Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Zobacz, w jaki sposób zregenerować włosy po kąpielach słonecznych

Zobacz, w jaki sposób zregenerować włosy po kąpielach słonecznych
Zobacz, w jaki sposób zregenerować włosy po kąpielach słonecznych

W sezonie letnim włosy są nieustannie narażone na działanie intensywnego promieniowania słonecznego, a także chlorowanej oraz słonej wody. Czynniki te niestety osłabiają ich strukturę i zwiększają podatność na uszkodzenia. To właśnie z tego względu po lecie włosy są zazwyczaj szorstkie i matowe. Dowiedz się, w jaki sposób można je skutecznie zregenerować.

spis treści

1. Wpływ czynników zewnętrznych na włosy

Promieniowanie UV oraz słona i chlorowana woda to czynniki, które w lecie wyrządzają najwięcej szkód w strukturze włosa. Na skutek ich działania dochodzi do rozchylenia łusek włosa, czego konsekwencją jest utrata wody z jego wnętrza. To z kolei prowadzi do nadmiernego wysuszenia włosów, spadku ich elastyczności i zwiększenia podatności na uszkodzenia.

Czytaj więcej

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Do typowych objawów, wynikających z działania na włosy niekorzystnych czynników zewnętrznych w okresie lata, zaliczamy:

  • szorstkość,
  • kruchość,
  • łamliwość,
  • płowienie koloru,
  • utratę blasku,
  • rozdwajanie się końcówek.

2. Sprawdzone sposoby na regenerację włosów

Nie ma takiej możliwości, aby struktura włosa odbudowała się samoczynnie, gdyż włos nie posiada zdolności do samoregeneracji. Można jednak podjąć działania, które mają na celu poprawę wyglądu włosów oraz ich kondycji.

Pierwszym ważnym etapem pielęgnacji włosów po lecie jest wizyta u fryzjera. Dzięki temu możliwe będzie odświeżenie fryzury oraz obcięcie rozdwojonych końcówek, których niestety nie można zregenerować przy pomocy kosmetyków.

Kolejnym krokiem są intensywne zabiegi pielęgnacyjne w warunkach domowych. Do tego celu zaopatrz się w szampon i maskę o właściwościach regenerujących włosy. Zwróć uwagę, aby były one dobrane odpowiednio do typu włosów, np. jeżeli masz farbowane włosy to koniecznie wybierz kosmetyki przeznaczone typowo do ich pielęgnacji.

Po aplikacji szamponu warto masować skórę głowy oraz włosy przez kilka minut. Następnie można pozostawić ten produkt na ok. 5 minut i dokładnie spłukać. Czynność tę warto powtórzyć dwa razy, aby mieć pewność, że włosy zostały dokładnie oczyszczone.

Przed aplikacją maski regenerującej włosy należy odsączyć z nadmiaru wody. W tym celu można je na chwilę owinąć ręcznikiem w turban. Po zdjęciu ręcznika na całą powierzchnię włosów aplikujemy sporą ilość maski. Następnie ponownie zawijamy włosy ręcznikiem w turban i pozostawiamy maskę na 30 minut. Po tym czasie włosy należy dokładnie opłukać chłodną wodą. Chłodna woda powoduje domknięcie łusek okalających włosy, dzięki temu stają się one gładkie i pełne połysku.

Zabiegi regenerujące włosy można również wykonać przy użyciu całkowicie naturalnych produktów, takich jak żółtka jaj, tłusty miąższ awokado czy oliwa z oliwek. Takie domowe maseczki na włosy nadadzą im miękkość i przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia.

Po lecie warto przynajmniej na okres kilkunastu dni zrezygnować ze stylizacji włosów na ciepło, która sprzyja ich wysuszaniu. Zamiast tego pozwól włosom układać się w sposób naturalny lub rozważ ewentualną stylizację na zimno.

W momencie zakończenia sezonu letniego warto zwrócić uwagę na codzienną dietę, która również wywiera silny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 sprawią, że włosy będą lśniące i dobrze nawilżone. Składnik ten, w pokaźnej ilości, znajdziesz w tłustych rybach (łosoś, makrela, tuńczyk), orzechach oraz awokado. Z kolei dobrą kondycję i prawidłowy wzrost zapewnią włosom witaminy znajdujące się w rozmaitych warzywach i owocach.

Regeneracja włosów powstałych w okresie lata może okazać się czasochłonna. Niemniej jednak, jeżeli kilka razy w ciągu tygodnia poświęcisz włosom odpowiednią ilość czasu na pielęgnację, to szybko powrócą do dawnej formy i nieskazitelnego wyglądu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze