Trwa ładowanie...

Jak dbać o paznokcie w domu - kosmetyki, prawidłowy manicure, dieta na paznokcie

Zadbane dłonie są naszą wizytówką, dlatego warto o nie szczególne dbać
Zadbane dłonie są naszą wizytówką, dlatego warto o nie szczególne dbać (AdobeStock)

Zadbane dłonie są naszą wizytówką, dlatego warto o nie szczególne dbać. Odpowiednio wypielęgnowane, potrafią przyciągnąć wzrok płci przeciwnej, a także wzbudzić zazdrość wśród kobiet. Jak dbać o paznokcie, by zamiast szpecić, były naszą ozdobą? Tajemnica tkwi w odpowiednich kosmetykach, regularnie wykonywanym manicurze oraz zdrowej diecie. Oto podstawowe i najważniejsze zasady pielęgnacji paznokci.

spis treści

1. Zestaw do pielęgnacji paznokci

Pielęgnacja paznokci - galeria
Pielęgnacja paznokci - galeria [7 zdjęć]

Każda kobieta, pragnąca posiadać piękne paznokcie, powinna zawierać domowy zestaw do manicure'u. Sam

zobacz galerię

Domowa pielęgnacja paznokci może być równie skuteczna, jak ta wykonywana w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jak dbać o paznokcie domowymi sposobami? Każda kobieta powinna posiadać podręczny zestaw przyrządów, dzięki którym pielęgnacja paznokci będzie możliwa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najlepsza dieta dla włosów i paznokci"

W kosmetyczce powinny znaleźć się nożyczki do paznokci, obcinacz do paznokci, cążki do skórek, patyczek lub radełko do podsuwania skórek oraz pilniczek. Dodatkowo można zaopatrzyć się w polerki do paznokci i pęsetki.

Panie wykorzystujące domowe sposoby pielęgnacji paznokci powinny pamiętać, że metalowe pilniczki powodują rozdwajanie paznokci. Kosmetyczki zalecają używanie pilników papierowych, mineralnych lub szklanych. Do skracania paznokci lepiej wykorzystać pilnik, ewentualnie nożyczki.

Obcinacze osłabiają płytkę. Niezalecane jest również częste polerowanie płytki paznokcia, ponieważ staje się ona przez to bardziej cienka i krucha.

2. Kosmetyki do paznokci

Usuwanie skórek, stosowanie odżywek i zmywaczy to również zabiegi pielęgnacyjne. Na półkach sklepowych stoją różne rodzaje specyfików. Jednak które wybrać? Skórki można zmiękczyć specjalnym preparatem. Wystarczy nałożyć go na kilka minut i usunąć skórki patyczkiem lub brzegiem ręcznika. Istnieją też domowe sposoby na zmiękczanie paznokci. Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych można namoczyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem lub cytryną.

Pielęgnacja paznokci nie może obyć się bez użycia odżywki, preparatu przyspieszającego regenerację płytki i dostarczającego paznokciom wartościowych substancji. Kupując odżywkę do paznokci, zwróćmy uwagę, czy jest ona wzbogacona w kreatynę, wapń, krzem, magnez i witaminy. Zmywacz do paznokci nie powinien zawierać acetonu, ponieważ wysusza on płytkę paznokcia i działa na niego niszcząco.

W ramach spa wykorzystajmy także kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji wrażliwych dłoni. Peeling do paznokci i skórek to świetny sposób na pozbycie się nierównej płytki i przywrócenie jej naturalnego blasku. Drobne ziarenka sprawią, że paznokcie będą wyglądy zdrowo.

3. Jak dbać o paznokcie?

Domowa pielęgnacja paznokci zaczyna się już od umycia dłoni. Nie wszyscy wiedzą, że mydło wysusza paznokcie i skórę dłoni. Po każdym umyciu rąk należy wetrzeć w dłonie i paznokcie krem nawilżający. Co tydzień można przeprowadzić kurację natłuszczającą na zniszczone paznokcie. Do garnuszka należy wlać oliwę z oliwek, kilka kropel witamin A i E z kapsułki, a następnie lekko podgrzać. Następnie wystarczy zanurzyć w to dłonie i potrzymać kilka minut.

Bardziej specjalistycznej pielęgnacji, choć nadal możliwej w domu, wymagają paznokcie zniszczone, łamliwe i cienkie. Wtedy najlepiej spiłować lub przyciąć je krótko, zmyć lakier i codziennie stosować krem i odżywkę. Przez miesiąc trwania kuracji nie malujemy paznokci. Po miesiącu powinnyśmy odzyskać piękne, zdrowe paznokcie.

Domowe sposoby pielęgnacji paznokci opierają się także na zdrowym żywieniu. Twoja dieta wpływa na stan paznokci. Dostarczaj organizmowi białko, wapń, cynk, krzem, żelazo, miedź i witaminę B5. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić swojej diety, możesz zdecydować się na suplementy diety.

3.1. Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Sposób piłowania paznokci ma bardzo duży wpływ na ich kondycję. Czy zatem robimy to poprawnie? Wiele kobiet używa pilnika, przesuwając go po paznokciu do przodu i do tyłu. Okazuje się jednak, że ten sposób może doprowadzić do rozwarstwiania się płytki.

Aby nadać paznokciom piękny kształt, poruszajmy pilniczkiem cały czas w jedną stronę. Jeśli piłowałyśmy pomalowane paznokcie, mogły zrobić się odpryski, które skutecznie zamaskujemy specjalnym lakierem.

3.2. Manicure w domu

Kobiety, które malują paznokcie w domu, nie powinny zapomnieć o kilku zasadach, którymi należy się kierować, wykonując profesjonalny manicure. Jeśli wybrany kolor lakieru do paznokci nam się znudził i chcemy nałożyć na płytkę inny kolor, pamiętajmy, aby nie korzystać ze zmywacza z acetonem, który ją niszczy. Wybierzmy produkt oparty na naturalnych składnikach.

Poza tym, przed nałożeniem lakieru posmarujmy płytkę wzmacniającą bazą do paznokci, która ochroni je przed zrogowaceniami.

Bardzo nam się spodobał korektor lakieru usuwający nadmiar płynu z palca, jeśli nie trafiłyśmy pędzelkiem bezpośrednio na płytkę.

4. Dieta na zdrowe paznokci

Do głównych przyczyn łamania się paznokci możemy zaliczyć nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również kontakt z silnymi detergentami. Na łamliwość i rozdwajanie jesteśmy szczególnie narażeni zimą, jednak największy wpływ na stan paznokci ma dieta.

Jeśli żyjemy w ciągłym biegu, zapominając o prawidłowym odżywieniu, paznokcie są słabe i szybciej się łamią. Produkty bogate w cynk, żelazo, witaminy z grupy B i magnez pomogą w walce z delikatną płytką oraz wypadającymi włosami czy ziemistą cerą. Wypróbujmy także specjalny olejek do paznokci i skórek, który odżywia i wzmacnia płytkę.

Wystarczy rozprowadzić kroplę olejku na palcu i masować przez kilka sekund. Możemy zostawić preparat na całą noc, tak aby dobrze się wchłonął. Kurację warto stosować kilka razy w tygodniu. Zimą wypróbujmy specjalny krem do rąk i paznokci z masłem shea (karite), który ochroni dłonie przed przesuszeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze