Trwa ładowanie...

Pantenol: właściwości i zastosowanie. Kiedy warto po niego sięgać?

Avatar placeholder
16.04.2021 12:40
Pantenol ma właściwości nawilżające i przyspieszające procesy regeneracji naskórka.
Pantenol ma właściwości nawilżające i przyspieszające procesy regeneracji naskórka. (iStock)

Pantenol występuje naturalnie w skórze, włosach i paznokciach. Jest niezbędny w procesie tworzenia się i regeneracji tkanek. Dzięki swoim właściwościom jest również składnikiem wielu kosmetyków oraz preparatów o działaniu leczniczym. Głęboko nawilża, przyspiesza procesy regeneracji naskórka, działa przeciwzapalnie. Co warto wiedzieć o Pantenolu?

spis treści

1. Rola i działanie Pantenolu

Pantenol (Panthenol, dekspantenol) jest substancją organiczną pochodzenia roślinnego z grupy alkoholi. Występuje w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach.

Jest niezbędny do ich wzrostu i prawidłowego funkcjonowania. Pełni ważną rolę w regeneracyjnych procesach skóry, ale i w procesach metabolicznych, przemianach energetycznych cukrów i tłuszczów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jego deficyt tej witaminy w skórze objawia się zaburzeniami w procesach rogowacenia naskórka, czyli nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem, a także zaburzeniami w pigmentacji.

Pantenol to jedna z substancji stanowiących witaminę B5. Wykazuje taką samą aktywność biologiczną jak ona. Dzięki swojej niskocząsteczkowej budowie łatwo przenika w głąb skóry i przekształca się w kwas pantotenowy, czyli prowitaminę B5. Posiada duże powinowactwo do keratyny.

2. Pantenol w kosmetyce

Pantenol to także surowiec biologicznie czynny, który nie powoduje podrażnień i uczulenia. Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, włosy i paznokcie. Pantenol wnika w naskórek, skórę oraz strukturę włosa.

Ze względu na swoje właściwości wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym. Należy do grupy surowców kosmetycznych nazywanych humektantami. Jako surowiec kosmetyczny Pantenol jest bezbarwną, lepką i gęstą cieczą, wymagająca podgrzewania.

Łatwo rozpuszcza się w wodzie oraz alkoholu etylowym. W przemyśle kosmetycznym stosuje się go w formie wodnych roztworów. Jest substancją hydrofilową, to znaczy, że łatwo wiąże wodę. Wyróżnia się odmianę prawoskrętną oraz lewoskrętną. Największą aktywność biologiczną wykazuje forma prawoskrętna, czyli D-pantenol.

3. Pantenol na słońce i oparzenia

Dekspantenol jest częstym składnikiem pianek, kremów i maści, wskazanych zarówno na problemy skórne, jak i w zwalczaniu skutków oparzeń. Substancja dobrze chroni przed promieniowaniem UV.

Panthenol można znaleźć w preparatach stosowanych po opalaniu, kiedy skóra potrzebuje wsparcia i złagodzenia dolegliwości, będących efektem działania promieni słonecznych.

Wpływa łagodząco na oparzenia słoneczne, zaczerwienienia i swędzenie skóry, regeneruje naskórek po oparzeniach. To dlatego Pantenol kojarzy się nam głównie z latem, opalaniem i leczeniem oparzeń słonecznych.

Najbardziej popularną w tych okolicznościach formą Panthenolu jest pianka. W preparatach tego typu często obecny jest również ekstrakt z nagietka, alantoina czy sok z aloesu.

Pantenol można również stosować przy owrzodzeniach czy egzemie, a także na niemowlęce odparzenia pupy podczas noszenia pieluszki. W tych okolicznościach doskonale sprawdzają się maści i kremy z dekspantenolem.

Zobacz także:

4. Działanie Pantenolu na skórę

Podsumowując działanie i właściwości, warto podkreślić, że Panthenol stosowany na skórę:

  • działa leczniczo i łagodząco na podrażnienia, uszkodzenia i zaczerwienienia skóry,
  • stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa regenerująco, zwłaszcza przy oparzeniach,
  • nawilża, zmiękcza i uelastycznia skórę,
  • stymuluje wzrost i odnowę komórek,
  • przyspiesza syntezę białek i lipidów,
  • poprawia barierę lipidową naskórka,
  • aktywizuje podziały komórek naskórka i fibroblastów, skóry właściwej,
  • wykazuje działanie antybakteryjne i konserwujące,
  • zastosowany w przypadku oparzeń szybko przynosi ulgę i zapobiega pozostawaniu blizn.

5. Pantenol a włosy

Pantenol stosowany w kosmetykach ma zbawienny wpływ na włosy (również paznokcie). Kwas pantotenowy, w którą d-pantenol przekształca się w korze włosa, odgrywa ważną rolę podczas podziałów komórek w mieszku włosowym. Podobnie jak keratyna wbudowuje się w ich strukturę, pogrubia je i nadaje im objętości.

Pantenol stosowany na włosy: poprawia kondycję i wygląd włosa, dodaje fryzurze objętości, wiąże wodę poprzez keratynę w strukturze włosa, nawilża i wzmacnia, pełni rolę podczas podziałów komórek macierzystych włosa, pobudza keratynocyty, wpływa na łatwość rozczesywania włosów, chroni włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze