Trwa ładowanie...

Aikido dla dzieci

Aikido dla dzieci jest nie tylko treningiem sztuki walki. Instruktorzy starają się tak opracować zajęcia, aby nie brakowało w nich zabawy i gier wpływających na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Sztuka walki aikido nie rozdziela umysłu i ciała, stan jednego wpływa na drugie. Pewność siebie i zdecydowanie przekładają się na precyzję ruchów i silną postawę ciała. Rozluźnienie ciała w sposób naturalny przekłada się na rozluźnienie psychiczne. Jakie korzyści dla dziecka daje nauka aikido?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Nauka aikido a rozwój fizyczny dziecka

Treningi aikido służą ogólnemu rozwojowi dziecka i są dopracowane w taki sposób, aby malec się nie nudził. Najważniejsze podczas zajęć to wypracowanie stabilnej postawy, która umożliwia błyskawiczną reakcję na atak. Instruktorzy aikido zwracają uwagę na nieprawidłowości i złe nawyki postawy stojącej i siedzącej dzieci. Nieprawidłowa postawa wynika z wielogodzinnego siedzenia w szkolnych ławkach oraz w domu przed komputerem i skutkuje skrzywieniami kręgosłupa oraz garbieniem się. Bez opanowania właściwej postawy, dziecko nie może rozwijać umiejętności aikido. Treningi aikido wpływają na to, że dziecko stara się stać i siedzieć prosto podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadto nauka aikido opiera się na świadomości własnego rozwoju. Dzieci przystępują do egzaminów na stopnie kyu. Dzięki temu doskonalą swoje umiejętności. Poza tym aikido jest sportem, który zapewnia dzieciom dużo ruchu. Należy pamiętać, że mała aktywność fizyczna w życiu dziecka może doprowadzić do nadwagi i poważnych schorzeń układu kostnego.

2. Nauka aikido a rozwój umysłowy dziecka

Aikido to sztuka walki, która opiera się na braku rywalizacji, co sprawia, że wszyscy uczestnicy zajęć są pogodni i przyjaźni wobec siebie. Instruktorzy zwracają uwagę na wszelkie egoistyczne zachowania podczas treningów. Uczą dzieci współistnieć i współpracować w grupie. Starają się, aby atmosfera treningów była pogodna, nie dopuszczają więc do agresywnych zachowań ćwiczących. Dzięki temu dzieci mają możliwość uczenia się tolerancji, panowania nad sobą i koordynacji ruchów swojego ciała oraz przewidywania skutków własnych działań i ruchów innych uczestników. Sztuka walki jaką, jest aikido stara się przeciwdziałać temu, co ma miejsce w szkołach, czyli dominacji większych i silniejszych dzieci nad słabszymi i mniejszymi. Słabsze dzieci trenujące aikido nie pozwalają się zdominować, są silniejsze psychicznie. Ponadto dzieci trenujące aikido wyróżniają się lepszą koncentracją, ponieważ aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia, maluch musi słuchać i uważnie obserwować instruktora.

Dzieci są istnym wulkanem energii. Często rodzice rozkładają bezradnie ręce, gdyż nie potrafią zapanować nad swymi niesfornymi pociechami. Aikido pozwala dzieciom rozładować pokłady energii i spożytkować je w pożyteczny sposób. Poprzez ruch i zabawę, dziecko nie tylko uczy się współpracy z grupą, ale także ma szansę pracować nad prawidłową sylwetką ciała. Dlatego warto zamiast kupować dziecku kolejną grę komputerową, zapisać je na naukę aikido.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.