Trwa ładowanie...

Odparzenia - odparzenia skóry u niemowląt, przyczyny odparzeń u dorosłych, objawy, zapobieganie, leczenie odparzeń

To jest podpis
To jest podpis (Zdjęcie autorstwa: David Amsler / CC BY 2.0)

Odparzenia są to zmiany skórne spowodowane przez współistnienie nadmiernego pocenia się z tarciem o siebie dwóch powierzchni skóry lub skóry o ubranie. Odparzenia pieluszkowe często dotykają niemowląt. Wynika to z faktu, ze skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i delikatna. Jakie są przyczyny odparzeń u osób dorosłych? W jaki sposób należy zapobiegać odparzeniom?

spis treści

1. Odparzenia u niemowląt

Odparzenia są częstym problemem skórnym u niemowląt, jest to spowodowane wyjątkową wrażliwością skóry niemowlaka, która posiada bardzo cienki ochronny płaszcz hydrolipidowy. Najczęstszą przyczyną odparzeń u niemowląt jest zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, dlatego do odparzeń najczęściej dochodzi w okolicy pośladków i pach. Skóra pod pieluszką staje się wtedy wilgotna, a amoniak pochodzący z moczu dziecka prowadzi do powstawania odparzeń na jego skórze. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio częste zmienianie pieluszek u niemowląt oraz odpowiednia pielęgnacja skóry szczególnie narażonej na odparzenia. Po każdej zmianie pieluszki skórę dziecka należy dokładnie osuszyć, a następnie posmarować tłustym kremem. Godnym polecenia i często stosowanym przez młode mamy preparatem jest krem zawierający alantoinę, który dba o prawidłowe funkcjonowanie bariery lipidowej skóry, odpowiednio nawilża oraz natłuszcza skórę dziecka, chroniąc ją tym samym przed odparzeniami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Farmakologiczne leczenie zmian skórnych"

2. Przyczyny odparzeń u dorosłych

Powszechnie o odparzeniach mówi się, mając na myśli właśnie problemy związane ze stosowaniem pieluch u dzieci. Okazuje się jednak, że dolegliwość ta dotyka równie często osoby dorosłe. Najczęściej problem ten dotyczy osób otyłych i z nadwagą, a często też spotykają się z nim osoby regularnie wykonujące ćwiczenia (np. jeżdżące na rowerze, ćwiczące na siłowni itp.), w czasie których dochodzi do tarcia o siebie wilgotnych, ciepłych partii skóry. Odparzenia mogą dotyczyć każdej okolicy ciała, najczęstsze są jednak w miejscach dobrze ocieplonych i takich, które szybko stają się spocone. Są to najczęściej uda, pachwiny, pachy, stopy, u osób otyłych często dochodzi do odparzeń pomiędzy fałdami skórnymi, a u otyłych kobiet często tworzą się one w okolicy pod biustem.

Najgorsze buty dla twoich stóp
Najgorsze buty dla twoich stóp [10 zdjęć]

Bardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej,

zobacz galerię

3. Dlaczego powstają odparzenia?

Czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się odparzeń są między innymi: nadmierne pocenie się, brak lub nieodpowiednia bądź niedokładna higiena ciała, otyłość. Odparzenia mogą też być reakcją wrażliwej skóry na różne środki kosmetyczne czy chemiczne (np. proszek do prania).

4. Objawy odparzeń

Odparzenia są bardzo nieprzyjemną, bolesną dolegliwością, skóra staje się czerwona, obrzęknięta, często dochodzi do sączenia się z jej powierzchni płynu surowiczego, odparzone miejsca stanowią też wrota dla zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. W związku z tym należy podjąć kroki zapobiegające tworzeniu się odparzeń.

5. Jak zapobiegać odparzeniom?

Przede wszystkim musimy zmniejszyć poziom tarcia skóry o skórę lub skóry o ubranie. Najlepiej by było, gdyby skóra pozostawała sucha, można użyć talku w miejscach, które najszybciej się pocą, jednak rozwiązanie to nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, gdyż w miarę upływu czasu talk nabiera wilgoci i nie spełnia swojej roli. Osoby narażone na odparzenia powstałe w trakcie ćwiczeń fizycznych powinny ubierać specjalną odzież sportową, która jest przewiewna i łatwo odprowadza wodę, aktualnie w sklepach sportowych jest bardzo duży wybór takich ubrań wykonanych ze specjalnych syntetycznych materiałów. Warto również, aby osoby otyłe postarały się zrzucić chociaż część dodatkowych kilogramów.

Kolejnym sposobem pozwalającym uniknąć odparzeń jest stosowanie w miejscach szczególnie narażonych na podrażnienia skóry maści lub kremów natłuszczających celem zmniejszenia tarcia.

Zobacz także

6. Leczenie odparzeń

Kiedy nie udało się zapobiec odparzeniu, należy zapewnić uszkodzonej skórze świeży dostęp powietrza (np. nosić przewiewne stroje). Zmienione miejsca na skórze należy oczyścić preparatami powierzchniowo nieczynnymi, aby nie powodować dodatkowego podrażnienia (np. solą fizjologiczną). Na oczyszczoną i osuszoną ranę należy zastosować preparaty, które złagodzą ból, zapobiegną nadkażeniu bakteryjnemu czy grzybiczemu, a także przyspieszą gojenie się rany. Warto więc mieć w swojej domowej apteczce maść lub zasypkę zawierającą alantoinę – substancję, która łagodzi dolegliwości bólowe, działa przeciwzapalnie, a dzięki właściwościom regeneracyjnym przyspiesza proces gojenia się rany.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze