Trwa ładowanie...

Quickstep

Quickstep
Quickstep

Quickstep jest jednym z rodzajów tańca towarzyskiego i należy do grupy tańców standardowych. Narodził się w Anglii, w pierwszej połowie XX wieku jako szybka odmiana fokstrota. Quickstep charakteryzuje się parzystym metrum (4/4). Tempo tego tańca to 48-30 taktów na minutę i właśnie dlatego quickstep jest najszybszym tańcem standardowym. Tańczy się go w trzymaniu zamkniętym. Quickstep jest tańcem swingowym, jednak akcja swingowa jest tutaj mniej wyrazista niż w fokstrocie.

spis treści

1. Historia quickstepa

Jak już zostało wspomniane, quickstep wywodzi się od fokstrota. Wziął się stąd, że londyńskie orkiestry zaczęły grać fokstrota w szybszym tempie, co sprawiło, że tancerze zaczęli przystosowywać swoje kroki i układy do szybszej muzyki i nazwali je quick-time foxtrot. Quickstep jest podobny do fokstrota, ale zachował swój odrębny charakter i styl. Współcześnie quickstep zaliczany jest do tańców standardowych swingowych.

2. Quickstep jako taniec

Quickstep znany jest przede wszystkim z charakterystycznych podskoków, które sprawiają, że tańcząca para porusza się ponad powierzchnią parkietu. Innym ważnym elementem są kicki, czyli wykopy nogami w powietrze. Quickstep należy tańczyć na całych stopach. Osoba tańcząca powinna poruszać się płynnie i posuwiście, nie wykonując żadnych zbędnych zatrzymań czy dodatkowych przyruchów. Ciała tańczącej pary muszą być cały czas w ruchu. Partnerzy ustawiają się naprzeciwko siebie w postawie naturalnie wyprostowanej. Biodra muszą być blisko siebie, twarze lekko zwrócone w lewo, a głowy uniesione. Partner trzyma prawą dłoń w okolicach lewej łopatki partnerki, pozostałe, połączone ręce unoszą się na wysokość głowy partnerki.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

3. Kroki quickstepa

Kroki w quickstepie są długie, stawiamy nogi do przodu od pięty, do tyłu od palców, a do boku na palcach. Nogi trzeba prowadzić wąsko, a ciężar ciała powinien być przenoszony na nogę, która wykonuje krok. Należy pamiętać, że dwa pierwsze kroki są wolne, a następne dwa szybkie. Całość powinna mieścić się w sześciu uderzeniach, czyli w ****półtora taktu.

  • Krok podstawowy

Partner wykonuje krok lewą nogą do przodu, partnerka prawą do tyłu. Mężczyzna następnie wykonuje krok prawą nogą do przodu, a kobieta lewą do tyłu. Partner lewą nogę kieruje w bok, a partnerka prawą. Na koniec partnerzy dostawiają nogi do siebie, prawą do lewej. Krok podstawowy obejmuje również ruchy do tyłu. Najpierw partner stawia lewą nogę do tyłu, a partnerka prawą do przodu. Mężczyzna prawą nogę kieruje do tyłu, a kobieta lewą do przodu. Partner prawą nogę kieruje w bok, a partnerka lewą. Następuje dostawienie nóg.

  • Wirówka

Partner stawia lewą nogę do tyłu, wykonując przy tym skręt w prawo (niezbyt duży krok). Partnerka w tym czasie wykonuje ruch prawą nogą do przodu, skręcając lekko w prawo. Mężczyzna prawą nogę kieruje do przodu, skręcając lekko w prawo, tak by stanąć między stopami partnerki. Kobieta natomiast lewą nogę stawia w bok, wykonując skręt w prawo. Partner lewą nogę stawia w bok, wykonując przy tym skręt w prawo, tancerka zaś prawą nogę stawia w bok, skręcając lekko w prawo. Na koniec prawa noga zostaje dostawiona do lewej.

Quickstep na turniejach tańczony jest jako czwarty taniec standardowy, poprzedza go walc wiedeński w klasach tanecznych E i D. W wyższych klasach quickstep tańczony jest jako piąty taniec standardowy, tuż po fokstrocie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze