Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Pielęgnacja cery tłustej

Avatar placeholder
28.09.2016 09:43
Pielęgnacja cery tłustej
Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja cery nie należy do łatwej. Z jednej strony trzeba radzić sobie z przetłuszczaniem się cery, a z drugiej – pamiętać o właściwym jej nawilżaniu i utrzymaniu warstwy ochronnej. Poza nieestetycznie wyglądającą błyszczącą warstwą, na podłożu skóry tłustej mogą powstawać zmiany trądzikowe. Cera tłusta często występuje u kobiet w okresie przekwitania. Przetłuszczanie się skóry jest powodowane przez zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych, stymulowanych przez androgeny.

spis treści

1. Tłusta skóra a przekwitanie

Pielęgnacja cery tłustej
Pielęgnacja cery tłustej

Co najmniej raz w tygodniu należy stosować dostępne w drogeriach peelingi, scruby i maseczki oczyszczające.

zobacz galerię

Menopauza to trudny czas dla kobiety. W tym okresie ustaje produkcja żeńskich hormonów płciowych, co skutkuje ich obniżonym poziomem. W organizmie kobiety wzrasta natomiast poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, normalnie produkowanych w ilościach śladowych. Hormony androgenowe stymulują pracę gruczołów łojowych, co może powodować nadmierne przetłuszczanie się skóry. Przekwitanie często wiąże się u kobiet z wystąpieniem cery tłustej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Tłusta skóra ma na ogół ziemisty kolor i jest błyszcząca nawet zaraz po umyciu. Sprawia wrażenie grubej i mało wrażliwej. Na policzkach, czole i skroniach mogą uwidaczniać się zaskórniki. Cera tłusta najbardziej przetłuszcza się w miejscach zwanych obszarami łojotokowymi (o największym nagromadzeniu gruczołów łojowych), do których należą: środkowa część twarzy, czoło, nos i broda. Pozostałe obszary twarzy również cechują się znacznym przetłuszczaniem.

2. Kosmetyki do cery tłustej

W przypadku pielęgnacji tłustej skóry podstawowym błędem jest stosowanie bardzo agresywnych preparatów odtłuszczających. Mogą one powodować nadmierne wysuszenie skóry. Twarzy nie wolno myć i przecierać płynami z dużą zawartością alkoholu czy spirytusu salicylowego. Toniki na bazie alkoholu podrażniają skórę i przyspieszają wytwarzanie łoju w skórze. Środki do mycia skóry tłustej powinny mieć odczyn lekko kwaśny lub neutralny. Żele do mycia skóry tłustej powinny zawierać składniki ściągające i zmniejszające łojotok, np. tymianek, szałwię lub cytrynę. Czynności gruczołów łojowych regulują również ekstrakty roślin bogatych w kwas mlekowy, m.in. dziurawiec, łopian, pokrzywa, chmiel, sok z borówek.

Pielęgnacja tłustej cery powinna bazować na kremach, które zawierają składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi. Kremy z kwasami owocowymi nie tylko redukują łojotok skóry, ale też pozwalają delikatnie rozjaśnić cerę, zapobiegają tworzeniu się zaskórników i uelastyczniają gruby naskórek. Odpowiedni dobór kosmetyków to klucz do właściwej pielęgnacji skóry tłustej. Powinny to być produkty typu „oil free”, to znaczy pozbawione tłustych składników. Aby znormalizować pracę gruczołów łojowych, warto sięgnąć po kremy do cery tłustej (kremy takie mają lekką konsystencję), zawierające składniki matujące i absorbujące nadmiar sebum. Na noc można zaaplikować dobry krem regeneracyjny o lekkiej konsystencji lub inne kosmetyki do cery tłustej.

3. Oczyszczanie tłustej cery

Oczyszczanie skóry tłustej nie może ograniczać się tylko do porannej i wieczornej toalety. Warto również w ciągu dnia stosować odpowiednie toniki oczyszczające i antybakteryjne, które ograniczą rozwój mikroorganizmów na powierzchni skóry. Co najmniej raz w tygodniu należy stosować dostępne w drogeriach peelingi, scruby i maseczki oczyszczające. Stosując peeling, usuwasz nadmiar zrogowaciałego naskórka. Niedopuszczalne jest wyciskanie zaskórników, ponieważ może to doprowadzić do powstania stanów zapalnych. Nieprawidłowa pielęgnacja tłustej cery może doprowadzić do powstania zmian łojotokowych i trądzikowych. Przynajmniej raz w miesiącu należy udać się do kosmetyczki, która pomoże fachowo oczyścić cerę. Aby okres przekwitania był czasem zdrowego wyglądu skóry, warto od czasu do czasu pozwolić sobie na kontrolowaną dawkę egoizmu i udać się do gabinetu odnowy lub gabinetu kosmetycznego.

Następny artykuł: Domowe sposoby na wągry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze