Trwa ładowanie...

Pulsometr - charakterystyka, przeznaczenie, działanie, wybór

Avatar placeholder
29.04.2021 12:56
Wybór pulsometru nie jest z pewnością prostym zadaniem
Wybór pulsometru nie jest z pewnością prostym zadaniem (123rf.com)

Pulsometr, choć ostatnio jego używanie cieszy się dużą popularnością, nie jest tylko modnym gadżetem. Pulsometr to praktyczne urządzenie, dzięki któremu będziemy mogli poprawić skuteczność naszych treningów. Pulsometr nie służy jedynie osobom biegającym. Co to jest pulsometr i który najlepiej wybrać?

spis treści

1. Pulsometr - charakterystyka

Pulsometr, inaczej nazywany HRM (z ang. Heart Rate Monitor) jest urządzeniem służącym do monitorowania i pomiarów pracy serca. Dzięki pulsometrowi możliwy jest pomiar szybkości pulsu. Pulsometr wygląda jak zegarek, który, wraz z zsynchronizowaną z nim opaską zakładaną na klatkę piersiową, dokonuje pomiaru tętna.

Pulsometr, to odbiornik, który rejestruje informacje, które zebrał czujnik na naszej klatce piersiowej. Pulsometra nie trzeba nosić na nadgarstku, można także umocować go w każdym wygodnym dla nas miejscu, np. na kierownicy roweru.

Zobacz film: "Zegarek już dawno przestał pokazywać tylko czas"

2. Pulsometr - przeznaczenie

Chociaż większość osób, które decydują się na zakup pulsometru to biegacze, to jednak innym osobom uprawiającym sport też on się przyda. Pulsometr to urządzenie dla każdej osoby uprawiającej sport lub jakąkolwiek aktywność fizyczną zatem skorzystają z niego również ludzie jeżdżący na rowerze, uprawiający spinning, czy sporty zespołowe.

Pulsometr pozwala nam kontrolować nasze ciało, analizować jego reakcje na wysiłek fizyczny oraz dodaje motywacji. Pulsometr, to gadżet który znacznie ułatwi i wspomoże odchudzanie tudzież kontrolę nad treningami.

Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu
Tanie gadżety, które ułatwią zrzucenie kilogramów w domu [7 zdjęć]

Nawet piłka do tenisa może złagodzić spięcie mięśni – stosuj ją do masażu, trzymając pomiędzy ścianą

zobacz galerię

3. Pulsometr - działanie

Pulsometr, który nosimy na nadgarstku w formie zegarka, zbiera informacje z zsynchronizowanej opaski, która znajduje się na naszej klatce piersiowej. Informacje, które rejestruje pulsometr wyświetlane są na ekranie zegarka.

Dane, które pokazuje nam pulsometr to (w zależności od modelu): ogólny stan wydolności organizmu (wyświetlony w procentach), aktualny puls, maksymalny i minimalny puls (odnotowano w trakcie treningu) oraz dotychczas spalone kalorie.

Większość modeli pulsometrów może także posłużyć nam za zegarek i stoper, które również są bardzo pomocne w trakcie treningu. Opaska na piersi działa w formie czujnika, monitorującego nasze tętno. Pulsometr zbiera informacje a następnie wyświetla je na ekranie pulsometru.

4. Pulsometr - wybór

Wybór pulsometru nie jest z pewnością prostym zadaniem. Model pulsometru powinien być dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Odradza się kupowanie najtańszych i najprostszych pulsometrów.

Doświadczeni sportowcy mówią, że pulsometry z najniższej półki nie są wytrzymałe, szybko się psują, w efekcie czego szybko będziemy zmuszeni ponownie zastanawiać się nad wyborem nowego pulsometru. Następnym razem warto postarać się o lepszy model.

Pulsometr nie jest drogą inwestycją. Za dobry pulsometr zapłacimy w granicach 100 złotych, jednak lepszy pulsometr może kosztować nawet 300 złotych. Warto się zastanowić, który pulsometr chcemy wybrać, gdyż te z większą ilością funkcji są droższe.

Możliwy jest zakup modeli, które, oprócz pulsu, mierzą również prędkość z jaką biegniemy i pokonany dystans. Na rynku widać bardzo duży wybór pulsometrów, więc aby znaleźć model odpowiedni dla nas, powinniśmy udać się do specjalnego sklepu, gdzie pracują osoby używające pulsometru na co dzień.

Dzięki temu na pewno znajdziemy opcję dla siebie, a doświadczeni pracownicy z pewnością doradzą nam odpowiedni sprzęt, zgodnie z naszymi preferencjami. Kupowanie pulsometru na własną rękę może skończyć się szybką koniecznością kupna nowego urządzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze