Trwa ładowanie...

Trening dla początkujących – zasady, dieta, zalety

Avatar placeholder
23.04.2021 12:48
Trening dla początkujących – zasady, dieta, zalety
Trening dla początkujących – zasady, dieta, zalety (123RF)

Trening dla początkujących powinien być dostosowany specjalnie dla tych osób. Jeżeli nie masz pomysłu, jak zacząć ćwiczyć musisz poznać kilka zasad i wcielać je w życie. Z czasem regularne trenowanie wejdzie ci w nawyk, a do ćwiczenia będą przyjemnością.

spis treści

1. Trening dla początkujących – zasady

Rozpoczynając jakikolwiek trening lub ćwiczenia, powinno się znać technikę wykonywania ćwiczeń. Technika jest bardzo ważna w treningu dla początkujących, z tego względu, że osoby wcześniej nietrenujące, nie miały do czynienia ze sportem, dlatego ich mięśnie i stawy są narażone na kontuzje i urazy oraz na przeciążenia.

Tak naprawdę każde ćwiczenia ma swoją technikę. Jedno, o czym należy pamiętać, to by podczas treningu dla początkujących całe ciało było napięte, plecy proste, a głowa zawsze powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przed rozpoczęciem któregokolwiek z treningów dla początkujących, należy wykonać 10 – minutową rozgrzewkę całego ciała. Podczas rozgrzewki nie możesz się bardzo zmęczyć, te ćwiczenia mają przygotować ćwiczącego do treningu właściwego. Należy więc rozgrzać nadgarstki, stawy, ramiona, nogi.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Po rozgrzewce można przejść do właściwego treningu dla początkujących. Cały czas trwania treningu dla początkujących waha się od 30 do 60 minut, w zależności od wybranego treningu.

Każdy rodzaj treningu dla początkujących jest inny i wpływa na co innego. Trening siłowy ma za zadanie rozbudowę poszczególnych mięśni, natomiast trening interwałowy ma na celu spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego w każdym rodzaju treningu dla początkujących wykonywane ćwiczenia będą różne i będą polegały na czym innym.

Oczywiście istnieją zbliżone do siebie treningi. Musisz przemyśleć, co chcesz osiągnąć, rozpoczynając trening dla początkujących.

Istnieje także możliwość zapisania się na treningi dla początkujących do klubu fitness, tam zajęcia podzielone są często na etapy: początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany.

Trening dla początkujących powinien być wykonywane 3 razy w tygodniu z czasem może być więcej. Przed rozpoczęciem wyzwania treningowego, należy postawić sobie cel. Dobrym sposobem jest zmierzenie się w obwodach i wykonanie zdjęcia całej sylwetki, wtedy można łatwo porównać wykonany progres.

2. Trening dla początkujących – dieta

Dieta jest nieodłącznym elementem treningu dla początkujących, jak i zaawansowanych. Dieta powinna być ułożona specjalnie pod konkretną osobę, ponieważ każda osoba będzie chciała osiągnąć inny cel: jedni chcą zrzucić 10 kg, inni rozbudować masę mięśniową, a jeszcze inni zdrowo przytyć. Trening dla początkujących nie ma sensu bez odpowiednio zbilansowanej diety, która powinna być bogata w białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze. Należy jeść dużo warzyw i pić do 3 litrów wody każdego dnia.

3. Trening dla początkujących – zalety

Trening dla początkujących już na starcie gwarantuje efekty.

Zalety treningu dla początkujących:

  • poznanie świadomości własnego ciała;
  • poprawa koordynacji ruchowej oraz zwiększenie wydolności płuc;
  • spadek masy ciała;
  • wzmocnienie wszystkich mięśni;
  • lepsze samopoczucie;
  • organizm ma więcej energii i chęci do działania;
  • zwiększenie pewności siebie.

Na pewno trening dla początkujących niesie ze sobą wiele innych zalet, ale te powinny przekonać każdego, że uprawianie sportu bardzo dobrze wpływa na ciało oraz na umysł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze