Trwa ładowanie...

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały jest coraz bardziej popularny i wybierany przez większość osób. Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się terapią wad zgryzu. Prężny rozwój tej dziedziny medycyny sprawił, iż niemal nie istnieje ograniczenie wiekowe a leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno u dzieci, młodzieży jak również u pacjentów dorosłych. Sukces terapeutyczny w ortodoncji gwarantuje indywidualne podejście do pacjenta tj. m.in. dokładne badanie, analiza modeli gipsowych, analiza radiogramów i fotografii pacjenta.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Aparat ortodontyczny stały – charakterystyka

Aparat ortodontyczny stały jest jedną z opcji wyboru aparatów na zęby. Najogólniej można je podzielić na aparaty ruchome (zdejmowane) i aparaty stałe. Aparat ruchomy jest stosowany u dzieci w fazie uzębienia mlecznego, mieszanego i wczesnego stałego. Może być wyjmowane z jamy ustnej, dlatego bardzo istotna jest dobra współpraca podczas noszenia aparatu. Najczęściej używanym aparatem ruchomym jest aparat jednoszczękowy płytka Schwarza. Koryguje on nieprawidłowości w położeniu i ustawieniu zębów a także umożliwia zwiększanie wymiarów szczęki i żuchwy.

Natomiast aparat ortodontoczny stały zgodnie z nazwą, jest na stałe przymocowany do zębów, zatem pacjent nie jest w stanie samodzielnie zdjąć aparatu. Dzięki temu działa on 24 godziny na dobę. Umożliwia precyzyjny ruch zębów w trzech wymiarach przestrzennych i jest stosowany u młodzieży i osób dorosłych. Wyróżniamy aparaty ortodontyczne stałe klasyczne, estetyczne, samoligaturujące i lingwalne.

W skład aparatu ortodontycznego stałego wchodzą: zamki klejone za pomocą systemów wiążących do zębów, pierścienie lub rurki montowane na trzonowcach, łuki oraz elementy dodatkowe. To właśnie łuk generuje siły ortodontyczne, dzięki którym dochodzi do przemieszczania zębów.

2. Aparat ortodontyczny stały – higiena

Noszenie aparatów ortodontycznych stałych i ruchomych wymusza na pacjencie jeszcze większą dbałość o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, że jeżeli używamy aparatu ruchomego, to codziennie po każdym użyciu należy go dokładnie oczyścić z bakterii. Do tego celu można użyć szczoteczki i mydła albo pasty do zębów.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

Nosząc aparat ortodontyczny stały, zęby najlepiej jest czyścić po każdym posiłku. Niestety w druty aparatu łatwo przedostają się resztki pożywienia, dlatego tak ważne jest pamiętanie o szczotkowaniu zębów. Nie mając pod ręką szczoteczki warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Jeżeli i te metody zawiodą można poszczególne miejsca delikatnie czyścić specjalną szczoteczką do czyszczenia zębów w trudno dostępnych miejscach.

Nieprzestrzeganie higieny podczas okresu noszenia aparatu ortodontycznego stałego może w przyszłości skutkować chorobami zębów: kamieniem nazębnym czy próchnicą. Warto jest zadbać o zęby, gdyż po ściągnięciu aparatu będziemy cieszyli się jedynie prostymi zębami, które wymagają natychmiastowego leczenia.

Musisz to wiedzieć

3. Aparat ortodontyczny stały – akcesoria

Bardzo często do każdego aparatu ortodontycznego stałego mamy szereg akcesoriów do wyboru, między innymi:

  • szczoteczka pęczkowa – czyści bardzo trudno dostępne powierzchnie;

  • wosk do zamków – zabezpiecza zamki aparatu;

  • ligatury;

  • osłona na zamek – używany gdy bardzo podrażnia dziąsła.

Takie dodatki są bardzo bardzo przydatne podczas dbania o higienę aparatu ortodontycznego stałego oraz całej higieny jamy ustnej. Ponadto dają pacjentowi większy komfort użytkowania. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna podczas używtkowania aparatu ortodontycznego, gdyż w czasie noszenia aparatu, bakterii w jamie ustnj jest zdecydowanie więcej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.