Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Witaminy dla sportowców

Witaminy dla sportowców
Witaminy dla sportowców

Sportowcy są szczególną grupą społeczną, w której wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, jest tak samo ważna jak trening sportowy i wysiłek fizyczny – bez niej sukces sportowy jest niemożliwy. Witaminowe suplementy diety nie są w stanie zastąpić naturalnych witamin dostarczanych w pożywieniu, dlatego każdy sportowiec musi dbać o zdrową dietę. Zobacz, jakie witaminy dla sportowców są najważniejsze i najbardziej potrzebne?

1. Witaminy dla kulturystów i sportowców

Mimo heroicznych wysiłków podejmowanych w siłowni możesz mieć problem z przyrostem masy mięśniowej. Ograniczenie jej wzrostu może być spowodowane zaniedbaniem w dostarczaniu organizmowi witamin, których potrzebuje do budowania (syntezy) mięśni. Jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest suplementacja witamin, czyli co brać, kiedy i w jakich ilościach, by nie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Warto wiedzieć, że każda witamina czy związek mineralny są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest jednak pewna grupa związków, które są szczególnie istotne przy budowaniu masy mięśniowej. Są to:

  • Witamina A – odgrywa decydującą rolę w procesie syntezy białek, w której poszczególne aminokwasy są połączone w celu utworzenia nowej tkanki mięśniowej.
  • Witamina B1 – znana również jako „tiamina”, jest zaangażowana w metabolizm białek oraz produkcję hemoglobiny, która pomaga w transportowaniu tlenu do wszystkich komórek organizmu.
  • Witamina B2 – znana również jako „ryboflawina”, wspomaga proces spalania tłuszczu, jak również pomaga organizmowi w wytworzeniu energii z węglowodanów.
  • Witamina B3 – znana również jako „niacyna”, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.
  • Witamina B6 – znana również jako „pirydoksyna”, jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na trawienie białek.
  • Witamina B12 – znana również jako „kobalamina”, ma bezpośredni wpływ na wzrost mięśni i koordynację.
  • Biotyna – pomaga organizmowi w metabolizmie aminokwasów i produkcji energii podczas ćwiczeń.
  • Witamina C – mocno zaangażowana w metabolizm aminokwasów i kolagenu. Odgrywa także rolę w produkcji hormonów sterydowych w organizmie, ułatwia wchłanianie żelaza, jest również silnym przeciwutleniaczem, który wypłukuje wolne rodniki i chroni komórki organizmu.
  • Witamina D – pomaga organizmowi w bardziej efektywnym wchłanianiu wapnia i fosforu. Wapń jest bardzo ważny w czasie pracy mięśni, a także pomaga w utrzymaniu mocnych kości i stawów. Fosfor natomiast bierze udział w syntezie ATP.
  • Witamina E – bardzo silny antyutleniacz, neutralizujący wolne rodniki.
Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Zapotrzebowanie na witaminy u sportowców

Zapotrzebowanie na witaminy u osób uprawiających sport jest większe niż u przeciętnych osób. Wynika to z faktu ich szybszej utylizacji. Ponadto witaminy w diecie sportowca są tak istotne, ponieważ ułatwiają rozwój zdolności wysiłkowych, usprawniają krążenie krwi, ułatwiają wnikanie składników energetycznych i wchłanianie składników pokarmowych. Witaminy przyspieszają również procesy metaboliczne w organizmie. Zapotrzebowanie na witaminy u sportowca jest wyższe o 2-3 razy niż dzienne zapotrzebowanie na witaminy u zwykłego człowieka.

Jak widać, witaminy odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o budowę mięśni. W rzeczywistości niedobór tylko jednej witaminy może mieć wpływ na dosłownie tysiące małych procesów w obrębie naszego organizmu. Zanim więc zdecydujesz się na poważne treningi, zadbaj o odpowiednią dietę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze