Trwa ładowanie...

Rodzaje łyżew

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Rodzaje łyżew
Rodzaje łyżew

Łyżwy dzieli się na trzy kategorie: łyżwy do jazdy figurowej (w tym również do tańca na lodzie), hokejówki i łyżwy do jazdy szybkiej (tzw. panczeny). Różne rodzaje łyżew przeznaczone są do różnych celów, dlatego też różnią się budową, materiałem, z którego są wykonane, szerokością płozy i typem wiązań. Jedne są odpowiednie dla osób, które dopiero uczą się jeździć, a pozostałe stworzone są wyłącznie dla zaawansowanych. Przed zakupem łyżew warto się zastanowić nad ich przeznaczeniem.

spis treści

1. Łyżwy dla początkujących

Łyżwy hokejowe to najlepszy wybór dla początkujących, między innymi ze względu na brak czubków. Łyżwy hokejowe, czyli tak zwane hokejówki, wykonane są ze skóry oraz z warstwy nylonowej. W związku z tym, że ich przeznaczeniem nie są akrobacje, nie wymagają takiego wzmocnienia jak w przypadku figurówek. Łyżwy hokejowe sięgają wysokością za kostkę, a na pięcie mają wzmocnienie, które ma chronić ścięgno Achillesa. Sznurówki przekłada się przez zwykłe oczka. Podeszwy hokejówek wykonane są z plastiku bądź włókna szklanego. Płozy dostosowane są do wchodzenia w ostre zakręty, dzięki czemu łyżwy te są szybsze i zwrotniejsze. Dodatkowo hokejówki zapewniają usztywnienie kostki, przez co łatwiej jest w nich utrzymać równowagę, co ma ogromne znaczenie dla osób, które stawiają na lodzie pierwsze kroki. Nauka jazdy na łyżwach nie jest prosta, dlatego warto zrobić wszystko, by stała się przynajmniej odrobinę łatwiejsza.

2. Łyżwy dla zaawansowanych

Jeśli opanowałeś podstawy jazdy na łyżwach i czujesz się pewnie na lodzie, łyżwy hokejowe możesz wymienić na inne, na przykład na łyżwy figurowe lub panczeny. W stosunku do pozostałych rodzajów, łyżwy figurowe, tak zwane figurówki, są cięższe i wyższe. Ich cechy charakterystyczne to:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  • wysoki but – sięga znacznie ponad kostkę, chroniąc ją przed urazami,
  • duża i szeroka płoza z ząbkami na przodzie – umożliwiają one większą kontrolę podczas akrobacji,
  • haczyki do sznurówek – ułatwiają zakładanie buta i poluzowanie sznurówek.

Buty figurówki wykonane są z ciężkiej skóry naturalnej i syntetycznej. Łyżwy figurowe nie są odpowiednie dla osób początkujących. Chociaż umożliwiają wykonywanie trudnych ewolucji na lodzie, nauka jazdy jest przez nie znacznie utrudniona. Ząbki na płozach, które są pomocne dla profesjonalistów, często stają się przyczyną potknięć i upadków osób, które dopiero uczą się jazdy. Figurówki to dobry wybór tylko wtedy, gdy ma się już doświadczenie w tym sporcie.

Panczeny to łyżwy do jazdy szybkiej. Są one lżejsze i krótsze od pozostałych, gdyż ich głównym celem jest rozwijanie dużych szybkości. W przypadku tego typu łyżew brak jest jakichkolwiek wzmocnień na kostkę. Panczeny wykonane są z lekkiej i elastycznej skóry, a ich płozy są bardzo cienkie. Płoza w lewym bucie przymocowana jest bardziej na zewnątrz, natomiast prawa do wnętrza podeszwy, co wynika z charakteru jazdy po okrągłych torach w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Łyżwy te przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów i nie należy ich wybierać do nauki jazdy.

Łyżwiarstwo to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Zanim jednak dokonamy zakupu własnego sprzętu, należy zastanowić się, do czego będą nam służyć. Nie warto ambitnie decydować się na panczeny lub figurówki, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z łyżwami. Dla początkujących dużo lepsze będą łyżwy hokejowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze