcówki szybko się starzeją i niszczą, co prowadzi do ich rozdwajania. Rozdwojone końcówki powodują łamanie włosów.
  • Jeśli chcesz przyspieszyć porost włosów kup specjalny szampon i odżywkę, który wspomoże porost włosów. Zrezygnuj natomiast z produktów do stylizacji włosów, tj. lakiery, pianki i żele. Chemikalia w nich zawarte prowadzą do szybszego przetłuszczania się włosów.

Istnieją naturalne sposoby na szybki porost włosów. Możesz je wykorzystać stosując się do następujących zaleceń:

  • Masuj skórę głowy przynajmniej 5-10 minut dziennie, ponieważ masaż stymuluje porost włosów i powoduje, że włosy w naturalny sposób rosną szybciej.
  • Dbaj o swoje włosy. Myj je często używając odpowiednio dobranego szamponu i nie zapominaj o odżywce.
  • Nie duś włosów przez cały dzień pod czapką. Daj im oddychać, gdyż włosy, aby rosły szybko i zdrowo potrzebują przestrzeni.
  • Do czesania włosów używaj szczotek wykonanych z naturalnego włosia, gdyż w trakcie czesania rozprowadza ono naturalny olejek produkowany przez skórę głowy na całych włosach. Ponadto naturalne włosie masuje skórę głowy poprawiając jej ukrwienie, a więc skóra głowy jest wtedy lepiej dotleniona, co w konsekwencji przyczynia się do szybszego wzrostu włosów.

Istnieje wiele środków na porost włosów, ale zanim po nie sięgniesz spróbuj przedstawionych naturalnych metod dbania o włosy a być może już wkrótce zauważysz, że twoje włosy są zdrowsze, mocniejsze i jest ich więcej.

6. Sposoby na wypadanie włosów

Gdy czujesz, że twoje włosy są osłabione i zaczynają wypadać nie wolno tego lekceważyć. Być może brakuje ci składników mineralnych odpowiedzialnych za piękne i zdrowe włosy. Warto wtedy zaopatrzyć się w suplementy diety, które pomogą uzupełnić braki niezbędnych substancji. Oprócz tego można wtedy rozważyć odstawienie kawy, gdyż wypłukuje ona z organizmu składniki mineralne wspomagające budowę włosów.

Wypadające włosy mogą również być objawem złego ich traktowania. Jeśli często mocno ściskasz włosy gumką lub trzesz je ręcznikiem, gdy są mokre znacząco je osłabiasz a stąd do wypadania już niedaleko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze