Trwa ładowanie...

Aparat ortodontyczny - charakterystyka, rodzaje, rodzaje aparatów stałych, higiena zębów

Kiedyś aparat ortodontyczny kojarzył się z „żelastwem”, które nosiły dzieci i nastolatki. Dzisiaj osoby z aparatem na zębach to częsty widok również wśród dorosłych, którzy chcą wyleczyć wady zgryzu, mieć piękny uśmiech i zdrowsze zęby. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i kto powinien je nosić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Nowoczesna ortodoncja"

spis treści

1. Co to jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to proste urządzenie, którego zadaniem jest leczenie wad zgryzu i właściwe ustawienie zębów. W zależności od rodzaju wady, stanu zdrowia zębów oraz wieku pacjenta, ortodonta dopasowuje najlepiej pasujący i odpowiadający potrzebom aparat na zęby.

Wielu z nas zakłada aparat głównie ze względów estetycznych – chcemy mieć proste i ładne zęby, aby lepiej wyglądać. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowy zgryz pozwala lepiej dbać o higienę jamy ustnej oraz zapobiegać chorobom, takim jak próchnica czy paradontoza. Aparat na zęby jest więc sposobem na piękny uśmiech oraz środkiem, który pozwala dbać o zdrowie zębów i całej jamy ustnej.

Stabilność zakończonego powodzeniem leczenia ortodontycznego zależy od równowagi mięśni policzków, warg, twarzy i szyi, oddychania przez nos, symetrii twarzy, braku wady postawy i przewlekłych zaburzeń metabolicznych mogących wywołać wymienione zaburzenia. Konieczny również jest, zwykle trzyletni okres retencji po zakończeniu aktywnej fazy leczenia. Nosi się wtedy aparaty stabilizujące.

2. Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo rodzajów aparatów ortodontycznych, jednak wciąż obowiązuje najprostszy podział na:

  • aparat ortodontyczny ruchomy – typ aparatu, który można samodzielnie zdejmować. Jest polecany dzieciom między 4. a 12. rokiem życia, kiedy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. W zależności od potrzeb, lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ruchomy. Zwykle z aparatem na zębach powinno się chodzić przez kilkanaście godzin w ciągu doby (najczęściej zakłada się go na noc);
  • aparat ortodontyczny stały – typ aparatu, który stosuje się wyłącznie na zęby stałe i nie można go zdejmować. Składa się z zamków i pierścieni (które mocuje się klejem do szkliwa zębów) oraz drutu, który wywołuje nacisk na zęby i w ten sposób „prostuje” je. Czas noszenia aparatu ortodontycznego jest uzależniona od rodzaju wady do korekty.

Aparaty ortodontyczne stałe są bardzo popularne nie tylko wśród nastolatków, ale również dorosłych. Szacuje się, że dorośli stanowią aż 25% pacjentów gabinetów ortodontycznych. Dlaczego tak późno decydują się na leczenie wad zgryzu? Głównie dlatego, że w czasie młodości dostęp do leczenia ortodontycznego był utrudniony, a aparaty na zęby bardzo drogie.

W ostatnich latach bardziej zwracamy uwagę na wygląd i chętniej naprawiamy niedoskonałości, stąd tak dużo dorosłych z aparatem na zębach. Panuje również moda na chodzenie z aparatem ortodontycznym – bardzo dużo aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy decyduje się na korektę wad zgryzu, co przekłada się na większe zainteresowanie metodami poprawy wyglądu zębów. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo rodzajów aparatów ortodontycznych.

3. Rodzaje aparatów stałych

Aparaty ortodontyczne stałe są najbardziej popularne i występują w wielu odmianach. Oto rodzaje aparatów ortodontycznych mocowanych na stałe:

  • aparaty ortodontyczne metalowe standardowe – to najtańszy rodzaj aparatów ortodontycznych stałych, a przez to najczęściej wybierany. Pacjenci do wyboru mają aparaty ortodontyczne z tradycyjnymi zamkami lub zamkami mini, które są mniej widoczne;

* aparaty ortodontyczne tytanowe – przeznaczona dla alergików uczulonych na nikiel;

  • aparaty ortodontyczne estetyczne – to aparaty ortodontyczne mało widoczne na zębów, często wybierane przez osoby, które czują dyskomfort związany z noszeniem tego rodzaju aparatu ortodontycznego. Kolor zamków dobiera się do naturalnego koloru zębów, przez co są bardzo estetyczne i nie rzucają się w oczy. Pacjenci, którym zależy na tym, by aparat był dyskretny mają do wybory aparaty ceramiczne, porcelanowe, szafirowe i kryształowe. Przy noszeniu tego typu aparatów należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać napojów i pokarmów, które mogą odbarwiać ligatury (tzw. gumki ortodontyczne).

Podczas noszenia aparatów ortodontycznych estetycznych z diety należy więc wykreślić czerwone wino, herbatę (czarną, zieloną, białą), kawę, papierosy, buraki, szpinak, jagody, ciemne soki (porzeczkowy, wiśniowy, żurawinowy) oraz napoje o ciemnej barwie (takie jak cola);

Zobacz także:

  • aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe) – to aparaty ortodontyczne stałe umieszczone na zębach od wewnątrz, czyli od strony języka, przez co są całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Leczenie ortodontyczne trwa tyle samo co przy standardowym aparacie, jednak koszty są dużo wyższe. Warto wiedzieć, że aparat lingwalny może powodować problemy z mówieniem oraz seplenienie. Nie każdy może stosować ten rodzaj aparatu – osoby o niskich zębach oraz z chorobami przyzębia nie kwalifikują się do aparatu lingwalnego;
  • aparaty ortodontyczne samoligaturujące – to nowoczesny rodzaj aparatów ortodontycznych, które dzięki specjalnej budowie pozwalają na użycie mniejszej siły przy prostowaniu zębów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort i ból, leczenie trwa krócej i nie ma konieczności tak częstych wizyt u ortodonty;
  • aparaty ortodontyczne Clear Aligner – to niewidoczne aparaty ortodontyczne, a raczej specjalne przezroczyste nakładki, które można stosować do leczenia ortodontycznego niektórych wad zgryzu. Szyny są dopasowane do konkretnego pacjenta i trzeba je wymieniać co 2 tygodnie. Pacjent nosi Clear Aligner przez cały czas, poza posiłkami i szczotkowaniem zębów.

Główną zaletą przezroczystych nakładek jest to, że pozostają niewidoczne dla otoczenia, przez co pacjenci nie czują dyskomfortu i skrępowania w związku z aparatem przez cały okres leczenia ortodontycznego. Nakładki sprawdzają się tylko przy niedużych wadach, a efekty są widoczne tylko wtedy, gdy pacjent rzeczywiście sumiennie chodzi z aparatem przez co najmniej 20 godzin na dobę.

4. Higiena zębów

Ruchome aparaty na zęby nie sprawiają problemów, ponieważ na czas mycia zębów należy je po prostu wyjąć. A co z aparatami ortodontycznymi stałymi? Osoby decydujące się na korektę wady zgryzu muszą się przygotować na specjalne dbanie o czystość zębów. Zęby z aparatem ortodontycznym należy czyścić po każdym, nawet bardzo małym, posiłku – to sposób na uniknięcie gromadzenie się osadu oraz bakterii w szczelinach między elementami aparatu.

Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę ortodontyczną oraz wyciorki, służące do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Poza tym warto używać nici oraz płynu do płukania jamy ustnej. Należy również pamiętać, aby wybierać pasty do zębów o małej ścieralności.

Następny artykuł: Aparaty retencyjne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.