Trwa ładowanie...

Urlop w Rumunii

Avatar placeholder
05.09.2013 13:34
Urlop w Rumunii
Urlop w Rumunii

Urlop to czasem długo wyczekiwany czas, który warto spędzić nietuzinkowo i w niezapomniany sposób. Planując wypoczynek za granicą, można skorzystać z ofert biur podróży. Wśród turystów popularne są wyjazdy do Włoch, Francji, Egiptu czy Grecji. Jeśli jednak pragniesz zobaczyć miejsca mniej rozreklamowane, ale równie ciekawe, bogate w interesujące zabytki i urzekające pamiątkami przeszłości, warto wybrać się do Rumunii.

spis treści

1. Co warto zobaczyć w Rumunii?

Rumunia to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, mający dostęp do Morza Czarnego. Stolicą i jednocześnie największym miastem Rumunii jest Bukareszt – miejsce ciekawe, dające do myślenia i skłaniające do zastanowienia się nad historią. Inne miasta Rumunii, które warto odwiedzić, to Sighişoara, Bran oraz Braszów. Centrum Sighişoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu. Wpisane jest na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny – walczący rycerze, przechadzające się królewny, muzyka, wszechobecny grill i lejące się strumieniami piwo.

W Bran znajduje się zamek reklamowany jako siedziba Drakuli. W sezonie zastaniesz tutaj tłum turystów i kramy z pamiątkami. Wczasy w Rumunii to naprawdę dobrze i ciekawie spędzony czas. Wczasowiczów przyciąga również Braszów, ósme co do wielkości rumuńskie miasto. Ma rozległą starówkę reprezentującą różne style architektoniczne oraz miłe knajpki – coś dla ludzi lubiących atmosferę Krakowa. Spędzając wakacje w Rumunii, warto też wybrać się na tereny opisywane przez Andrzeja Stasiuka, a mianowicie w okolice Babadag – Slava Rusa i Slava Cercheza. Miejscowości te są zamieszkane przez starowierców, niezwykle otwartych i gościnnych ludzi. Slava Rusa może pochwalić się klasztorem kobiecym starowierców - to jedyny taki klasztor na świecie.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Zwiedzanie Bukaresztu

Bukareszt nie jest oblegany przez turystów. Znaczna część ruchu turystycznego w Rumunii koncentruje się na górach, Siedmiogrodzie i sławnym zamku hrabiego Drakuli, Mołdawii oraz na rejonach Morza Czarnego. Przyczyną nieznacznego zainteresowania Bukaresztem są ogromne zniszczenia zabytkowej architektury, jakiej doznała stolica Rumunii w wyniku trzęsień ziemi, II wojny światowej oraz okresu rządów Nicolae Ceauşescu, który wyburzył znaczną część starówki i wiele obiektów sakralnych. Mimo to w Bukareszcie pozostało wiele zabytkowych obiektów, często ukrytych wśród socrealistycznej zabudowy.

W stolicy Rumunii warto wybrać się do muzeów, m.in. do Muzeum Historii Rumunii, do Muzeum Literatury Rumuńskiej oraz do Narodowego Muzeum Sztuki mieszczącego się w dawnym Pałacu Królewskim. W Bukareszcie na miłośników obiektów sakralnych czekają cerkwie greckokatolickie i prawosławne, a także kilka kościołów katolickich oraz synagog. Wiele z nich znajduje się między blokami mieszkalnymi wybudowanymi w czasach komunistycznych lub w pobliżu ruchliwych ulic.

Bukareszt to bardzo ciekawe miasto. Warto tutaj zobaczyć Arcul de Triumf – pomnik wzorowany na Łuku Triumfalnym z Paryża – oraz rumuńskie Ateneum. Chcący odpocząć od miejskiego zgiełku powinni wybrać się do tutejszych parków, z których najbardziej znany jest Park Herăstrău. Dużą popularnością cieszą się także Ogrody Cişmigiu – najstarsze w stolicy, założone w 1860 roku w klasycznym stylu angielskim.

3. Zwiedzanie Rumunii

Odwiedziny kraju, jakim jest Rumunia, pozwalają zapoznać się z tym, co powoli odchodzi w niepamięć. Turystów przyciąga niesamowita przyroda. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza Delta Dunaju, która została wpisana na listę UNESCO. Warto zahaczyć o malutkie, położone z dala od uczęszczanych dróg wioski. Sfântu Gheorghe to miasteczko, gdzie są tylko piaszczyste drogi, małe domki i dobrze wyposażone pola namiotowe. Sulina z kolei to miejsce kontrastów. Znajdziesz tu zarówno starą architekturę, jak i duże blokowiska.

Podczas pierwszego pobytu warto ustalić, co zwiedzić w Rumunii, i nakreślić plan wycieczki. Urlop powinien być zaplanowany i przemyślany, wtedy łatwiej uniknąć stresujących sytuacji. Obiektami wartymi zobaczenia są malowane monastyry na Bukowinie. W każdym inna atmosfera, a zdjęcia wychodzą tu wprost bajeczne. Sławny jest również Wesoły Cmentarz w miejscowości Săpânţa, na którym znajdują się kolorowe nagrobki ze scenkami z życia mieszkańców wioski. Niektóre nagrobki są ozdobione zabawnymi wierszykami o zmarłych.

Warto też zahaczyć o wioski usytuowane przy Dolinie Izy. Znajdują się w nich XV-wieczne drewniane cerkwie. Uwagę przykuwają również wiszące mosty z drewna. W górach co krok napotkasz pasterzy wypasających owce, u których kupisz pyszne sery. W Vişeu de Sus świetną przygodą może być przejazd kolejką wąskotorową Mocanita – najlepiej wiosną lub późną jesienią.

Na trekking warto wybrać się w góry Maramuresz. Cały łuk Karpat to niesamowita przygoda na dzikich szlakach. Trekkingowcy znajdą świetne trasy z widokami zapierającymi dech w piersiach. W górach na narciarzy czekają stacje narciarskie, w tym popularna Poiana Braşov. Niedrogie i stosunkowo dobrze przygotowane stoki znajdują się również w pobliżu Borşy. Delta Dunaju to raj dla zapalonych ornitologów, miłośników przyrody oraz samotników. Ciekawym doświadczeniem jest spływ często wypełnionym po brzegi ludźmi promem.

Jeśli wolisz morskie plaże, odwiedź Mamai, Mangalię czy inny kurort rumuński. Spacer wybrzeżem pozwala ominąć wszystkie głośne miejscowości, żeby móc podziwiać piękne klify. Wybrzeże Morza Czarnego w sezonie to jedna wielka impreza. Dla miłośników historii, kultury i architektury otworem stoją zabytki Rumunii. Warto też rozwiązać zagadkę zamku Drakuli w Transylwanii. Jeśli urlop w Rumunii chcesz spędzić w całkowicie niezależny sposób, postaw na wypad w stylu backpackerów. Podróżując przez Rumunię, natkniesz się na ciekawe okazy średniowiecznej architektury i ukryte w zaroślach zabytki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze