Trwa ładowanie...

Trening personalny - czym się charakteryzuje, wybór trenera, przeznaczenie, koszt

Avatar placeholder
23.04.2021 16:22
Trening personalny - czym się charakteryzuje, wybór trenera, przeznaczenie, koszt
Trening personalny - czym się charakteryzuje, wybór trenera, przeznaczenie, koszt

Nie radzisz sobie z ćwiczeniami na siłowni? Marzysz o pięknej sylwetce, ale nie wiesz jak zacząć walkę z utratą wagi? A może chcesz wyrzeźbić swoje ciało? W tych i innych problemach dotyczących ćwiczeń fizycznych i czasem odżywiania pomoże ci trener, który indywidualnie dopasuje treningi personalne.

spis treści

1. Trening personalny - czym się charakteryzuje?

Trening personalny to indywidualne ćwiczenia fizyczne, które wykonywane są pod okiem i opieką wykfalifikowanego trenera personalnego. Takie treningi są indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. Ćwiczenie z trenerem personalnym trwa zazwyczaj 60 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki, następnie wykonywane są ćwiczenia właściwe oraz rozciąganie mięśni, czyli stretching.

Ilość treningów personalnych uzależniona jest od klienta: jego potrzeb, możliwości. Optymalna ilość treningów personalnych to 3-4 na tydzień, zawsze z trenerem personalnym u boku. Trening personalny pomoże szybciej osiągnąć zamierzone efekty i co najważniejsze odbywa się to w sposób dla nas bezpieczny.

Zobacz film: "Jak zmobilizować się do ćwiczeń?"

2. Trening personalny - wybór trenera

Jeżeli chcemy zacząć treningi personalne, to bardzo ważne jest znalezienie dobrego trenera personalnego. Szukajmy osoby, która zajmuje się treningami personalnymi kilka lat i ma doświadczenie. Prześledźmy dokładnie poczynania naszego potencjalnego trenera, odwiedźmy jego stronę internetową, popytajmy ludzi, którzy z nim ćwiczą lub ćwiczyli.

Wskazówki motywacyjne od najlepszych trenerów
Wskazówki motywacyjne od najlepszych trenerów [7 zdjęć]

Profesjonalni trenerzy zdają sobie sprawę z tego, że sukces to nie tylko działanie, ale także sposób

zobacz galerię

Jeżeli zdecydujemy się na daną osobę, to możemy się umówić na pierwsze spotkanie, zazwyczaj powinno być darmowe. Na tym spotkaniu poznajecie się. Ty dowiadujesz się o jego kompetencjach, a trener osobisty zbiera informacje o tobie.

Trener powinien przeprowadzić ankietę, w której zapyta cię o twoje cele, o to co chcesz osiągnąć poprzez treningi personalne. Następnie powinnyśmy opowiedzieć mu o naszych dotychczasowych poczynaniach sportowych oraz o preferencjach żywieniowych. Zazwyczaj trener personalny nie jest dietetykiem, jednak w kwestii żywienia powinien umieć nam doradzić, zresztą większość trenerów rozpisuje również diety. Trener powinien także dokładnie cię zmierzyć i zapisać twoje wymiary.

Osoba, która będzie przeprowadzała z tobą treningi personalne musi ci dokładnie i szczegółowo wytłumaczyć jak będziecie ćwiczyć, jakich sprzętów do ćwiczeń będziecie używać do ćwiczeń, gdzie będziecie ćwiczyć. Powinna także realnie określić czas w którym efekty zaczną być widoczne, niestety zazwyczaj to czas kilku tygodni, jednak prawidłowe i sumienne podejście do treningów personalnych przyniesie oczekiwane efekty, a co więcej będą one długotrwałe i stabilne.

Jeżeli naszym celem będzie zgubienie tkanki tłuszczowej na brzuchu, to trener powinien dokładnie wyjaśnić wszystko co będziecie robić, aby zgubić tłuszcz. Zazwyczaj trenerzy personalni nie ćwiczą jedynie wytrzymałościowo, ale dodają także treningi siłowe, aby dbać też o jędrność skóry.

Jedno jest pewne: zaufaj trenerowi personalnemu, bo ta osoba naprawdę zna się na tym co robi i z całą pewnością pomoże ci w osiągnieciu celu. Trener powinien być twoim przyjacielem, ale także osobą która będzie wskazywała ci błędy w ćwiczeniach i odżywianiu. Musi to być jednak osoba, która tym żyje, interesuje się ćwiczeniami i zdrowym odżywianiem. Zresztą sami ocenimy osobę, po pierwszym spotkaniu. Zawsze można zrezygnować i poszukać kogoś innego.

3. Trening personalny - przeznaczenie

Treningi personalne są dla wszystkich osób które: chcą zrzucić zbędne kilogramy, chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, chcą przygotować się do profesjonalnych zawodów sylwetkowych. Przede wszystkim trening personalny jest dla osób, które chcą, aby ktoś śledził ich poczynania, dopingował je, a także wytykał popełniane podczas ćwiczeń błędy.

4. Trening personalny - koszt

Niestety treningi personalne nie są tanie. Ceny wahają się w zależności od miasta, miejsca wykonywania treningu (w domu klienta koszt wzrasta) oraz od doświadczenia trenera personalnego. Jeden, godzinny trening personalny, to koszt od 50-200 złotych, dlatego warto przeanalizować, ile treningów personalnych będziemy z nim wykonywać i czy jesteśmy w stanie zapłacić tyle za indywidualny trening personalny.

Pewne jest to, że treningi personalne pomagają w osiągnieciu celu o wiele szybciej niżeli robilibyśmy to sami. Trenerzy dostarczają nam też garść cennych informacji na temat odżywiania i techniki ćwiczeń, jednak minusem jest wysoka cena treningów personalnych.

Musimy sami zdecydować czego chcemy, wykupmy kilka treningów i przekonajmy się o ich skuteczności na własnej skórze!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze