Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwichnięcie łokcia

Avatar placeholder
03.09.2015 08:28
Zwichnięcie łokcia
Zwichnięcie łokcia (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ból łokcia może świadczyć o urazie. Może to być złamanie jednej z kości ramienia, uraz naczynia krwionośnego lub nerwu, co może prowadzić do ograniczenia ruchu kończyny i utraty czucia. Niekiedy dochodzi do zwichnięcia łokcia. W wyniku tego typu urazu dochodzi do przemieszczenia kości przedramienia (kości promieniowej i łokciowej) w torebce stawowej, przez co powierzchnie stawowe tych kości tracą kontakt z kością barkową. Zwichnięcie łokcia powoduje ból i wymaga leczenia.

spis treści

1. Przyczyny i symptomy zwichnięcia łokcia

Najczęstszymi przyczynami bólu łokcia w wyniku zwichnięcia są upadki. Może to być kontuzja sportowca lub zwykłe potknięcie (często u osoby starszej). Do zwichnięcia zazwyczaj dochodzi, gdy próbuje się rękami zamortyzować upadek. Zwichnięcie łokcia może być również konsekwencją wypadku, na przykład samochodowego. Jakie są symptomy zwichnięcia łokcia? Objawy zwichnięcia łokcia to przede wszystkim: ostry ból w łokciu, opuchlizna, brak możliwości poruszania ręką, a także brak czucia w dłoni. Niekiedy zwichnięciu łokcia może towarzyszyć uszkodzenie naczynia krwionośnego bądź nerwu. Pojawienie się powyższych objawów powinno skłonić do szukania pomocy u lekarza. Nie warto czekać, aż wyżej wspomniane symptomy samoistnie ustąpią. Osoba poszkodowana nie jest w stanie sama stwierdzić, czy uraz łokcia to zwichnięcie, czy złamanie. W celu rozpoznania rodzaju uszkodzenia i ustalenia metod leczenia należy przeprowadzić różne badania. Jakie?

2. Diagnostyka i leczenie zwichnięcia łokcia

Po zgłoszeniu się do szpitala lub na pogotowie lekarz sprawdzi puls oraz upewni się, czy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych ramienia nie jest zablokowany. W trakcie badania fizykalnego sprawdzona będzie również możliwość ruchu palców i dłoni w nadgarstku. Następnie pacjent poddany zostaje badaniu rentgenowskiemu, aby rozpoznać czy doszło do zwichnięcia, czy do złamania. W przypadku podejrzenia uszkodzenia naczynia krwionośnego wykonuje się arteriografię. Należy sobie uświadomić, że każdy uraz łokcia wymaga leczenia. Jeszcze przed zgłoszeniem się do lekarza warto przyłożyć lód, aby zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból łokcia. Pomocny okaże się również lek przeciwbólowy. Nawet jeśli te domowe sposoby się sprawdzą, nie należy rezygnować z wizyty u specjalisty. Lekarz w razie konieczności nastawi kości – jest to bolesne, jednak konieczne. Po upewnieniu się, że nie ma żadnych powikłań, lekarz usztywni łokieć w temblaku.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Zwichnięcia łokcia nie należy bagatelizować. Chory, który podejrzewa zwichnięcie łokcia powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby upewnić się, że nie doszło do poważniejszych uszkodzeń nerwów, naczyń krwionośnych lub kości. Może się okazać, że podejrzenie zwichnięcia okaże się mylne, a pacjent doznał złamania. Wówczas leczenie wygląda zupełnie inaczej. Jeżeli jednak lekarz zdiagnozuje zwichnięcie łokcia, nawet domowe sposoby leczenia mogą być w pełni skuteczne. Przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz okłady z lodu mogą wystarczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze