Trwa ładowanie...

Czy składnik odżywek do rzęs może być szkodliwy?

 Ewa Rycerz
29.11.2018 11:18
Bimatoprost przyspiesza wzrost rzęs
Bimatoprost przyspiesza wzrost rzęs ((123rf) Bimatoprost przyspiesza wzrost rzęs)

Gęste i długie rzęsty są marzeniem niejednej kobiety. Nie każdą jednak natura nimi obdarowała. Właśnie dlatego często sięgamy po odżywki. Mają one za zadanie wzmocnić rzęsy, zagęścić je i nadac oczom pięknego wyglądu. Producenci takich preparatów prześcigają się w tworzeniu nowych receptur, wykorzytując różne składniki. Jednym z nich jest bimatoprost. Co o nim wiemy?

1. Co to jest bimatoprost?

- Bimatoprost stanowi pochodną prostaglandyn, jest lekiem wykorzystywanym do leczenia jaskry - wyjaśnia płk. prof. Marek Rękas, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki. Prostaglandyny to hormony, które regulują procesy fizjologiczne. Jeden z nich podaje się np. w czasie porodu. Zadaniem hormonu jest skrócenie akcji porodowej i przyspieszenie rozwiązania. Ale nie tylko.

Składnik stosowany jest w kroplach do oczu przeznaczonych dla osób z jaskrą. - Sprzyja obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. To dzięki zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej drogą niekonwencjonalną - dodaje płk. prof. Rękas. Efektem ubocznym stosowania takich kropli jest szybszy porost rzęs, co wykorzystali producenci odżywek.

2. Negatywne działanie bimatoprostu

Bimatoprost jest lekiem, a więc jego działanie nie ogranicza się tylko do pozytywnych efektów. Stosowanie substancji ma także skutki uboczne.

Zobacz film: "Okłady z herbaty na zmęczone oczy"

W sieci rozgorzała dyskusja na temat bimatoprostu. Osoby, które go stosowały, podkreślają np., że składnik wydłuża fazę wzrostu włosa, ale nie hamuje wypadania, przez co "stare" rzęsy wypadają, a zostają jedynie te krótkie. Użytkowniczki narzekają też na to, że kosmetyk może powodować przekrwienie powiek. Biorąc pod uwagę fakt, że prostaglandyny mają działanie prozapalne, wiele z tych skutków ubocznych może mieć miejsce.

To jednak nie wszystko. Częste i długie stosowanie bimatoprostu może sprzyjać dostaniu się składnika do oczu. A to z kolei może wywoływać przekrwienie spojówek, podrażnienie oczu czy łzawienie. W niektórych przypadkach może nastąpić pogorszenie ostrości widzenia, zdarzają się bóle głowy i oczu.

- W czasie długiego stosowania obserwuje się podrażnenie i pieczenie oczu, może także nastąpić wzmożona pigmentacja tęczówki i ciemnienie wokół oczu. Substancja może nasilać procesy zapalne w oku - wyjaśnia prof. Rękas. Zmiana tęczówki oka ma związek ze zwiększoną zawartością melaniny w malanocytach.

- Zmiany te mają w większości charakter przejściowy. Mijają wraz z odstawieniem kosmetyku - uspokaja ekspert.

Należy jednak podkreślić, że bimatoprost nie wchłania się do organizmu. Nie oddziałuje więc ani na ciśnienie tętnicze, ani na pracę organów.

3. Przeciwwskazania do stosowania bimatoprostu

Odżywek z tą substancją, choć są one przebadane przez dermatologów, nie powinny stosować osoby z przewlekłymi chorobami oczu, jeśli zauważyły u siebie podrażnienia.

W takim przypadku należy koniecznie skontaktować się z okulistą. Z kosmetyków zrezygnować powinny także kobiety w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Nie są wskazane także pacjentom w trakcie chemioterapii i osobom poniżej 18. roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze