Trwa ładowanie...

Testowałam ocet jabłkowy zamiast odżywki do włosów przez dwa tygodnie. Działanie octu jabłkowego na włosy

Płukanka z octu jabłkowego na włosy
Płukanka z octu jabłkowego na włosy (własne)

Podobno ocet jabłkowy świetnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk do włosów. Wspomaga ich wzrost i likwiduje łupież. Postanowiłam to sprawdzić i przez dwa tygodnie stosowałam płukankę na bazie octu jabłkowego.

spis treści
Po lewej stronie włosy przed rozpoczęciem kuracji. Po prawej po dwóch tygodniach stosowania płukanki octowej
Po lewej stronie włosy przed rozpoczęciem kuracji. Po prawej po dwóch tygodniach stosowania płukanki octowej (własne)

1. Przygotowania do kuracji

Przed podjęciem kuracji przejrzałam internet w poszukiwaniu przepisu na naturalną płukankę z octu jabłkowego. Zależało mi na znalezieniu odpowiednich proporcji. Wybrałm przepis składający się z 1 szklanki wody i 2 łyżek organicznego octu jabłkowego. Sposób stosowania jest bardzo prosty. Wystarczy w butelce z atomizerem wymieszać składniki i nałożyć płyn na włosy po umyciu. Należy dokładnie spryskać wszystkie kosmyki i skórę głowy, a następnie wykonać delikatny masaż, żeby równomierne rozprowadzić miksturę. Po kilku minutach można ją spłukać. Łatwizna.

Zobacz film: "Nie używała szamponu do włosów przez 8 miesięcy"

Ważna wskazówka! Płukanka z octu jabłkowego może wysuszać włosy, dlatego osoby, których włosy są suche z natury powinny przygotować słabszy roztwór.

Zaopatrzyłam się w bio ocet jabłkowy, wymieszałam z wodą i postawiłam butelkę w łazience, obok szamponu. Przez dwa tygodnie płukanka z octu jabłkowego zastąpiła mi odżywkę.

2. Niełatwe początki

Zwykle codzienne wieczorem myję głowę i pozostawiam włosy do wyschnięcia, zanim położę się spać. Po spłukaniu szamponu przystąpiłam do aplikacji octowej płukanki. Pierwsze wrażenie? Śmierdzi. Ocet ma swój charakterystyczny zapach. Trochę się bałam, że utrzyma się na włosach po wysuszeniu. Na szczęście nic takiego się nie stało. Dokładnie spryskałam włosy i skórę głowy, pomasowałam i spłukałam. Już po pierwszym użyciu miałam wrażenie, że włosy lepiej się rozczesują.

Po lewej włosy przed użyciem octowej płukanki. Po prawej po kilku dniach używania
Po lewej włosy przed użyciem octowej płukanki. Po prawej po kilku dniach używania (własne)

Rano obudziłam się z dziwnym uczuciem swędzenia skóry głowy. Przez cały dzień miałam ochotę ciągle się drapać. Chyba moja skóra nie zareagowała zbyt dobrze na miksturę z octu. Postanowiłam jednak dać jej jednak jeszcze jedną szansę.

3. Codzienny nawyk

W zaleceniu odnośnie stosowania płukanki było napisane, zabieg powtarzać dwa razy w tygodniu, właśnie ze względu na wysuszające właściwości octu jabłkowego. Z racji tego, że moje włosy mają tendencję do przetłuszczania stosowałam płukankę częściej.

Po trzecim użyciu skóra głowy przestała mnie swędzieć. Przyzwyczaiłam się też do specyficznego zapachu.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy [10 zdjęć]

Problem nadmiernego przetłuszczania się włosów jest wynikiem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych

zobacz galerię

4. Pozytywne aspekty

Płukanka z octu jabłkowego ma czynić cuda na włosach. Pomaga m.in. pozbyć się łupieżu. Na szczęście nie mam z tym problemu, więc ten aspekt nie był dla mnie ważny. Mam za to ogromne kłopoty z wypadaniem włosów, które nasilają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Płukanka miała je wzmocnić i sprawić, że będą rosły szybciej. Po dwóch tygodniach stosowania, nie zauważyłam jednak w tym względzie spektakularnych efektów. Nadal na szczotce znajduję mnóstwo włosów.

Na plus mogę powiedzieć, że włosy stały się wyczuwalnie bardziej miękkie. Nie miałam też problemu z ich rozczesywaniem i układaniem. Miałam też wrażenie, że włosy mniej się przetłuszczają. Po całym dniu spędzonym poza domem, wieczorem wyglądały świeżo i nie były oklapnięte.

5. Jak działa ocet jabłkowy na włosy?

Ocet jabłkowy to naturalne remedium na problemy ze skórą i włosami. Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Ocet jabłkowy pomaga likwidować trądzik, redukuje blizny i regeneruje włosy. Poznaj właściwości octu jabłkowego i przenieś go z kuchni do łazienki.

Ocet jabłkowy to jeden z najsilniejszych naturalnych preparatów. Jeśli chcesz stosować ocet jabłkowy do pielęgnacji, upewnij się, że jest niefiltrowany i organiczny. Tylko wtedy ocet jabłkowy będzie zawierał substancje, które rzeczywiście są w stanie poprawić stan cery i włosów.

5.1. Ocet jabłkowy na włosy

Naturalne kwasy zawarte w occie jabłkowym pomagają na łupież i działają kojąco na skórę głowy. Ograniczają swędzenie i łuszczenie się skóry. Ocet jabłkowy można po prostu wmasować w skalp, zostawić na kilka minut i umyć włosy delikatnym szamponem. Można również samodzielnie przyrządzić mieszankę z octu jabłkowego oraz olejku z drzewa herbacianego i stosować w ten sam sposób. Kuracja octem jabłkowym skutecznie pomaga pozbyć się łupieżu i innych infekcji skóry głowy.

Chcesz mieć błyszczące włosy? Po myciu nałóż na włosy ocet jabłkowy, zostaw na pół godziny, po czym spłucz, aby pozbyć się niezbyt przyjemnego zapachu. Zabieg wymaga nieco zaangażowania, ale włosy są lśniące i wyglądają zdrowo.

Długie włosy to jeden z atrybutów kobiecości. Marzysz o długich lokach i wciąż zapuszczasz włosy? Ocet jabłkowy pobudza cebulki włosowe, dlatego to świetny naturalny preparat na porost włosów. Stosuj płukanki z octu jabłkowego, które ograniczają wypadanie włosów i przyspieszają porost włosów.

5.2. Ocet jabłkowy także na twarz

Ocet jabłkowy jest szczególnie polecany na trądzik. Ocet jabłkowy zawiera enzymy, które zmniejszają wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie niedoskonałości. Jeśli masz problemy z wypryskami i zaskórnikami, przygotuj tonik z dodatkiem octu jabłkowego. W buteleczce trzeba zmieszać jedną część octu jabłkowego z czterema częściami wody, potrząsnąć i używać po myciu twarzy rano i wieczorem przy pomocy płatka kosmetycznego. Po 10-15 minutach należy zmyć twarz chłodną wodą. Regularne stosowanie pozwoli zredukować ilość niespodzianek na twarzy.

Jeśli masz problem z bliznami, które codziennie przypominają ci o młodzieńczym trądziku, pomóc może również ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy działa jak naturalny peeling enzymatyczny – usuwa stare, martwe komórki naskórka, odsłaniając zdrową i promienną cerę. Blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne, a skóra nabiera blasku. Jak używać octu jabłkowego na blizny? Zmieszaj go z wodą w równych proporcjach, namocz wacik i smaruj problematyczne miejsca na twarzy. Zostaw miksturę na 3-4 minuty i zmyj całość czystą wodą. Widoczne rezultaty wymagają systematyczności, dlatego stosuj taką kurację raz lub dwa razy dziennie.

5.3. Ocet jabłkowy na ciało i paznokcie

Ocet jabłkowy można stosować również do pielęgnacji skóry ciała. Szczególnie znane są jego właściwości łagodzące oparzenia słoneczne. Ocet jabłkowy chłodzi ciało i pomaga odzyskać naturalną równowagę pH skóry. Na zaczerwienione, bolące miejsca można położyć okład z dodatkiem octu jabłkowego. Ręcznik moczymy w chłodnej wodzie, a następnie skrapiamy octem i przykładamy do poparzonej skóry. Zostawiamy na kilka minut, a następnie myjemy ciało. Ocet jabłkowy można też dodać do kąpieli. Łagodzi ból i ogranicza łuszczenie się skóry spowodowane poparzeniem.

Lubisz ciemne lakiery do paznokci? Wyglądają seksownie, ale niestety zostawiają na płytce paznokcia nieestetyczne, żółte przebarwienia. Receptą na ten problem jest ocet jabłkowy. Wystarczy przez 20 minut moczyć dłonie w occie jabłkowym. Później wystarczy je umyć i wmasować bogaty krem do rąk albo oliwę z oliwek. Często wykonujesz domowy pedicure? Następnym razem do kąpieli do stóp dodaj trochę octu jabłkowego. Właściwości przeciwgrzybiczne octu jabłkowego sprawią, że stopy będą zdrowe, miękkie i czyste.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze