Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Pielęgnacja cery po 20 roku życia - dlaczego jest tak istotna?

Pielęgnacja cery po 20 roku życia - dlaczego jest tak istotna?
Pielęgnacja cery po 20 roku życia - dlaczego jest tak istotna?

Starzenie się skóry to nieunikniony proces, który na pewnym etapie życia dotyka każdego z nas. Mogłoby się wydawać, że jest to problem kobiet i mężczyzn po 40 roku życia, jednak w rzeczywistości rozpoczyna się on zdecydowanie wcześniej ‒ ok. 20 roku życia. Niestety w tak młodym wieku często nam się wydaje, że to zbyt wcześnie, by rozpocząć intensywnie działającą pielęgnację skóry. Dlaczego tak ważne jest to, by jak najwcześniej zatroszczyć się o zdrowie i wygląd naszej skóry?

spis treści

1. Co się dzieje ze skórą 20-latki?

Mniej więcej w okolicy 20 roku życia zachodzące w naszej skórze procesy odnowy komórkowej stopniowo spowalniają. Skóra staje się coraz bardziej podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak

zanieczyszczenia oraz promieniowanie ultrafioletowe . Stopniowo spada również zawartość kolagenu znajdującego się w jej obrębie, który odpowiada za jej jędrność. W związku z powyższym, około 30 roku życia na powierzchni cery widoczne są już pierwsze, postępujące objawy fotostarzenia się, czyli drobne linijne zmarszczki, rozszerzone naczynka, przebarwienia, a także spadek elastyczności.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

To właśnie dlatego 20 rok życia to idealny moment na rozpoczęcie łagodnej terapii typu „anti-age”. Tego rodzaju działanie ma na celu spowolnienie starzenia oraz zapewnienie skórze nieskazitelnego wyglądu na długi czas.

2. Jak powinna wyglądać profilaktyka „anti-aging” skóry w młodym wieku?

Główną przyczyną starzenia się naszej skóry jest promieniowanie UV. Zarówno słoneczne, jak i to emitowane w solariach. Odpowiada ono za ok. 80% objawów powstających w obrębie naszej twarzy, tj. zmarszczek, przebarwień, a także utratę elastyczności i jędrności.

Większość dziewcząt i młodych mężczyzn zakłada, że kosmetyki anti-age należy zacząć stosować dopiero wtedy, gdy na powierzchni skóry pojawią się drobne linijne zmarszczki. Jednak celem terapii przeciwzmarszczkowej przy użyciu tych kosmetyków jest spowolnienie postępujących procesów starzenia się skóry. Oznacza to, że za pomocą tych preparatów możemy zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale nie możemy zredukować tych istniejących.

Jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie przygotowanie przed aplikacją kosmetyków aktywnych. W tym celu można wykorzystać kremy lub żele do mycia z wodą, płyny micelarne, mleczka kosmetyczne i toniki. Istotną rolę odgrywa również wykonywanie peelingów 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu skóra będzie gładka, a składniki aktywne będą lepiej penetrować warstwy naskórka.

W okolicy 20 roku życia warto zadbać o to, aby stosowane przez nas kremy zawierały w składzie substancje takie jak przeciwutleniacze. Składniki należące do tej grupy to między innymi witaminy E i C, karotenoidy oraz flawonoidy. Posiadają one właściwości niezwykle istotne dla naszej skóry – hamują reakcje rodnikowe zachodzące w jej obrębie. Główną przyczyną powstawania tych reakcji jest właśnie promieniowanie UV.

Niestety wolne rodniki penetrują warstwy naszej skóry i prowadzą do uszkodzeń zawartych w niej ceramidów, komórek, enzymów oraz włókien kolagenowych i elastynowych. Wyżej wymienione przeciwutleniacze skutecznie blokują ich działanie i właśnie dlatego warto zadbać o to, aby były one zawarte w stosowanych przez nas kosmetykach pielęgnacyjnych. Ze względu na to, że generatorem reakcji rodnikowych jest promieniowanie UV, niezwykle istotne jest również to, aby skórę zabezpieczać za pomocą filtrów słonecznych. Tego rodzaju ochrona skóry to także skuteczny element prewencji powstawania zmarszczek.

Kolejną grupą cennych dla skóry substancji kosmetycznych są kwasy owocowe (alfa-hydroksykwasy), do których zaliczamy między innymi kwas glikolowy, mlekowy oraz jabłkowy. Ich niższe stężenia w kosmetyku zapewniają skórze silne nawilżenie. Z kolei wyższe stężenia stymulują jej odnowę komórkową, a to z kolei zapobiega powstawaniu zmarszczek.

W okresie 20 roku życia nasza skóra jest jeszcze jędrna, gładka i piękna. To idealny moment, aby zabezpieczyć ją przed postępującymi procesami starzenia. To również odpowiedni czas na wprowadzenie w życie odpowiedniej pielęgnacji typu „anti-age”.

Następny artykuł: Sprawdzone sposoby nawilżania skóry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze