Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wody termalne – właściwości, stosowanie

Avatar placeholder
23.04.2021 09:56
Wody termalne – właściwości, stosowanie
Wody termalne – właściwości, stosowanie

Dlaczego wody termalne są tak magiczne? Te preparaty można spotkać najczęściej w postaci aerozoli. Mówiąc najprościej – wody termalne to wody źródlane wykorzystywane w kosmetykach już od dłuższego czasu. W ich składzie znajdują się minerały korzystne dla skóry minerały (na przykład krzem, magnez, potas, siarka, wapń). Dzięki temu wody termalne posiadają własności kojące i delikatnie ściągające naskórek. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wodach termalnych?

spis treści

1. Naturalna temperatura wód termalnych

Warto wiedzieć, że naturalna temperatura wód termalnych jest wyższa od średniej temperatury powietrza. W polskich aptekach znajdziemy przede wszystkim wody termalne w sprayu. Te wody termalne pozyskiwane są głównie z zagranicznych źródeł. W Polsce również można pozyskiwać wody termalne. Właściwości wód tego typu związane są przede wszystkim z rozmaitymi sposobami pozyskiwania. Dlatego też wody termalne różnią się od siebie własnościami leczniczymi i zastosowaniem. Oprócz wód w aerozolu istnieją również kosmetyki produkowane, których bazą są wody termalne. Takie kosmetyki znakomicie nawilżają skórę, sprawdzają się głównie podczas lata, kiedy na dworze panują upały.

Wody termalne są zalecane alergikom
Wody termalne są zalecane alergikom
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wody termalne można także zastosować do zmywania makijażu, gdyż sprawdzają się idealnie przy konieczności łagodzenia podrażnień, na zaczerwienioną skórę i oparzenia słoneczne.

Wody termalne polecane są także dzieciom. Szczególnie podczas pieluszkowego zapalenia skóry. Dlaczego? Wody termalne to artykuły kosmetyczne, których produkcja przebiega w niezwykle sterylnych warunkach. Do innych własności wód termalnych można zaliczyć: działanie przeciwzapalne, neutralizujące aktywność wolnych rodników, wspomagające leczenie trądziku oraz łuszczycy. Warto dodać, że wody termalne  znane są również z umiejętności uelastyczniających oraz ujędrniających naskórek.

Mity pielęgnacyjne, przez które niszczysz skórę
Mity pielęgnacyjne, przez które niszczysz skórę [10 zdjęć]

Zdrowa i nieskazitelna cera to marzenie wielu z nas. Niestety, istnieje wiele nieprawdziwych informacji

zobacz galerię

2. Stosowanie wód termalnych

Wody termalne są hipoalergiczne i czyste pod kątem mikrobiologii. Dzięki temu precyzyjniej wnikają w głębsze warstwy naskórka. Te własności wód źródlanych wykorzystywane są przy takich schorzeniach, jak chociażby atopowe zapalenie skóry (znane bardziej pod skrótem AZS). Ich znaczenie uwidocznione jest przede wszystkim w uzdrowiskach, gdzie częstym zabiegiem są kąpiele z ich użyciem.

Jak stosować wody termalne w aerozolu? Można spotkać się z dwoma sposobami. Pierwsza metoda to spryskanie twarzy i otarcie naskórka po jakimś czasie chusteczką higieniczną lub płatkiem kosmetycznym. Druga metoda nakazuje spryskanie twarzy i pozostawienie wody termalnej aż do wyschnięcia. Gazem nośnym wykorzystywanym w sprayach jest najczęściej azot. To składnik zupełnie obojętny dla środowiska naturalnego, niepalny i nieszkodliwy dla warstwy ozonowej.

To też warto wiedzieć

Wody termalne idealnie się sprawdzą przy zmywaniu makijażu, nawilżaniu i odświeżaniu twarzy, łagodzeniu podrażnień. Uniwersalność zastosowań sprawiła, że wody termalne jako produkty kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne. Domowa pielęgnacja skóry twarzy nigdy nie była tak prosta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze